Harcosokat kerestünk, emojinyelven kommunikáló nyugdíjasokat találtunk
Másfél hónapja a magyar közélet egyik legforróbb témája a Harcosok Klubja. Nem véletlenül: Orbán Viktor még május végén nyíltan kimondta, hogy ez a „digitális szabadságharcos” sereg lesz az a csodafegyver, amivel a Fidesz megnyeri a 2026-os választást. Hogy a hadsereg kikből áll, és pontosan mit is csinálnak, az azóta is elég homályos; ami a sajtóba eddig kiszivárgott, az alapján nagyjából annyi történik a Klubban, hogy a miniszterelnök néha motivációs beszédként elmondja azt a harcosainak, amit péntekenként a Kossuth rádióban szokott interjú formában, és olykor facebookos posztokhoz küldi őket lájkolni és kommentelni. Hozzánk is eljutott néhány ilyen, harcosok célpontjának kiadott link, de nem igazán láttunk extrém aktivitást ezeknél a posztoknál – ami egybevágott a Klub bejelentése utáni első tapasztalatainkkal.
Persze az a pár poszt elég kicsi minta, nem érdemes komolyabb következtetéseket levonni belőlük. Úgyhogy úgy döntöttünk, merítünk egy sokkal nagyobbat, és ott eredünk a harcosok nyomába, ahol egészen biztosan jelen vannak: Orbán Viktor legnagyobb rajongói között, a Facebook-oldalának kommentfolyamaiban.
Odaültünk hát a miniszterelnöki Facebook-oldal elé, és letöltöttük az összes kommentet a május 18 (a Harcosok Klubja bejelentése) és június 20 között született posztok alól. Pontosabban nem az összeset, mert a reel videók hozzászólásait, és a kommentekre érkező kommenteket kihagytuk, de így is elég nagy mintánk lett: 88 poszt összesen 128 ezer hozzászólása, közel 46 ezer felhasználótól. Ez nyilván rengeteg, de azért valamennyire kontextusba helyezi, hogy Orbánnak egyébként 1,3 millió facebookos követője van, a Harcosok Klubja létszámának most valahol 20 és 40 ezer között kéne lennie, és a vizsgált időszakban bő 15 millió forint elment a miniszterelnök posztjainak hirdetésére (vagyis plusz elérés vásárlására) is.
Amikor megnéztük, hányan vannak akik legalább a posztok tizedénél megjelentek kommentelni, már csak 2800 embert találtunk, és amikor még tovább szűkítettünk, a posztok felére, csupán 78 kommentelő maradt. Ők tehát Orbán Viktor legfanatikusabb rajongói, a harcosokon belül is az elit kommandó, a kommentelő Navy Seals Team 6, a fideszes Avengers. Átfésültük ennek a 78 fős csapatnak a facebookos aktivitását, hogy képet kapjunk arról, kik is ők, és hogyan harcolnak a közösségi médiában a Fideszért. A „kik ők” rész talán itt kevésbé fontos, ezért, bár nyilvános posztok nyilvános kommentjeiről van szó, csak egyértelmű közszereplők esetében fogunk teljes neveket leírni.
Warriors, come out to play
Az első számú tanulság: a szuperaktív Orbán-kommentelők valóban létező magyar emberek, nem robotok vagy délkelet-ázsiai lájkrabszolgák, ahogyan a rendszeresen fel-felbukkanó szóbeszéd állítja. Az a sztereotípia viszont megáll, hogy a nagy részük – a fotói alapján – nyugdíjas korú, és – a posztjai és a facebookos beállításai alapján – nem túl képzetten mozog a digitális világban. A 78 kommentelőből 10 volt csak olyan, aki privátban, csak az ismerőseivel megosztva posztol, a többiek mind bele a nagyvilágba.
Ezekbe a posztokba belepörgetve jól látszik, hogy ezeknek az embereknek a közösségi médiában mutatott személyiségét, identitását nagyon nagy részben (néha kizárólagosan) a fideszesség tölti ki. Rengeteg az Orbán- és Fidesz-továbbosztás, látványosan sok a helyi fideszes képviselő posztjainak megosztása, jóval kevesebb a többi nagypályás fideszes politikustól származó tartalom, a propaganda otrombább része (Megafon, Bayer Zsolt, Vadhajtások) viszont alig-alig bukkan fel. A nem fideszes tartalom jellemzően családi fotókból, bibliai idézetekből, vicces virális videókból, giccses bölcsességekből és nyereményjátékokból áll. És persze sok a HK logós profilkép, illetve a zászlóbontó eseményről készült fotó és poszt – vagyis elég nagy biztonsággal feltételezhetjük, hogy a legszorgalmasabb Orbán-kommentelők és a legaktívabb Harcosok Klubja-tagok között tényleg nagy átfedés van.
A lelkes nyugdíjasok mellett a másik nagy csoport a harcosok között a főállású fideszeseké: 32 olyan embert azonosítottunk, akik valamilyen politikai, vagy ahhoz nagyon közeli pozícióban ülnek vagy ültek a Fidesz színeiben. A legtöbben kisebb vidéki településeken önkormányzati képviselők (vagy jelöltek voltak, de kikaptak), de vannak vármegyei közgyűlési tagok, Fidelitas-tisztségviselők, akadnak regnáló és volt polgármesterek, sőt, egy aktív országgyűlési képviselő is; ő Kovács Sándor, aki 2014 óta ül a parlamentben egyéni képviselőként a mátészalkai körzetből. A Nyírség amúgy a hadsereg legerősebb hadoszlopának tűnik: csak Nyírbogátról négy, és Csengerről még három tagot találtunk a 78 fős elitklubban. Kovácson kívül a tatai polgármester Michl József, illetve a Hévízen polgármesterként három ciklust lehúzott Papp Gábor számít még valamennyire ismert névnek a csapatban, plusz egyetlen pártszervezeti oldalként meg kell említenünk még a legszorgalmasabb kommentelők között a törökszentmiklósi Fidesz oldalát.
Igazán nagypályás figurákat nem találtunk a kommentelők között, pedig a 2022-es kampányban még óriási trend volt a fideszes politikusok között Orbán posztjai alá járni kommentelni. Ez most jóval enyhébben érzékelhető, de azért rákerestünk, kik a legnépszerűbb Orbán-kommentelők. Nem túl meglepő az eredmény, a legtöbb lájkot a kommentjeikre Deák Dániel, Menczer Tamás, és Hollik István söpörték be, illetve a Fidelitas Külügyi Kabinet nevű oldal. Amivel kapcsolatban talán az a legmeglepőbb tény, hogy valóban létezik ilyen dolog, hogy Fidelitas Külügyi Kabinet.
Ellenzéki trollból összesen ötöt sikerült azonosítanunk a legaktívabb kommentelők között. Nyilván nem túl egészséges dolog annyira rajongani egy politikusért, hogy az ember minden második posztjához odakommentelje, hogy hajráfidesz; de ennél még súlyosabb eset annyira gyűlölni, hogy az ember minden áldott nap odamenjen bekommentelni, hogy „bukni fogtok tolvajok”, vagy hogy „már megint iszol?”, esetleg hogy orosz zászló, orosz zászló, szív. De legextrémebb figurák még csak nem is ők, hanem azok, akik csak egy posztnál tűnnek fel, de ott nagyon sokszor. Ilyen például György, aki egyetlen Orbán-poszt alá 26-szor kommentelte be, hogy „Hazudsz”, vagy István, aki szintén csak egy poszt alatt volt aktív, de oda 65-ször írta be, hogy „Hajrá Magyarország”, és még 39-szer, hogy „Hajrá Fidesz”. Mindenesetre az ilyesmiknek a puszta létezése cáfolja azt a közhiedelmet, hogy Orbán oldalán már egy nevetős emoji reakcióért repül a tiltás.
A választott fegyvernem: emoji
Ha kivesszük a kommentekből az emojikat, a három legaktívabb Orbán-kommentelő, Viktória, Judit, és Krisztina összes hozzászólása így hangzik:
Gratulálok!
Hajrá Patrióták!
Isten éltesse!
Isten éltesse Miniszterelnök urat sokáig!
Voks 2025 NEM
Hajrá
Szuper!
Hajrá!
Hajrá!
Hajrá!
Hajrá magyarok!
Ami egyébként fideszes szabadversnek konkrétan tökéletes. És most lássuk ugyanezt – összesen 252 darab hozzászólás! – emojikkal együtt, ömlesztve:

Hát, valahogy így néz ki jelenleg a fideszes digitális szabadságharc. Sőt, még ígyebbül. Ott van például Pálfalvi Milán, a Nézőpont Intézet elemzője, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség volt alelnöke, aki a facebookos bemutatkozó szövege szerint „a világ eseményeit veszi górcső alá, hogy bemutassa azok gazdasági, társadalmi és teremtésvédelmi hatását”. Ő a 88-ból 79 Orbán-poszt alatt jelent meg kommentelni, és mindegyikhez ennyit írt: ✌️. Vagy István, pécsi nemzetiségi önkormányzati képviselő, ő minden posztnál ezt kommentelte: 🇭🇺🇭🇺❤️🥷. Itt már elég nehéz megtippelni, hogy ez őszinte lelkesedés, irónia, vagy triplacsavaros paródia, és hogy vajon mit akar szimbolizálni a nindzsa a mémmé vált zászló-zászló-szív mögött. És így tovább, a 78 fős mezőny közel fele szinte kizárólag emojikban kommunikál. Néhányan mindig a témához illően összeválogatott emojikat (sőt, néha egész emojivonatokat) posztolnak, másoknak gyakorlatilag saját, egyedi emoji-ujjlenyomatuk van, amit mindenhol ott hagynak. Összeszámoltattuk mesterséges intelligenciával: a harcosok megvizsgált kb. 4500 kommentjében összesen több emoji volt, mint ahány szó.
És ha valaki azt hiszi, hogy ennél szürreálisabb már nem lesz: a fideszharcos elitkommandó legtöbbet használt emojijainak toplistáján a 12. helyen Tádzsikisztán zászlaja áll, 154 előfordulással. És nem, nem a Türk Tanács csúcstalálkozójáról szóló Orbán-posztok miatt (Tádzsikisztán nem is tag a szervezetben), hanem azért, mert ugyanúgy piros-fehér-zöld trikolor, mint a magyar, csak van a közepén egy halvány aranyszínű korona szimbólum is hét csillaggal. Amit a harcosok rendszeresen vagy nem vesznek észre, vagy nem vesznek róla tudomást.
Ha harc, hát legyen harc!
Az emojik spammelésén túl jellemzően párszavas Fidesz-szlogenek teszik ki a kommentek nagy részét. Senki nem beszélget, nem kérdez, nem reagál a posztra, egyszerűen csak a lehető legkisebb energia-befektetéssel jelzi hogy ott van, és eteti az algoritmust, hogy az a sok reakció miatt még több ember elé tegye oda az adott posztot. Ha innen nézzük, tulajdonképpen pont azt csinálják, amire a Harcosok Klubja kéri őket: hangosítják a fideszes tartalmat, erőt és tömeget mutatnak.
Csak hát ez az erő és tömeg nagyon-nagyon kevés ahhoz képest, hogy az organikus kommentelők mellett már bő húszezer harcosnak kellene ott lennie, ezzel az egy feladattal, amire ráadásul személyesen Orbán kéri őket újra és újra. Az ígéret szerint a Harcosok Klubjának kellene lenni egész Európa legjobban szervezett politikai online közösségének, és elvileg amúgy is óriási lendületben kellene lennie a fideszeseknek – hiszen a VOKS 2025 nemzeti konzultációt is kitöltötték 2,2 millióan, ugye? Ehhez képest a gyakorlatban, ha a főnök Facebookos posztjainak a feléhez odamész kommentelni, már a digitális szabadságharcosok legaktívabb top 0,5 százalékában vagy. Ez online hadseregnek nagyon harmatos.
Marad az a megfejtés, hogy a Harcosok Klubja valójában a Fidesz sokszor bevált gumicsont-stratégiájának új verziója, csak ezt most nem az ellenzéknek, vagy a sajtónak dobták be, hogy eltereljék vele más témákról a figyelmet, hanem a saját legelkötelezettebb híveiknek.
(Az adatbázis feldolgozásában nyújtott segítségért nagy köszönet illeti Marczisovszky Mártont.)