Nem ritka, hogy a Heim Pál dolgozóit megrúgják a hozzátartozók, de volt, hogy betegek leköpték és megharapták őket
Kutatás készült a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben tapasztalható munkahelyi erőszakról, amiből az derült ki, hogy a kutatásban résztvevő dolgozók 78 százaléka tapasztalt verbális erőszakot a betegek hozzátartozóitól, és közel 20 százalékuknál fordult elő, hogy a betegek megrúgták őket. A Hvg.hu által ismertetett kutatás szerint a verbális erőszakon belül a kiabálás, a sértegetés, a káromkodás és a becsmérlő fenyegetés a leggyakoribb.
Arra is volt példa, hogy a betegek leköpték vagy megharapták őket: a kutatásban résztvevő dolgozók 10, illetve 9 százaléka számolt be ilyesmiről.
A hozzátartozók részéről a mintában szereplő dolgozók közel 14 százalékát érte verbális szexuális inzultus, a betegek részéről 13 százalékuk tapasztalt hasonlót.
A kutatásban összesen 266 egészségügyi dolgozót, ápolókat, szakápolókat, orvosokat, szakorvosokat és pszichológusokat kérdeztek meg, olyanokat, akik már legalább egy éve az egészségügyben dolgoztak. A kórház munkatársainak közel 24 százaléka válaszolt a kérdőívre.
Az egészségügyi dolgozókat érő agresszió azért is probléma, mert „a jelenség a munkavállaló kiégését, a végzett feladatok színvonalának csökkenését, majd a munkahely elhagyását okozza. Mindezek miatt rontja a betegellátás minőségét, és közvetett módon sérti a gyermekek alapvető emberi jogait” – írták a kutatás szerzői.
Az is kiderült a kutatásból, hogy minél magasabban helyezkedik el egy egészségügyi dolgozó a hierarchiában, annál ritkábban éri fizikai agresszió. A kérdőívet kitöltő orvosok 18 százaléka tapasztalt már fizikai agressziót munkája során, addig az egészségügyi szakdolgozóknál ez az arány 44 százalék volt, ami érthető, mivel az ápolók és a segédápolók többet érintkeznek a betegekkel.
A sürgősségi ellátásban dolgozók különösen ki vannak téve az agresszió különböző formáinak: valamennyi ott dolgozó ápolót és orvost ért már verbális agresszió a hozzátartozók részéről. Ugyanakkor a kutatás arra is rámutatott, hogy nemzetközi összehasonlításban más gyermekkórházakhoz képest a Heim Pálban jóval gyakoribb volt a hozzátartozók részéről tapasztalt agresszió (68,6 százalék-78,7 százalék). A kutatásban azt javasolják, hogy a sürgősségi ellátást nyújtó osztályokon alakítsanak ki úgynevezett védelmi zónaként funkcionáló váróteret, és a biztonsági személyzet jelenléte is csökkentheti az agresszió kockázatát.
Frissítés: a cikk címe frissült, mert eredetileg rosszul értelmeztük a kutatás adatait, a hibáért elnézést kérünk.