Nincs mesterséges szellőzés és gond van a takarítással is a szentesi kórház problémás műtőiben
A sebészeti, urológiai, fül-orr-gégegyógyászati, szülészei-nőgyógyászati és traumatológiai műtétek elvégzéséhez használt műtőegységek használatának felfüggesztésére kötelezte a szegedi klinikát a Nemzeti Népegészségügyi – és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a Dr. Bugyi István Szentesi Multidiszciplináris Centrumban található állapotok miatt – derült ki abból a dokumentumból, amit a DK-s Varga Ferenc tett közzé a Facebookon.
A határozat szövege szerint a kórházat figyelmeztetésben részesítették. Az indoklásból kiderül, hogy az NNGYK június 24-én végzett helyszíni ellenőrzést a kórházban az illetékes kormányhivatal népegészségügyi főosztályának munkatársaival, majd június 30-án a Klinikai Központ elnöke írásban arról nyilatkozott, hogy a „szemlén látottakkal a rögzítettek megegyeznek.”
A fenti műtőegységekről azt írták, hogy az infekciókontroll előírásait vizsgálva
„mind a három épülettömbben található műtőegységek infrastrukturálisan elavultak, infekciókontroll szempontból nem megfelelőek, nincs megfelelő zsiliprendszer, mesterséges szellőztetés nem áll rendelkezésre, a steril, nem steril zónákat csak itt-ott tudják biztosítani, a padlóburkolat törött, közöttük rések láthatóak”.
A jelentés szerint itt a takarítás, fertőtlenítés sem megfelelő, a bemosakodó helyiségek egy kivételével a folyosón vannak. Problémaként említették, hogy
„a gennyes, illetve veszélyes hulladék gyűjtése nem megoldott, ezeket az aktuális műtét elvégzése után összecsomagolva, külön zárószalaggal ellátva a műtő folyosó előtt tárolják, elszállításra várva”.
A takarítást a beszámolók szerint egy ember végzi a három épület műtőegységeiben.
„A fentebb felsorolt műtőblokkok egyike sem rendelkezik mesterséges légtechnikával, műtőblokkok zónabeosztásával, ezen belül nem rendelkeznek aszeptikus zónákkal, a betegutak és dolgozói utak a traumatológiai műtőblokk kivételével, keresztezik egymást” – írták.
A sürgősségi egység esetében ekkora problémákat nem találtak, ott bizonyos feltételek teljesítése esetén a műtőblokk „alkalmas lehet a műtéti tevékenységre”.
Varga Ferenc, a DK politikusa több kérdést is felvetett bejegyzésében. Például az, hogy miért tartott a június 24-i szemlétől július 3-ig kiadni a határozatot, és ebben az időben működött-e a használhatatlannak mondott műtőegység. Varga azt a kérdést is feszegeti, hogy vajon volt-e ellenőrzés 2023 májusában, amikor a kórház fenntartását átvette a Szegedi Tudományegyetem, és akkor kellett-e kiadni működési engedélyt. „Ha igen, akkor hogyan lehetséges, hogy ezek a műtők akkor megfeleltek a szabályozásoknak?”
Magyar Péter és Kulja András, a párt egészségpolitikusa június 23-án a szentesi kórházba látogatott, és beszámolt az ottani állapotokról. Magyar a hétfői Magyarinfón beszélt róla, de Kulja András, a Tisza Párt EP-képviselője is megírta, hogy a szentesi kórházban az összes műtő működési engedélyét visszavonták, és hétfőtől nem folytatható bennük műtéti ellátás. Később kiderült, hogy ez nem teljesen pontos információ, mert a működési engedély megmaradt, de műteni valóban nem lehet itt.
„Az egyetlen lehetséges megoldásként egy, a sürgősségi központ területén található, eredetileg raktárnak használt helyiséget próbálnak sebtében műtőként megnyitni, amely azonban alkalmatlan a biztonságos betegellátásra, különösen a távolságok és az infrastruktúra miatt” – írta Kulja hétfői posztjában. A tiszás EP-képviselő kifejezetten Takács Péter egészségügyi államtitkár mulasztásaként írt erről, aki az egészet „nettó hazugságnak” nevezte. A Takács Péter és a Kulja András közötti ATV-s vitában derült ki, hogy az államtitkár vizsgálatot rendelt el a kórházban a tiszás politikusok látogatása után.
Az NNGYK azt közölte nemrég, hogy ideiglenesen felfüggesztette ezen műtőegységek használatát, de ez nem az engedélyek visszavonását jelenti. Az egészségügyi hatóság a betegek folyamatos és biztonságos ellátása érdekében, jogszabálysértés miatt kötelezte a kórházat fenntartó Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központját a szakmai minimumfeltételeknek megfelelő műtőegységek kialakítására a szentesi telephelyen, ahol az infekciókontroll feltételek teljesítéséig nem használhatják a műtőket. Közölték azt is, hogy az intézménynek biztosítania kell, hogy az érintett betegek folyamatosan és állapotuknak megfelelően ellátásban részesüljenek, ehhez a munkaszervezést is igazítani kell.
A dokumentum miatt kerestük az NNGYK-t, amint válaszolnak, cikkünket frissítjük.