Ki az a Partos Bence, aki egy kiszivárgott papír szerint a Fidesz digitális közösségét építené?

Ki az a Partos Bence, aki egy kiszivárgott papír szerint a Fidesz digitális közösségét építené?
Partos Bence – Fotó: Bodoky Bence / Átlátszó

667

Több szálon is erősen kötődik a Fideszhez az a Partos Bence, akinek a neve egy olyan jegyzet apropóján jött elő, amelyet Magyar Péter hozott nyilvánosságra, mondván, az iromány Rogán Antal egyik szűk körű megbeszélésén elhangzottakról készült.

A Telex kutatása szerint a leginkább egy memóra hasonlító papírban Bartos Bence néven szereplő személy, aki a leírtak alapján a (fideszes) digitális közösség építéséért felelne, valójában Partos Bence, csak a jegyzetet készítő ismeretlen rosszul jegyezte fel a nevét. Előző cikkünkhöz megpróbáltuk elérni Partos Bencét, a cége telefonszámán üzenetet hagytunk neki, de megkeresésünkre azóta sem reagált.

Miután Magyar Péter közzétette a bejegyzését, a fideszes Kocsis Máté tagadta, hogy készült volna ilyen jegyzőkönyv, majd később a kormányközeli Index állt elő egy olyan cikkel, ami szerint a jegyzet ugyan nem kamu, de a tartalma nem is Rogánék megbeszélésén hangzott el, hanem egy külsős társaság próbált azzal házalni a kormánypártnak, ehhez a társasághoz tartozik Partos Bence is.

Az Index cikke ugyanakkor nem adott magyarázatot arra, hogy miért szerepelnek a jegyzetben dátumok például a kötcsei piknikre vagy éppen egy októberi Békemenetre vonatkozóan, ahogy arra sem, hogy ha egy ilyen dokumentum valóban Partoséktól szivárgott ki, akkor abban miért szerepel rosszul a neve.

A Telex azt valószínűsíti, hogy a jegyzet valóban egy fideszes kommunikációs stábtól szivároghatott ki, és mivel ezt a vonalat Rogán Antal irányítja, így életszerű, amit Magyar Péter állít a papírról, az Indexen megjelenő cikk pedig kármentés lehetett, erre utal, hogy a szerző álnéven írta. (A lap szerint azért használt a szerző álnevet, hogy az informátorát védje.)

Márpedig ha hinni lehet a jegyzet tartalmának, akkor a digitális közösség építését valóban Partos Bence irányítja majd, a fideszes választókerületi elnökökkel is neki kell majd beszélnie – feltéve, ha a papír kiszivárgása után nem bízzák ezt a feladatot valaki másra.

A miskolci születésű 31 éves Partos a Mathias Corvinus Collegium média szakirányán diplomázott 2016-ban, pár évvel később az ELTE pszichológiai mesterszakán köztársasági ösztöndíjasként végzett – ez derül ki a Transzparens Újságírásért Alapítvány honlapjáról. Ezt a Fidesz-közeli, sőt bírálói szerint fideszes álcivil szervezetet Partos alapította, a társalapító a francia Claude Chollett. Egyiküknek sincs komolyan vehető újságírói vagy akár médiás múltja.

A magát konzervatív jobboldali gondolkodónak tartó Chollett korábban gyógyszercéget vezetett és tanácsadással foglalkozott, míg Partosnak annyi köze van a sajtóhoz, hogy egy ideig a kormánypárti ellenőrzés alatt álló Mandinernél volt főszerkesztő-helyettes.

„Azért hagytam ott a közéleti újságírást, mert annak sokszor a legalapvetőbb működésmódjaival sem értettem egyet. Már régóta dolgozom azon, hogy ez az alapítvány útjára indulhasson. Pár éve találkoztam Claude-dal, azóta sokat beszélgettünk, vitatkoztunk az újságírás nemzetközi szintű működéséről és úgy éreztem Magyarországon most jött el az ideje egy ilyen kezdeményezésnek” – nyilatkozta a Portfoliónak öt évvel ezelőtt Partos. Akkor azt is mondta, hogy a Transzparens Újságírásért Alapítványban azért dolgoznak, hogy megteremtsék Magyarországon a médiatudatosság kultúráját. Az alapítvány irányultságát talán a legjobban azzal lehet érzékeltetni, hogy egy időben a szervezet stratégiai igazgatója volt az a Szalai Szabolcs, aki előtte a már kormányközeli Indexnél, majd az alapítványi munka után újra az Indexnél kötött ki, hogy aztán a kormányzat irányítása alatt álló Hirado.hu főszerkesztője legyen, ahonnan idén tavasszal távozott.

Szerény sajtószakmai múltja ellenére Partos markáns véleményt fogalmaz meg, ha a médiáról kérdezik. Objektív újságírás szerinte nem létezik. Bár azt nem állítja, hogy politikai érdektől független, tisztességes újságírás sincs, de ahogy egy interjúban mondta, „nem biztos, hogy ott találjuk, ahol ezt a leghangosabban, mellüket döngetve hirdetik magukról” – egyértelműen a kormánytól független sajtóra utalva ezzel. Partos úgy véli, hogy az újságírás hatalom-ellenőrző önképe szereptévesztés és a független és objektív média ideája leáldozott.

A pszichológus Partost mégsem a médiáról alkotott véleménye miatt állította pellengérre a sajtó, hanem azért, mert miközben a Transzparens Újságírásért Alapítvány a médiavilág átláthatóvá tételét tűzte ki céljául, nehezen lehetett egy lapon említeni a transzparenciával. 2023 májusában a Média1 írta meg, hogy alapítása óta a Partos által alapított szervezetnek sosem sikerült időben leadnia a pénzügyi beszámolóit, a finanszírozása átláthatatlan. Válaszul erre az alapítvány beperelte a Média1-et, de vesztett.

Partos leginkább a Mindset Pszichológia tulajdonosaként ismert, de ha ezen a vonalon indulunk el, akkor is a Fideszbe ütközünk. A fideszes narratívát közvetítő Drogkutató Intézet a fővárosban ugyanazon a lipótvárosi címen működik, mint a Mindset Pszichológia Kft. Maga az intézet az Átlátszó egyik korábbi cikkében csak Rogán Antal álcivil házipénztáraként emlegetett Batthyány Lajos Alapítvány 30 millió forintos támogatásával jött létre.

Partos Bence felesége, a szintén pszichológus Farkas Vera pedig annak a Volumen Communications nevű cégnek a tulajdonosa, amely a Drogkutató Intézet domaincímét is regisztrálta. Partos feleségének a cége 2023 elején a kormánypárt parlamenti frakciójával is szerződésben állt mint kommunikációs tanácsadást végző cég – a szerződést Kocsis Máté frakcióvezető írta alá. A három hónapig tartó munkáért több mint 19 millió forintot kapott a Volumen. Korábban a Média1 felhívta a figyelmet arra, hogy a Volumennek több olyan munkatársa is van, akik korábban a KESMA-birodalom lapjainak írtak rendszeresen.

Ahogy arról egy korábbi cikkünkben írtunk, a Fidesz és a kormány az elmúlt években is hatalmas erőforrásokkal és milliárdokkal volt jelen a közösségi médiában, tehát maga az elképzelés, hogy az offline tér után az online térben is küzdeni kell, még csak nem is újdonság náluk. Felépült például a kormányzati propaganda egyik zászlóshajója, a Megafon, amelynek a legutóbbi céges beszámolója szerint 4,6 milliárd forint bevétele volt 2023-ban. Idén áprilisban volt olyan nap, amikor a Megafon tagjai a magyar facebookos hirdetések top 15-ös napi listáján 12 helyet is elfoglaltak (a másik három helyen a Magyar Nemzet, a Ripost és maga a kormány voltak).

A Harcosok Klubját így nehéz máshogy értelmezni, mint hogy a Fidesz szerint a Megafonra öntött milliókkal nem érnek el érdemben semmit és senkit, de legalábbis messze nem annyi mindenkit, mint amennyire szükségük lenne.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!