„Utoljára a szocializmusban volt ilyen, hogy kérdezés nélkül erőltettek valamit” – kiakadtak a lakók a Sétáló Tűzoltó utca megnyitóján

Felháborodott, üvöltő lakók, „Puzsér sétálóutcája” tábla kiragasztása, sörözgető, popcornt fogyasztó fiatalok. Ez volt az alaphangulata a csütörtökön tartott Sétáló Tűzoltó utca megnyitójának, ahol a lakók néhány napja többek között azon háborodtak fel, hogy Puzsér Róbert saját kávézója előtt autómentesít. „A fideszesek szokták így rátukmálni az ideológiájukat az emberre” – hangzott el a megnyitón egy lakótól, mert hiányolták a párbeszédet az önkormányzat részéről. Középső-Ferencváros forgalomcsillapításának terveiről, a sétáló Tűzoltó utca koncepciójáról, felmerülő lakossági problémákról és arról tartott rendezvényt a sétálóutca kialakítását kezdeményező Sétáló Budapest, hogy milyen előnyökkel járhat egy minioázis a belváros közepén.
A IX. kerületben a Tűzoltó utca Ferenc körút és Angyal utca közötti szakaszát lezárták, ezért az Angyal utca – amely egy szűk, térkövezett, csendes lakóövezet, belső kertekkel, játszóterekkel és zöldfelületekkel – hirtelen fő közlekedési útvonallá vált. A lezárást a lakók egy része se szakmailag, se társadalmi szempontból nem tartja jó döntésnek, és egy petícióban kérik, hogy a döntést haladéktalanul vizsgálják felül. A petícióban a lakók azt kifogásolták, hogy nem lettek bevonva a döntéshozatalba, a forgalomterelés zajt és légszennyezettséget idézett elő, megnehezítette a kijutást az Üllői útra, és a Gyermekklinika megközelítése is nehezebbé vált.
A „Puzsér sétálóutcája” tábla mindössze tíz másodpercig volt kifüggesztve a tegnapi eseményen, hamar letépték,
és megkezdődött az este első panelbeszélgetése. Ezen részt vett Reiner Roland, Ferencváros alpolgármestere és Zaránd Péter, aki korábban Puzsér főpolgármester-jelölti kampányát vezette, majd Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt kampányfőnöke is volt. A Tűzoltó utca lezárt szakaszán lévő Inga Kultúrkávézót egyébként ő hozta létre Puzsérral és a Sétáló Budapest aktivistáival – utóbbi az a civil mozgalom, ami Puzsér főpolgármester-jelölti programjából nőtte ki magát. Az első panelbeszélgetésen felszólalt még Barna Zsolt, az Értékterv Kft. ügyvezetője és Lukácsházi Gergely közösségi tervező is.



Zaránd Péter elmondta, hogy hat és fél éve indult a kampányuk azzal a céllal, hogy újradefiniálják Budapestet autóról emberre. „Körülbelül másfél éve vettük észre, hogy itt a Tűzoltó utcában naponta csupán néhány autó megy el, ezért ilyen szempontból nincsen funkciója az utcának, nagyobb a kerékpáros és gyalogos forgalom, ezért kezdtünk el azon dolgozni, hogy sétálóutcává váljon” – mondta Zaránd Péter. Erre a lakók lehurrogták, és megkezdődött az első panelbeszélgetést övező üvöltés, olyan felkiáltásokkal, mint hogy „ötven éve élek itt, és ez nem így van”, illetve hogy „talán meg kellett volna kérdezni minket is”. Azzal folytatta Zaránd Péter, hogy mivel ezen a helyen hetven évvel ezelőtt forradalmat vívtak, szerettek volna egy sétányt, ami a hőstetteknek méltó megemlékezési helyet biztosít.
A terv központi eleméről mi is beszámoltunk: a Tűzoltó utcai hősök 1956-os harcának történelmi helyszínén Angyal István és a vezetése alatt szolgáló szabadságharcosok életnagyságú szobrát tervezik felállítani. Az emlékművet övező, hetvenkét méter hosszú útszakaszt az autóforgalom az Angyal utca és a Mester utca felé kerüli el. Zaránd hozzátette, hogy lehetőségük volt a lakóknak kérdőívet kitölteni, mire a lakók felháborodva elkezdték kiabálni, hogy 198 beérkezett válasz még nem mutatja a lakók érdekeit.
Reiner Rolandék elismerték, hogy valóban 198 válasz érkezett, és hozzáfűzték, hogy „ne tekintsék a lakók ezt reprezentatív felmérésnek, ez csupán egy induló kommunikáció”.
Erre egy középkorú férfi hevesen bekiabált, hogy Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármesternek le kellene mondania, és azt kérdezte, melyik utca kiadása lesz a következő. Mire az első beszélgetés résztvevői a lakókkal való párbeszédhez értek, a lakók már nagyon dühösek voltak, mivel sokallták, hogy ennyi idő jut Reiner Rolandék beszélgetésére, bezzeg az ő kérdéseik mellőzve vannak.
Egy idősebb nő viszont higgadtan elmondta, hogy bár ő nagyon figyelt az elmúlt órában, a lakók igényeinek előnyben részesítését nem hallotta Zaránd Péterék részéről. „Amikor pedig az '56-os hősökről mesélt, nem értettem, hiszen négyszáz méternyire ott van a Salkaházi Sára park, ami megfelelően teret ad a megemlékezésnek, ezért az merül bennem fel, hogy önök nem ismerik a környéket megfelelően” – mondta a IX. kerületben élő nő. „Minden önkormányzati oldalt követek, nem tudtam május előtt arról, hogy önök mit terveznek, egy plakátot láttam, de biztosan túl korán járok erre” – tette hozzá. „Az, hogy az önkormányzat erről minket nem tájékoztatott, hát könyörgöm, a szocializmusban volt ilyen, hogy idedobták, hogy legyünk ezzel boldogok” – mondta.



Felszólalását nagy taps követte, majd rátértek a lakók a kommentekben is sokat emlegetett problémára: a Gyermekklinika megközelítése nagyon nehézzé vált. Reiner Rolandék viszont indulatosan kikérték maguknak a feltételezést, hogy ők bármikor akadályozni szeretnék a Gyermekklinika gördülékeny megközelítését.
A Gyermekklinika romló megközelíthetőségét többen nehezményezték, egy kommentelő szerint egyenesen beteg, hogy gyerek- és közösségi programokat akarnak szervezni az onkológia mellett. Egy, az Angyal utcában lakást bérlő fiatal pár szerint viszont nincs szó arról, hogy nehezebben tudna bejönni a mentő a Gyermekklinikához, mint eddig. Hozzátették, hogy a közösségi programoktól sem kell feltétlenül megijedni, mert akár az is lehet, hogy ezek kedvezni fognak a pácienseknek és szüleiknek. Szerintük minden olyan kezdeményezés, ami zöldesítéshez vezet, pozitív hatással lehet a lakókörnyezetre, és szerintük felesleges bűnbakot látni az Inga kávézó tulajdonosaiban.
Azt is elmondták, hogy azt a „paraszt stílust”, amit néhányan képviseltek a panelbeszélgetés alatt, nem tartják megoldásnak.
Néhány napja egy olvasónk panaszolta nekünk írt levelében, hogy eddig is felfordulást okoztak az Inga előtt „a járdán dohányzó és alkoholizáló vendégek”, de a lezárás felháborító. Nehezményezte, hogy a IX. kerület semmit sem tesz az ügyben, és a közúti korlátozásokat kezdeményező Sétáló Budapest nevű szervezet terveiből az bontakozik ki, hogy Puzsér a szervezeten keresztül kitelepülési lehetőséget (azaz teraszt) biztosítana saját kávézója számára.

A kerületi önkormányzat képviselői szerint nem az Inga Kultúrkávézó teraszengedélye indította el ezt a folyamatot. Szerintük ők nem azt nézik, hogy milyen civil szervezet van a kávézó mögött, hanem hogy egyezik-e az önkormányzat programjának terveivel. Hozzátették, hogy nem akarják zajjal megkeseríteni a lakók életét, a zenés rendezvények szigorúan egy szál gitáros produkciók lesznek a kora esti órákban.
Egy idős nő, aki a VII. kerületi Belső-Erzsébetvárosban él, szórólapokat osztogatott a megnyitón jelen lévőknek azzal a felirattal, hogy sorstársakként tekint a IX. kerületben lakókra, hiszen náluk ugyanez már megtörtént, és sajnálatos, hogy bulinegyedként lett ismert az ő szeretett lakóhelye.
„Angyalom, nekünk is azt mondták évekkel ezelőtt, hogy csak egy helyet akarnak nyitni, aztán az egyből kétszáz lett, ráadásul nem kávézó és étterem, ahogy azt ígérték, hanem itató és kebabos az összes újonnan nyílt hely”
– mesélte a Telexnek. „Ott ez már kevésbé jelent problémát, mert a lakókat teljesen elüldözték, én szellőztetésre sem tudom kinyitni az ablakokat” – mondta.

A második panelbeszélgetésen már nem volt érzékelhető a lakók indulata, Vitézy Dávid (Podmaniczky Mozgalom), Lajos Béla (Színes Erzsébetváros), Biczók Péter (közlekedésmérnök, Tisza Budapest) és Gyurcsik Ádám (hobbiurbanista tartalomgyártó) a forgalomcsillapítás előnyeire hívta fel a figyelmet. Vitézy Dávid kihangsúlyozta, nem érti Szentkirályi Alexandra, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője miért gondolja, hogy kocsmákkal szeretnék teletűzdelni a Tűzoltó utcát, mikor a kocsmatámogatást pont a kormány csinálja vidéken. Hozzátette, hogy a minőségi vendéglátóegységek emelnek a lakókörnyezetek színvonalán, példának hozta a Bartók Béla körút vendéglátóhelyeit, melyek egy teljesen más státuszt adtak a környéknek.


Mindkét panelbeszélgetésen elhangzott a lakók megnyugtatására, hogy az ideiglenes forgalmi rend csak két hónapra érvényes, a kerület szakemberei már az első hónap végén kiértékelik a lezárás hatását és fogadtatását. Hozzátették a megnyitón, hogy
tapasztalataik szerint az emberek mindig hozzászoknak az ilyen változásokhoz, és szép lassan a pozitív oldalát látják majd a lakókörnyezetük zöldesítésének és autómentesítésének.
Ám a lakók azt is kifogásolják, hogy a tesztidőszakot azokra a hónapokra tették, amikor az emberek nyaralnak, szerintük a forgalom korlátozása majd az iskola elindulásával még kaotikusabb lesz.
Frissítés: A cikk első verziójában helyszíni riportunkban Zaránd Péter szavait a Tűzoltó utcában előforduló autós forgalomról rosszul értettük, nem azt mondta, hogy naponta négy-öt autó halad át, hanem naponta néhány autó.