Magyar: A miniszterelnök családjához kerül a fél pesti belváros, a világörökség része

Tokajban kezdte újabb országjárását Magyar Péter, most egy kis változtatással: egy színpadra ült ki, és bárki kérdezhetett tőle bármit, amolyan lázárinfósan. Annyiból viszont mégis más volt ez az építési és közlekedési miniszter fórumaitól, hogy a Tisza Párt elnöke zárt területen tartotta a saját hétfő esti rendezvényét, amire kapukon keresztül engedték be az embereket – a kormánymédia például kívül maradt.
A Tisza Párt elnöke a fórum elején arról beszélt, rengeteg állami pénz ömlött ebbe a térségbe, de kérdés, hogy azok jó helyre mentek-e. „Ritka az a település, ahol ennyire nagy sűrűségben vannak NER-es potentátok ingatlanjai”, mondta. Majd beszélt a hétvégi nagykanizsai kongresszusáról, a MÁV rossz állapotáról, Lázár János miniszterségéről, ami szerinte nem sikerült jól, az egészségügy és a lakhatás állapotáról, arról, hogy a fiatalok elvándorolnak vidékről. A problémákat szerinte például az uniós források hazahozatalával lehet majd megoldani.
Beszélt arról, hogy a Válasz Online cikke szerint a kormány még a választások előtt több értékes ingatlant bocsátana árverésre, és a lap forrásai szerint Tiborcz István aktív szereplője lehet az új privatizációs folyamatnak, akitől amúgy a kormány már irodaépületeket bérel eleve túlárazott módon, ő tehát így kétszeresen részesedhet ebből az üzletből. Így árverezik már, illetve hamarosan meghirdetik eladásra például a Belügyminisztérium épületét a Lánchídnál, vagy az Alpár Ignác tervei alapján készült, közpénzből felújított volt pénzügyminisztériumi főhadiszállást a József nádor téren, amiből hotelt csinálhatnak. Ez Magyar szerint „világbotrány. Pár hónappal a választás előtt még szétrabolják az országot. A miniszterelnök családjához kerül a fél pesti belváros, a világörökség része”. Magyar azért optimista abban, hogy kormányra kerülve sok mindent vissza tudnak majd szerezni.
„Vannak olyan kórházak – miközben ezek a csávók viszik el ezeket a palotákat, meg minden mást –, amiknek 90 napon túli lejárt tartozásaik vannak a gyógyszercégek felé, és már nem szállítanak nekik gyógyszereket. Vannak olyan állami vállalatok, amik nem tudnak fizetni a Mol-nak üzemanyagért. Itt tartunk. Közben azon jár az eszük, hogy elvigyék, ami mozdítható, meg ami nem mozdítható”, mondta Magyar.

Egy óra után a nézői kérdések következtek. Az egyik résztvevő arról kérdezte Magyart, hogy a Tisza Párt össze tudná-e fésülni az állami és a magánegészségügyet, akár úgy, hogy a befizetett tb-biztosításból magánkórházakban is lehessen ellátást kapni. Magyar úgy felelt, van ilyenről gondolkodás, de a Tisza fő célja, hogy állami egészségügy teljesítse a feladatát, és felhúzzák annak színvonalát. Egy másik résztvevő a panelprogramról kérdezte Magyart, arról, hogy mit akarnak kezdeni azzal, amikor egyetlen lakó akadályozta meg egy egész épület szigetelését, mire Magyar úgy felelt: egyetért abban, hogy egy vagy két lakás nem akadályozhatja meg, hogy a többieknek csökkenjen a költsége. „Az uniós pénz mindennek a nyitja”, mondta végül Magyar, aki szerint annál nagyobb bűn nincs, hogy a magyar kormány nem hozza haza az uniós pénzeket. „Ez konkrétan emberéletekbe kerül”, mert például nem minőségi az egészségügyi ellátás, nincsenek felújítva a kórházak. „Ez önmagában a saját honfitársaid elleni bűncselekmény.”
Egy másik néző arról beszélt, hogy az Orbán-kormány minden bizonnyal hatalmas államadósságot fog maga után hagyni egy kormányváltás esetén, majd arra volt kíváncsi, a Tiszának van-e terve erre az eshetőségre. Magyar megoldása: „kiszámítható gazdaságpolitikát fogunk csinálni. Amit tudunk lenni, hogy lesz egy olyan gazdaság, ami nőni fog”, és nem egy „dilettáns” ember fog érte felelni – utalt itt Nagy Márton gazdasági miniszterre. Itt újra beszélt a vasutak rossz állapotáról, arról, hogy a késések után a MÁV pénzt fizet vissza az utasoknak ahelyett, hogy a vasutat fejlesztenék, mindez pedig „totális félreértése a közlekedéspolitikának. Lázár János portfóliója a legszebb, ő bevonulhatott volna a történelemkönyvekbe, mint Baross Gábor. Csak Baross Gábor vasutat fejlesztett, ő pedig a saját karrierjét építette, meg mellette egy kastélyt”.
Mi fogja garantálni, hogy a Magyarék által bejelentett Nemzeti Vagyon Visszaszerzési Hivatal egy kétharmados Tisza-kormánytól függetlenül is önálló és hatékony lesz? – kérdezte egy másik résztvevő, mire Magyar úgy felelt: „Nem mi loptuk el a pénzt, tehát nem érdekünk, hogy ne működjön”. Majd azt is mondta, hogy nem a Tisza jelöli majd a hivatal elnökét, hanem a köztársasági elnök. Utóbbiról beszélve végül azt is mondta, hogy Sulyok Tamás „csak akkor nem szólal meg, amikor meg kéne. Aki azt gondolja, hogy elég az, hogy TikTok-videókat gyárt arról, hogy borsófőzeléket eszik. Csak vegye észre az elnök úr, hogy eladják alóla a Sándor-palotát”. (Mivel a Béla király úti egykori elnöki rezidenciát eladja a kormány, Sulyok már nem is költözhetett be ide.)


„Ahogy nyúlkál a hölgyek fenekében ez a kormány, szerintem az nem méltó”, mondta egy férfi a felszólalásában, mert szerinte azzal próbálja őket ösztönözni a terhességre, hogy valamiféle lakhatáshoz juttatja őket, miközben például a szülés után egyre csökken a keresetük, a női higiéniai termékeken pedig nagy az áfa. Magyar erre úgy reagált, „elfogadhatatlan, hogy jelenleg van egy olyan kormány, amiben nincs nő”, azt pedig nem tudja elfogadni, hogy egy válásnál eltűnnek az addigi családtámogatások.
Egy egészségügyi szakdolgozó arról beszélt, hogy a 78 ezres szakdolgozói közösséget zavarta, hogy a Tisza nagykanizsai kongresszusán nem volt szó szakdolgozókról, csak orvosokról. Magyar erre úgy felelt, volt szó róluk, a csapatukban pedig vannak szakdolgozók, csak nem vállalták a nyilvánosságot.
Mennyire van felkészülve a Tisza arra, hogy ne legyen csalás az országgyűlési választáson? – kérdezte egy másik néző, mire Magyar úgy felelt: legalább 22 ezer emberre van szükségük a tízezer szavazókörbe, és abszolút készülnek arra, hogy valamiféle csalás várható.
Egy nézőben minden választás előtt az merül fel, hogy bár az emberek felvállalják a nemi identitásukat, a vallásukat és nemzetiségüket is, a választásokon mégis név nélkül, „egy kutricában” kell szavazni. Miért nem lehet névvel szavazni? – kérdezte. Magyar úgy felelt, „nála nyitott kapukat dönget” ezzel a kérdéssel, ő maga még a politikusi karrierje előtt mindenki előtt az asztalon szokott szavazni. A tavalyi önkormányzati választáson már nem így tett, akkor sok volt a kamera. Ha már fejlődni kéne valamiben, akkor online szavazás legyen, aztán este hétre már meg is van az eredmény. De megérti, hogy vannak olyan emberek, akik féltik a munkájukat, ezért nem merik felvállalni nyilvánosan, kire szavaztak.
A fórum legvégén még valaki bekiabált: „Debrecenben, mikor ott volt a diszkóban, akkor a fiatal hölggyel mit csinált?” Magyar úgy felelt: ő sosem járt debreceni diszkóban.
Magyar Péter újabb országjárása a tervek szerint 80 napig tart. Kezdetben például kenuval halad a Tisza folyón, majd a Hortobágy térségét érintik. Közben a tusványosi fesztivállal egy időben Székesfehérváron tart rendezvényt.