Bizonyítékot még nem mutattak, de egyre több minden derül ki a Momentum fideszes megkörnyékezéséről

Bizonyítékot még nem mutattak, de egyre több minden derül ki a Momentum fideszes megkörnyékezéséről
Tompos Márton jelenlegi leköszönő elnök a párt küldöttgyűlésén, amelyen döntöttek arról, hogy a Momentum nem indul a 2026-os választáson – Forrás:

1209

Az elmúlt napokban a Momentum több ismert politikusa is állította, hogy a Fideszhez köthető körökből többször megkörnyékezték a pártot, és megpróbálták rávenni őket, induljanak el a 2026-os országgyűlési választáson. Eddig nem mutattak be semmilyen bizonyítékot ezekről a megkeresésekről, és még azt sem árulták el, hogy konkrétan kitől érkeztek az ajánlatok. A Momentum szóvivője megkeresésünkre azt írta: mérlegelik annak a lehetőségét, hogy megosszanak további részleteket ezekről a találkozókról.

A Telex információi szerint alapvetően két vonalon futottak be a megkeresések a párthoz. Úgy tudjuk, hogy a Momentum egy tagját az egyik ismert fideszes budapesti politikus kereste meg titkosított csatornán, közvetítő révén, és 900 millió forintot ajánlott a Momentum választási indulásáért. Ezen kívül az országos listaállításhoz szükséges aláírások összegyűjtésében is segítséget ígért.

Ez nagyobb összeg, mint amekkora bevétele volt a Momentumnak 2024-ben. A párt legutóbbi pénzügyi beszámolója szerint tavaly 861 millió forintból gazdálkodtak, és ebből 745,5 millió származott a központi költségvetésből. Úgy tudjuk, az ajánlat része volt az is, hogy a Momentum ne vegye fel az egyéni képviselőjelöltek és az országos lista után járó központi kampánytámogatást, mert így akkor sem kellett volna visszafizetni a pénzt, ha nem érnék el az 1 százalékot.

Információink szerint a megkörnyékezett momentumos személyesen is találkozott a közvetítővel, aki nagy valószínűséggel álnéven mutatkozott be neki. Forrásaink nem árulták el, hogy ki volt az érintett momentumos, így nem tudni, hogy milyen pozícióban dolgozik a pártban, és egyáltalán politikusról van-e szó, vagy háttérember. Egyikük úgy fogalmazott: megbízható embernek tartja az illetőt, és nincs oka kételkedni az állításaiban.

Ezzel párhuzamosan Fekete-Győr András korábbi pártelnökhöz is befutott egy hasonló ajánlat. Úgy tudjuk, őt a Tiborcz István érdekeltségébe tartozó Waberer’shez köthető üzleti háttéremberek keresték meg, akik egy forrásunk megfogalmazása szerint „nem súlytalan figurák”. Ebben az esetben nem került sor találkozóra, így az sem derült ki, hogy mi lett volna a konkrét ajánlat. Mindez egybevág azzal, amit maga Fekete-Győr nyilatkozott az RTL Híradónak szerdán.

„Április 30-án Tiborcz egyik milliárdos üzlettársa Signalon megkeresett, hogy üljünk le beszélgetni”

– írta a Momentum korábbi elnöke a párt egy belső fórumán. Szerinte ezt az embert akkor küldi a Fidesz, amikor „pénzt kell adni egy pártnak azért, hogy induljon a választáson”, és a kormánypártok célja az ellenzéki tábor megosztása, az ellenzéki szavazatok szétaprózása.

Tiborcz István abszurd politikai kacsának nevezte Fekete-Győr nyilatkozatát, és az RTL-nek azt írta: nincs tudomása ilyen megkeresésről. A Waberer’s PR-menedzserét is meglepte a kérdésünk. „Sajnos semmilyen információval nem rendelkezem az említett állításokkal kapcsolatban és nem tudok ilyen jellegű megkeresésről vagy támogatási igényről. Fontosnak tartom ugyanakkor hangsúlyozni, hogy a Waberer’s egy tőzsdén jegyzett nagyvállalat, és üzleti szereplőként nem kívánunk politikával foglalkozni” – válaszolta a Telexnek. Momentumos forrásaink azonban hitelesnek tartják Fekete-Győr állításait.

Információink szerint akkoriban kezdték el megkörnyékezni a momentumosokat, amikor a párt belső fórumain már javában zajlott a vita arról, hogy elinduljanak-e a 2026-os választáson, vagy inkább álljanak félre, mint a közvélemény egy jelentős része elvárja. Nem kizárt, hogy a vita kiszivárgott a Fideszhez is, és emiatt indultak meg a próbálkozások. A Momentum küldöttgyűlése végül június elején úgy döntött, hogy a kormányváltás érdekében nem vesznek részt a jövő évi választáson.

Ettől függetlenül persze felmerül kérdés, hogy a Momentum tagja egyáltalán miért találkozott az állítólagos fideszes közvetítővel, tudott-e a pártvezetés a megkeresésről, és ha már megtörtént a találkozó, miért nem próbálták leleplezni, hogy ki áll az ajánlat mögött. Ha vannak bizonyítékaik, vajon miért nem hozták őket nyilvánosságra eddig? Ezt több momentumos forrásunk sem értette, de úgy tudják, van rá esély, hogy később, akár a választási kampány környékén nyilvánosságra hozzanak konkrét bizonyítékokat a találkozóról és az üzenetváltásokról.

Ezt gyakorlatilag megerősítette a Momentum szóvivője, Varsányi Áron is. Azt írta, hogy Fekete-Győr András, Gelencsér Ferenc és a többi megszólaló is annyit osztott meg a nyilvánossággal, amennyit az adott ponton jónak és helyesnek láttak. „Az ön által említett megkeresések a pártvezetés előtt ismertek voltak a történtek idején, azonban a téma érzékenységére való tekintettel további részleteket nem áll módunkban megosztani önökkel.

A Momentum vezetése folyamatosan mérlegeli annak a lehetőségét, hogy megoszt-e további részleteket ezekről a találkozókról a hivatalos csatornáin.”

Megkérdeztük Fekete-Győr Andrástól is, meg tudja-e erősíteni, hogy a Waberer’shez köthető üzleti körökből kapott megkeresést, illetve hogy van-e tudomása arról, kik környékeztek meg más momentumosokat, és készült-e valamiféle bizonyíték, felvétel a megkeresésekről. Válaszában azt írta, hogy amit ezekkel a kérdésekkel kapcsolatban nyilvánosságra akart hozni, azt már korábbi nyilatkozataiban megtette.

A DK feljelenti a Fideszt, Kocsis azért fizetne, hogy ne induljon el a Momentum

Először Gelencsér Ferenc, a Momentum korábbi elnöke az európai liberálisok (ALDE) helsinki kongresszusán beszélt arról július elején, hogy százmilliókat ajánlottak ellenzéki pártoknak az indulásért cserébe. Később a Klubrádiónak azt mondta, hogy a Fideszhez egyértelműen köthető gazdasági szereplők keresték meg a Momentumhoz valamilyen szinten kapcsolódó embereket, és finoman jelezték, hogy nagyon örülnének az indulásuknak, akár a kampányba is beszállnának.

„Hirtelen nagyon vevők lettek arra, hogy egy liberális párt elinduljon a jövő évi választásokon”

– fogalmazott Gelencsér. Szerinte ennek az oka egyértelmű, „az állampárt elemi érdeke”, hogy minél több párt elinduljon, mert akkor az ellenzéki szavazatok szétaprózódnak.

Cseh Katalin és Gelencsér Ferenc a Momentum küldöttgyűlésén, 2025 júniusában – Forrás: Gelencsér Ferenc / Facebook
Cseh Katalin és Gelencsér Ferenc a Momentum küldöttgyűlésén, 2025 júniusában – Forrás: Gelencsér Ferenc / Facebook

Később Tompos Márton, a Momentum jelenlegi elnöke is megerősítette, hogy megkörnyékezték a pártot a Fideszhez köthető gazdasági szereplők, a hét elején pedig Fekete-Győr András már egyenesen arról beszélt a Klubrádiónak, hogy a Fideszből keresték meg a Momentumot, hogy rávegyék az indulásra. Konkrét nevet nem árult el, de annyit mondott: több szinten, operatív, vezetői és politikusi szinten is érkezett ilyen érdeklődés. „Két dolgot ajánl a Fidesz ilyenkor. Pénzt, sok pénzt. A konkrét összeget nem tudom, nekem a momentumosok, akikkel beszéltem, azt mondták, hogy a Momentum költségvetési támogatását megközelítő, tehát azért ez egy milliárdos történet éves szinten.” A másik, amit a Fidesz kínált Fekete-Győr szerint, az az ajánlás. „Jelöltenként 500 ajánlást kell gyűjtenie a pártoknak. 106 jelölt van, ez már önmagában több mint 50 ezer, de mindig rá is kell gyűjteni, mert a Nemzeti Választási Iroda szeret ebből megsemmisítgetni sokat, hogy megnehezítse a helyzetet. Tehát a Fidesz ebben is segítene.”

„Soha fel nem merült, hogy bárki a Momentumért bármit adjon, mert nincs értékük”

– reagált Gulyás Gergely a szerdai kormányinfón a hírre. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a Momentum politikai közösségének értéke olyan mértékben nem létező, „hogy a világ legesleggyengébb valutájából egy fillér is túlfizetést jelentene”. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője pedig úgy fogalmazott a Facebookon: szeretné a rosseb, hogy „a Romentum” elinduljon a 2026-os választáson. „Mi inkább azért fizetnénk, ha nem indulnának, de ezt már megtette a Tisza. Valójában alig várjuk, hogy eltűnjön a közéletből ez a lejárt szavatosságú ügynökszervezet, úgyis van már új helyettük.”

Róna Dániel, a 21 Kutatóközpont vezetője megmosolyogtatónak tartja az ellenzéki pártok lefizetéséről szóló spekulációkat. A Népszavának arról beszélt: nem kell senkinek „fű alatt” pénzt adni, a Fidesz ugyanis úgy alakította ki a finanszírozási rendszert, hogy a választási indulásért nagyon komoly kampánytámogatást kapnak a pártok, a pénz felhasználását csak minimálisan ellenőrzi az Állami Számvevőszék, és a szabályok megszegésének jellemzően nincs szankciója.

A Demokratikus Koalíció ráugrott a témára, és szerdán azt ígérték: választási csalás gyanújával feljelentést tesznek a Fidesz ellen. „Ha a Fidesz minket keresett volna meg, akkor mi biztosan mindent megtettünk volna azért, hogy három évre rács mögé juttassunk egy fideszest. Nagyon sajnáljuk, hogy Fekete-Győr András elfelejtette, mit jelent ellenzékinek lenni, és küzdeni a rendszer ellen, de mi megtesszük helyette is, amit tudunk” – mondta Barkóczi Balázs, a DK szóvivője, és a büntető törvénykönyvre hivatkozott, amely szerint bűncselekményt követ el, aki „fenyegetéssel, megtévesztéssel, vagy anyagi juttatással befolyásolni törekszik” a választást. Azt kérték Fekete-Győrtől, hogy hozzon nyilvánosságra minden bizonyítékot,

„lássa ország-világ, hogy a Fidesz már a választási csalástól sem riad vissza”.

„Feljelentést tenni egy olyan rendszerben, ahol az ügyészséget köztudottan pórázon tartja a Fidesz, nem bátorság, hanem elképesztő politikai naivitás. Azt hinni, hogy Polt Péter utódjának ügyészsége majd pártatlanul kivizsgál egy, a Fideszt érintő ügyet, annyi, mint becsukott szemmel átsétálni egy forgalmas autópályán és reménykedni a legjobbakban” – reagált Fekete-Győr András a Telexnek a DK feljelentésére. A Momentum politikusa azt is írta, hogy szerinte pontosan „az olyan látszatcselekvésekkel operáló ellenzékiségből” lett végérvényesen elegük a magyar embereknek, mint amit a DK most folytat, és a feljelentésük nem a rendszer lebontását szolgálja, hanem éppen ellenkezőleg: legitimálják a rendszer működését.

„A DK szerint, ha a hatalom emberei választási csalásra készülnek, akkor nem hallgatni kell, hanem kiabálni, mert ilyen súlyos ügyekben cinkos, aki néma” – válaszolta csütörtökön Fekete-Győrnek Rónai Sándor, a DK országgyűlési képviselője, és ismét arra kérte, hozza nyilvánosságra az őt megkereső ember nevét, valamint az általa írt Signal-üzenetekről készült képernyőmentéseket.

Nem ez lenne egyébként az első eset, amikor kiderült, hogy a Fidesz pénzzel próbál meg rávenni ellenzéki szereplőket a választási indulásra. 2023-ban Aleva Márta, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt politikusa buktatta le titokban rögzített hangfelvételekkel Lévai István Zoltánt, a Fidesz XVIII. kerületi vezetőjét, amint megpróbálta rábeszélni, hogy pénzért cserébe induljon el a 2024-es önkormányzati választáson.

A felvett beszélgetésekből az derült ki, hogy a fideszes vezető 5 millió forintot ajánlott Alevának, és azt ígérte, hogy a logisztikában, például az induláshoz szükséges ajánlások összegyűjtésében is tudna segíteni. Egy nappal később Lévai lemondott a választókerületi elnöki tisztségéről, és kilépett a Fideszből. A rendőrség akkor bűncselekmény hiányában elutasította a feljelentéseket, és nem indult nyomozás az ügyben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!