Rácz András szerint a magyar kormánynak köze lehetett a kárpátaljai templomrongáláshoz, Menczer Tamás szerint ez „jó eséllyel kimeríti a rágalmazás tényállását”

1201

Rácz András Oroszország-szakértő szerint a magyar kormány „jó eséllyel benne volt” a kárpátaljai templomrongálásban. Mindezt többek között arra alapozva állítja, hogy egyedül az Orbán-médiában jelent meg fotó a palágykomoróci görögkatolikus templomra írt magyargyűlölő feliratokról.

Az ukrán-szlovák határ közelében fekvő, pár száz fős Palágykomorócon július 16-án, szerda éjjel rongálták meg a görögkatolikus közösség templomát. Az elkövető megpróbálta felgyújtani az épületet, de az ukrán határőrök gyors közbeavatkozásának köszönhetően hamar sikerült eloltani a lángokat, így csak a sekrestye ajtaja égett meg. Ezen kívül gyűlölködő, „Késhegyre a magyarokat” és „Magyarok, takarodjatok!” feliratot is fújtak a templom falára. Két nappal az eset után az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) bejelentette, hogy elfogták a támadás feltételezett elkövetőjét, egy 28 éves helyi lakost, akit azóta le is tartóztattak. A hatóságok szerint a támadás célja a határ menti térség destabilizálása és egy olyan információs helyzet előállítása volt, amelyet Ukrajna ellenségei propagandacélokra használhatnak fel.

Rácz András a Facebook-oldalán hosszan írt az incidensről és az eset magyarországi nyilvánosságban való tálalásáról. Kiemelte, hogy a támadásról először a kormányközeli Mandiner számolt be július 17-én reggel 8 óra 45 perckor, majd bő háromnegyed órával később, 9:35-kor Orbán Viktor is hírt adott róla a Facebookján. Szerinte ha összevetjük a Mandineren megjelent fotót a miniszterelnök oldalán megosztott ugyanazon fotóval, akkor azt látjuk, hogy a Mandiner az Orbán posztjában megjelent képnek egy megvágott, keskenyebb változatát használta. Ebből pedig szerinte logikusan következik, hogy Orbán Viktor stábjánál hamarabb megvolt ez a kép, mint a Mandiner szerkesztőségénél.

Rácz másik megállapítása, hogy a gyalázkodó feliratokról csak ez az egy kép készült, ugyanis a helyi hatóságok nagyon rövid időn belül lezárták a környéket, és lefestették a templomot. „Vajon hogyan, kitől került a feliratról szóló kép Orbán Viktorhoz? Abban a pár órában, amíg ott volt a felirat, vajon ki járhatott arra, aki nemcsak lefotózta, de el is küldte, történetesen pont Orbánnak?” – tette fel a kérdést Rácz, amire szerinte az a leglogikusabb magyarázat, hogy valószínűleg maga az elkövető készíthette a képet.

„Ennél is érdekesebb, hogy az Orbán-kormány ráadásul azonnal hitelt is adott a képnek, hiszen rögtön másnap reggel tényként közölte maga a miniszterelnök, hogy gyújtogatás történt, és hasonlóan tett a kézivezérelt Mandiner is” – írta. Rácz szerint az, hogy a magyar kormány ilyen gyorsan közölte a gyújtogatásról szóló hírt, azt igazolja, hogy nem érte őket meglepetésként a támadás. „Ha tényleg az történt, hogy ez (legalább részben) magyar kormányzati akció volt, az sajnos azt jelenti, hogy az Orbán-kormány a saját belpolitikai céljai érdekében habozás nélkül kész konkrét veszélybe sodorni a határon túli magyarokat, jelen esetben a kárpátaljai közösséget. Megpróbálni etnikai alapú gyűlöletet szítani a többnemzetiségű Kárpátalján csak azért, hogy a magyar belpolitikában aztán lehessen folytatni az ukránozást történelmi bűn, erre egyszerűen nincs más szó” – tette hozzá.

A kormánypárt részéről Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója reagált Rácz András állításaira. Szerinte az „úgynevezett szakértő az ukrán propagandát nyomja, ahogy Magyar Péter”, de valójában semmilyen bizonyítéka sincs arról, hogy a magyar kormány érintett lett volna a támadásban.

„Rácz András szerint a templomot nem az ukránok gyújtották fel, hanem a magyar kormány. Amit Rácz csinál, az jó eséllyel kimeríti a rágalmazás tényállását. Szóval itt már nem a lóláb lóg ki, hanem az egész ló. Minden erejükkel az ukránok szennyesét mossák. Az ukránok minden szinten beépültek Magyarországon. Megvannak a politikusaik, az újságíróik és a szakértőik is” – mondta Menczer a Facebookján megosztott videóban.

A magyargyűlölő feliratokról készült képet később a szintén kormányközeli Magyar Nemzet és Origo is közölte, de egy még szélesebb, vágatlannak tűnő formában. Ezen a képen a bal szélen egy női alak látható. A Telex jelenleg is próbál utánajárni, hogy ki lehet a képen szereplő nő, és ki készíthette az eredeti fotót. A Telex információi szerint az eredeti fotó már a támadás éjszakáján, július 16-án körbefutott kárpátaljai körökben.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!