Kihasználatlanok, drága a fenntartásuk, de a város fejlesztené a pécsi közbringákat

Kihasználatlanok, drága a fenntartásuk, de a város fejlesztené a pécsi közbringákat
Kölcsönözni nem lehet, majdnem egy hónapja a tárolókban állnak az elektromos rásegítésű kerékpárok Pécsen – Fotó: Gűth Ervin / Telex
Gűth Ervin
Pécsi tudósító

„Alultervezettnek érzem a projektet, a dokkolók és a kerékpárok számát is növelni szeretnénk majd” – mondta Páva Zsolt, Pécs azóta leváltott fideszes polgármestere hat évvel ezelőtt a PécsiKe átadóján. Az európai uniós forrásból kialakított helyi elektromosközbringa-rendszer azóta se lett igazán népszerű, és a fenntartónak folyamatosan veszteséget termelt, a kerékpárflotta pedig súlyosan amortizálódott. Júniusban a PécsiKe a helyi e-rolleres rendszer üzemeltetőjéhez került, de a szolgáltatás szünetel. Vizsgálják, hogyan lehetne a saját, egyébként jól működő rendszerükbe integrálni a kerékpárkölcsönzést, de a városvezetés sem mondott le a fejlesztésekről.

A vidéki közbringarendszereket, ahogy azt hat éve már megírta a G7, egyetlen dolog működteti: az uniós támogatás. Nincs ez máshogy Pécsen sem. A nettó 160 millió forintos közbeszerzés nyertese – a Garancsi István-féle CycleMe és a Neuzer konzorciuma – uniós pénzből hét dokkolóállomást épített ki, és 70 kerékpárt telepített.

A PécsiKe indulásakor semmilyen tanulságot nem vontak le az ország legnagyobb közbringarendszere, a fővárosi Bubi korántsem zökkenőmentes indulásából és nehéz első éveiből. A projekt megvalósíthatósági tanulmánya, amit még 2019-ben a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz benyújtott panasszal szereztünk meg, első ránézésre is hurráoptimista, a helyi igényeket és adottságokat kiszínező dokumentumnak tűnt, ami nem a legkorszerűbb rendszer irányába terelte a tervezést.

A város domborzati viszonyai miatt az elektromos rásegítésű (pedelec) kerékpárokra koncentráló tanulmány bőven tartalmazott furcsa, ellentmondásos részeket, amiket a szerzőknek nem sikerült megválaszolniuk, feloldaniuk:

  • a célcsoportot sem sikerült belőni, az idősektől a turistákon és a diákokon át az agglomerációból ingázók is szerepeltek benne, pedig mindnek mások az igényei;
  • szemléletformáló és használati áttörést vártak, miközben a pécsi lakosság kerékpározási szokásai alapján a valódi igények jóval visszafogottabbak lehettek;
  • már az első ütem fenntarthatósága is kérdéses volt a várható alacsony kihasználtság miatt, mégis óriási bővítést vizionáltak;
  • évente 3 millió forint reklámbevétellel számoltak, ami papíron hozzájárult ugyan a veszteségek csökkentéséhez, de a valóságban – a flotta és dokkolóállomások alacsony száma miatt – már akkor is irreálisnak tűnt;
  • a karbantartás költségeit pedig alultervezték.

A tanulmány szerzői más alternatívákat nem is igazán kerestek, és a piaci alapon működő, mikromobilitásban utazó lehetséges versenytársakra sem fordítottak túl nagy figyelmet. Pedig a rendszer átadásakor már megjelent Pécsen az elektromos robogós Blinkee is, és az országban több e-rolleres cég működött már.

A PécsiKét tesztelve hamar kiderült az is, hogy a kölcsönzési rendszer elég nehézkes. A fix dokkolóállomásoknak megvan ugyan az az előnyük, hogy nincsenek városszerte szanaszét hagyott bringák, azonban a lehetséges útvonalakat pont ez – és a kevés dokkolóállomás – korlátozza.

Egy ponton sikerült kihasználni a vitathatatlan versenyelőnyt: az uniós támogatás miatt, és mert nem kellett a befektetés megtérülésével számolni, mindvégig olcsó maradhatott a rendszer. A kedvezményes havi bérlet 2025-ben is 1500 forint alatt maradt, míg a teljes árú éves bérletért is csupán 7500 forintot kellett kifizetni.

A bérelhető elektromos rollerek Pécsen is jobban hasítanak – Fotó: Gűth Ervin / Telex
A bérelhető elektromos rollerek Pécsen is jobban hasítanak – Fotó: Gűth Ervin / Telex

Az ajánlat így sem volt elég vonzó a pécsieknek, turistáknak, ingázóknak, diákoknak: információink szerint évente 7-7,5 millió forint körüli veszteséget termelt a rendszer fenntartása a városüzemeltetési cégnek. Egészen júniusig, ugyanis a pályázatban vállalt fenntartási időszak végén a rendszer átkerült a Hopp Pécs Kft.-hez.

A pécsi önkormányzat 2023 tavaszán a korábbi hazai és nemzetközi, jó és rossz tapasztalatokból okulva írt ki pályázatot e-rollerek üzemeltetésére. A magyar piacon már ismert Tier alulmaradt az árversenyben: a Hopp Mecsek Kft. olcsóbb kioldási és percdíjjal, valamint egyes eszközök után fizetendő magasabb koncessziós díjjal (20 ezer forint/jármű/év) nyert. Az izlandi franchise-t Magyarországra hozó cég a kiírásnak megfelelően azt is vállalta, hogy átveszi a PécsiKe üzemeltetését, illetve annak költségeit. Ez azonban csak most valósulhatott meg, mivel az EU-s pályázati támogatás és a fenntartási kötelezettség miatt az önkormányzat nem adhatta át a rendszert a cégnek.

Az átvétel után rögtön leállították a PécsiKét. A biciklik az azóta eltelt majdnem egy hónapban a dokkokban vesztegelnek. Megkeresésünkre azt mondták, hogy jelenleg a flotta és a dokkolóállomások állapotfelmérését végzik, illetve azt is vizsgálják, hogyan integrálhatják a szolgáltatást a rendszerükbe.

„A flotta korábbi működési formájában és állapotában nem fenntartható, komoly átalakításokat és modernizációt is igényelne. Ennek a megvalósíthatóságát vizsgáljuk – mondta a Hopp Mecsek Kft. képviselője, Bakarecz Tamás. – A teljes állapotfelméréssel még nem végeztünk, de azt már most látjuk, hogy nagyon rossz állapotban vannak a kerékpárok és a dokkolók is. Az átadás pillanatában a 70 kerékpárból mindösszesen 28 volt a dokkolóállomásokban, azaz működőképes, a többi valamilyen műszaki hiba miatt raktárból vagy szerelőállomásból lett átadva. Az »utcán« lévő 28 kerékpárnál is találtunk hibákat, ezek között is van olyan, ami műszakilag nem megfelelő a használatra. A dokkolóállomások sincsenek jobb állapotban. Sajnos az is kijelenthető, hogy az egész rendszer egy rossz koncepció, és egyáltalán nem felhasználóbarát” – értékelte az állapotokat Bakarecz. A bevezetése óta rendkívül népszerű rollerszolgáltatásukban 500 járművet kínálnak, és több mint 120 parkolójuk van a városban.

A pécsi önkormányzattól kértünk a PécsiKe kihasználtságát bemutató részletesebb kölcsönzési adatokat, de cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak. Az erős 2019-es kezdés után a városüzemeltetési cég is ritkán közölt pontos adatokat. Ruzsa Csaba, a város gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere korábban azt mondta a Telexnek, hogy más célcsoportjuk van az elektromos rollereknek és az e-közbringáknak, ezért szorgalmazzák az utóbbi fejlesztését is. Ezt a szándékát most is megerősítette a városvezetés, azaz továbbra is vizsgálják, hogyan lehetne bővíteni és fenntarthatóbbá tenni a PécsiKét.

A cikk szerzője a Pécsről szóló Mecseki Müzli hírlevél szerkesztője, amire itt lehet feliratkozni.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!