Megjött a meleg, és megjöttek az emberek, akik beszólnak a rövidnadrágodra

Megjött a meleg, és megjöttek az emberek, akik beszólnak a rövidnadrágodra
Illusztráció: Getty Images

Két dolgot szeretek akkor, amikor kilépek az utcára. Az egyik az, ha a ruhám kényelmes. A másik pedig az, ha nem nézek ki úgy, mint egy óvodás. Ez az év jelentős részében sikerül, aztán megérkezik a június, és hirtelen az, amit egyszerre sikerült kivitelezni, egymással ellentétes lesz: ugyanis eljön az ideje, hogy társadalmilag elfogadott, és meteorológiailag indokolt legyen rövidnadrágot hordani az utcán is, nem csak otthon a kanapén, vagy gyúrás közben.

Rövidnadrágot hordani abszolút egy józan ésszel meghozott döntés, de közben tényleg úgy lehet kinézni benne, mint akinek a fejéről csak a propelleres sapka, a kezéből pedig a gigantikus méretű nyalóka hiányzik, hogy aztán megkérdezze valaki, hogy a kedves anyukánk hogy és hol van. Miközben teljesen logikus döntés a hőségriadóban azt hordani. Mik lennénk szívesebben: izzadtak vagy infantilisek?

Szerencsére azért vannak trendek, hogy ezeket a kérdéseket eldöntsék helyettünk. A 2020-as években az éppen feltörekvő Paul Mescal ugyanis nagyon rövid nadrágokban kezdett el lófrálni Londonban, például nassolnivalókért a boltba. Mescal a szóvivője is lett a short shortoknak, vagyis magyarul a talán még rövidebb nadrágoknak, és ezt nem csak én mondom, hanem szinte szó szerint ezt mondta 2024-ben a vörös szőnyegen a Gladiátor 2. főszereplője a GQ-nak.

Nyilván a rövidnadrágot nem 2020-ban találták fel, és nem Mescal volt az úttörő divatdiktátor – itt van például Harrison Ford a cannes-i filmfesztiválon a nyolcvanas években olyan szettben, amiről később azt mondta, hogy már bőven maga mögött hagyta –, de megtestesített valamit, ami miatt kevésbé lett ciki hordani őket az én szememben is, mégha ezt a bőr Gucci-gatyót nem is merném bevállalni, talán soha.

Minden véleményt félretéve, Mescal azért elég nagy előnyben van azért, mert jól néznek ki a lábai, és ez talán az egyik legfontosabb szempont, amikor valaki rövidnadrágot szeretne büszkén és szégyen nélkül viselni. Úgy is lehetne mondani, hogy mázlista. De mit mond egy szakértő erről, mi kell ahhoz, hogy valaki rezzenéstelen arccal hordja?

Derek Guy, az X első számú férfidivat-szakértőjének tavalyi threadje szerint, a férfiak azért nem szeretnek rövidnadrágot hordani, mert nem akarnak kitűnni, túl fehér a lábuk, vagy nem tudják, hogyan találják ki hozzá a szettet. Az első kettőn az alanynak kell változtatnia, a harmadikban viszont tud segíteni. Guy szerint a rövidnadrágok abszolút casual helyzetekhez illenek, szóval nem jók elegáns eseményekre, ezt mondjuk talán segítség nélkül is meg tudtam volna mondani. A szakértő szerint a comb közepén véget érő, chino fazonú, azaz a szűkebb nadrágok miatt egy férfi rögtön kisgyereknek, pontosabban egy totyogónak tűnik, úgyhogy ő inkább a bő fazonokat preferálja.

A bővebb szárú rövidnadrágokhoz pedig semmiképpen sem a rövid ujjú felsőket, hanem a hosszú ujjú pólókat, pulóvereket, ingeket javasolja. A lazább fazonú, sportosabb rövidnadrágok is jól állnak szerinte például kapucnis felsőkkel. Hozzáteszi, hogy abszolút működhet pólóval is a rövidnadrág, de akkor egy rövidebb fazont kell találni, és ahhoz már jobban megy például a guayaberának nevezett, mexikói stílusú rövid ujjú ing. Guy szerint teljesen elfogadható dolog általában rövidnadrágokat hordani, és nagyon kevés az a helyzet, amikor nem illik: esküvők, temetések, nagyon konzervatív munkahelyek. Feltehetőleg az is ide tartozik, ha az ember külügyminiszterként találkozik a Bahreini Királyság uralkodójával. Guy szerint tiszta őrültség volt a jorts diplomáciának ez a pillanata.

Fotó: Szijjártó Péter / Facebook
Fotó: Szijjártó Péter / Facebook

Mielőtt még rátérnénk a konzervatív munkahelyekre, először tisztázzuk azt, hogy milyen egy rendes rövidnadrág? Először is: milyen rövidnadrág? Léteznek a chino stílusú, szűkebb szárú nadrágok, aztán vannak az úgynevezett cargo, magyarban talán leginkább zsebesnadrágoknak hívott változatok, amiknek boríték méretű zsebei vannak, illetve vannak a jellemzően sportolásra használt nadrágok is, angolban ez a gym shorts, (ilyen volt Chris Robinsonon is, érti aki érti) illetve ennek az otthon lebzselős változata a sweat shorts, azaz a melegítő-rövidnadrág.

Egy dolog semmiképpen sem létezik, hiába próbálta a 20+ évvel korábbi nu metál elhitetni velünk: az a nadrág, ami nem a térd felett, hanem a térd alatt ér véget. Az számunkra nem létezik. Egy nem entitás a nadrágok világában. Létezik még a fentebb említett jorts, azaz a farmerből készült rövidnadrág, de ahhoz nem kellett Szijjártó Péter, hogy szintén komolytalan ruhadarabnak tűnjön.

Értelemszerűen olyat kell hordani, ami nagyjából megfelel a célnak és a saját stílusunknak – tulajdonképpen ezt az egész cikket letudhatnám ennyivel. Pedig tényleg az lenne a lényeg, hogy mire szeretnénk használni, milyen anyagból készüljön, legyen lenvászon, seersucker, esetleg kordbársonnyal kevert, vagy legyen totális műszálas, és nézzen ki úgy benne az ember, mintha most ugrott volna ki a medencéből. Egész nap akarjuk hordani? Csak leugrunk a boltba egy kis Paul Mescal-cosplayre? Bármi mehet, ha jól öltözünk hozzá, szóval általános érvényű tanácsot nem tudok adni, csak linkelni. Itt a CNN és a Men’s Health gyűjteménye a legjobb férfi rövidgatyákról, amik között lehet találni jó tippeket. Hogy ezeket aztán be lehet-e Magyarországról szerezni, az már egy másik kérdés.

Az anyagon kívül a másik nagy kérdés a szárak hossza lehet. A Men’s Health hét colban, azaz majdnem 18 centiben határozta meg a szár belső felének ideális méretét, szerintük ez alatt már rizikós lehet a nadrág. Általános érvényű tanácsként adják azt is, hogy a nadrág szegélye legkevesebb 5 centivel végződjön a térd felett. De ezeket a számokat is tudják befolyásolni a combok méretei, hogy valaki piszkafa, vagy fatörzs méretű lábakkal akar rövidnadrágot hordani. Az egyetlen kivétel, aki teljesen fittyet hány ezekre a szabályokra, Adam Sandler. Az ő nadrágjaiba beleférne egy másik ember vagy egy tucat bagett is, de ha van valaki, aki mentesül minden szabály alól az öltözködésben, az valószínűleg ő.

Derek Guy egy korábbi posztjában kifejezetten ósdinak nevezte azt a kérdést, hogy férfiak hordhatnak-e egyáltalán rövidnadrágot: naná, hogy hordhatnak, királyok is hordtak, miért ne vehetnék fel őket a 21. század egyszerű halandói. A ruhadarabbal ráadásul nemcsak az utcán, futópályán, saját kanapémon lehet találkozni, hanem például a top divatmárkák új kollekciójában is. A párizsi divathéten a Saint Laurent és a Louis Vuitton is bemutatott rövidnadrágokat, sőt, az LV kreatív igazgatója, Pharrell Williams is ilyenben köszönte meg a Pompidou előtti közönségnek.

Laikusként azt tudom mondani, hogy Pharrell-nek egészen jól áll a rövidnadrágja, egyrészt hosszú ujjú felsőt választott hozzá, másrészt a szárai lazák és szélesek, harmadrészt pedig sikerült eltalálnia a legjobb hosszt a combjaihoz.

A Louis Vuitton kreatív igazgatójának könnyű dolga van, mert ez a munkája. De mi a helyzet azokkal a bizonyos nagyon konzervatív munkahelyekkel, amikről a szakértő beszélt korábban? A briteknél még 2022-ben készítettek közvélemény-kutatást, ami szerint a lakosság nagyjából kétharmada támogatja azt, hogy a munkahelyén is rövidnadrágban legyen az munkavállaló. A BBC által megkérdezett szakértők szerint a koronavírus-járvány sokkal elfogadottabbá tette a rövidgatya használatát, főleg mert az otthoni munka során nagyon sokan inkább abban voltak, egyáltalán nem divatból, hanem praktikus okokból.

Ugyanezek a szakértők azok, akik szerint mindig a munkahely jellege dönti el, hogy engedi-e a rövidnadrágot. A BBC egy reklámügynökséget hoz fel példának, ahol bárki felvehet bármit, de lehet, hogy hülyén érzik magukat, amikor vállalati környezetbe kell menniük egy meetingre. Én szerencsére az egész karrieremet olyan helyen töltöttem, ahol sosem volt probléma az öltözködés, úgyhogy inkább megkérdeztem Magyarország legnagyobb cégei közül hármat, hogy hogyan állnak hozzá a kérdéshez.

A Molnál nincsen dresszkód, nincsen rövidnadrágra vonatkozó szabályozásuk. A Yettelnél hisznek abban, hogy a munkatársak önállóan és felelősen döntenek az öltözködésükről, a telekommunikációs cégnél „a rövidnadrág viselete megengedett, ha az illeszkedik az adott napi munkakörnyezethez és eseményekhez”, bár a retail területen, azaz ott, ahol a munkatársak közvetlenül ügyfelekkel találkoznak, a kollégák nem viselhetnek rövidnadrágot.

Az OTP-nél pedig azt válaszolták a kérdéseimre, hogy a kánikulára tekintettel a férfi kollégáktól elfogadható, hogy ing helyett galléros pólót, hosszúnadrág helyett pedig „kulturált vászon rövidnadrágot (nem tréning)” hordjanak. Ez a cikk azoknak készült, akik arra keresik a választ, hogy milyen a kulturált rövidnadrág.

Frissítés: A cikk megjelenése után kibővítettük a Yettel nyilatkozatát.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!