Fact-check: Ferdít Orbán Viktor, amikor arról beszél, hogy az ukránok miatt drágul a benzin
Orbán Viktor legújabb Facebook bejegyzésében hosszan ostorozza Ukrajnát az itthoni energiaárak és a hirtelen megugró üzemanyagár miatt. A miniszterelnök állításairól egy, a hazai és régiós olaj- és gázpiacot jól ismerő, névtelenül nyilatkozó elemzőt kérdeztünk.
Orbán azzal kezdi a posztját, hogy „az ukránok nem tudnak velünk kibabrálni energiabiztonság szempontjából, mert van alternatív útvonalunk. Viszont, amit csinálnak, annak következtében felmennek az árak.” A miniszterelnök néhány bekezdéssel később ki is fejti, hogy pontosan mit ért ez alatt. Orbán szerint az ukránok „nem engedik, hogy átjöjjön a gáz Oroszországból Magyarországra”
Az általunk megkérdezett elemző szerint ez az állítás így nem teljesen igaz. Oroszország és Ukrajna még 2019-ben kötöttek egy gáztranzit-szerződést, melynek értelmében az oroszok ukrán vezetékeken keresztül szállíthatnak gázt Közép-Európába. Ez a szerződés 5 évre szólt, ahhoz pedig, hogy 2024. december 31-e után is folytatódjon az ukrán gáztranzit, meg kellett volna újítani szerződést. Ez azonban nem történt meg, és éppen itt hallgat el a kormány egy nagyon fontos részletet. Az ugyanis tény, hogy az ukránok nem akartak újra szerződni az oroszokkal, de azt is lehet tudni, hogy az oroszok se akartak új megegyezést.
Az ukrán gáztranzit tehát nem Ukrajna egyoldalú döntése miatt állt le, hanem amiatt, mert se az oroszoknak, se az ukránoknak nem igazán állt érdekében újból egyezségre jutni. Az elemző szerint egyébként az oroszok már 20 éve ki akarták hagyni Ukrajnát az orosz gázszállításból, ezért is építették meg az Északi Áramlatot és a Török Áramlatot is.
A miniszterelnök azt is állítja, hogy „ha ők [az ukránok] rendesen viselkednének, akkor a benzinkutakon sem az az állapot lenne, ami most van, és nem így nézne ki az energiaár-rendszer sem Közép-Európában.”
Orbán itt is ferdített egy elég nagyot, vagy legalábbis összekeveredett a fejében, hogy melyik Ukrajnából érkező vezeték is állt le január elején. Ezzel egyébként nincs egyedül, a Nemzetgazdasági Minisztérium múlt héten ugyanezt a hibát követte el egy közleményében. Ukrajnából ugyanis két vezeték is jön Magyarországra, a kőolajat szállító Barátság, és a gázt szállító Testvériség. Az utóbbi állt le 2025 elején, a Barátságon keresztül viszont a mai napig is érkezik orosz olaj Magyarországra.
Az tehát egészen biztosan kijelenthető, hogy nem az ukránok miatt emelkedtek itthon az üzemanyagárak.
Az elemző szerint ezért inkább a januárban bevezetett amerikai szankciók felelősek, amelyek nagyjából 160, orosz olajat szállító tankerhajót érintenek világszerte. Ennek következményeként Kínának és Indiának, mint a világ legnagyobb olajimportáló államainak, több nyersolajat kell más forrásokból, így például a Közel Keletről, Afrikából vagy éppen az amerikai kontinensről beszerezniük. Az Egyesült Államok emellett egy jelentős régiós szereplőt, a Gazprom tulajdonában lévő Szerbiai Kőolajipari Vállalatot (NIS) is szankcionálta, ami természetesen hatással van a régiós energiaárakra.
Orbán arról is ír, hogy Magyarországnak és a közép-európai országoknak nagyon fontos, hogy Ukrajnán keresztül gázt hozhassanak be. Az gázpiaci szakértő szerint az biztosan állítható, hogy a gáztranzit leállása miatt az ország energiabiztonsága nem került veszélybe, ez pedig ugyanígy igaz a többi régiós országra is. Magyarország a Török Áramlaton keresztül továbbra is kap orosz gázt.
A régiós országok közül Szlovákia járhatott a legrosszabbul az ukrán tranzit leállásával, de ők is inkább azért, mert amíg jött a gáz, addig tranzitdíjért továbbértékesítették azt Ausztriának és Csehországnak. A leállás óta ez a bevételi forrása kiesett a szlovákoknak, sőt még nekik kell fizetniük Magyarországnak, hogy a Török Áramlaton keresztül gázhoz jussanak. Ausztria és Csehország az elemző szerint még kevésbé érintettek, mivel ők 2024 végére már biztosították az alternatív ellátási útvonalaikat. Mindezek fényében abban igaza van Orbánnak, hogy valamennyivel drágább lett a régióban a gáz, Közép-Európa energiaellátása azonban biztosan nem került veszélybe.