75 éve alakult a KGST, ami Budapesten múlt ki

75 éve alakult a KGST, ami Budapesten múlt ki
A KGST-palota Moszkvában 1973-ban – Fotó: LHM / Fortepan

A Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsa, vagyis a KGST számtalan vicc tárgya lett egy jól behatárolt időszakban, elsősorban a nyolcvanas évek végén, amikor a szocialista termékek minősége nem volt a topon, és a nyugati termékek már összehasonlítási alapot jelentettek. Ezt az időszakot örökíti meg az alábbi tréfa is:

Egyiptomban egy piramis mélyén rátalálnak a fáraóra és a tevéjére. A világ tudósai elkezdik kivallatni a fáraót, mégis hogy sikerült életben maradniuk, amire elmondja, hogy hát jobb híján egymás ürülékét ették meg. A szovjet tudós nem hallja pontosan a sztorit, ezért megkérdi a magyart, mi hangzott el. „Azt magyarázza, hogy ők találták fel a KGST-t.”

Ma már nem könnyű azonosítani, hogy kinek a fejéből pattant ki a gazdasági közösség alapötlete. Korábban Sztálinhoz kötötték – persze mit nem –, de vannak olyan dokumentumok, amik szerint a románoké volt az első javaslat. Az biztos, hogy 1949. január elején döntötték el a keleti blokk országai Moszkvában, hogy megalapítják a KGST-t. Ekkorra már világossá vált, hogy a második világháború utáni nagyszabású segélyprogram, a Marshall-terv nem terjed ki erre a régióra, és az akkor népi demokráciáknak nevezett, diktatórikus berendezkedésű országok egymásra lesznek utalva nemcsak politikailag, gazdaságilag is.

Az ötlet gyorsan testet öltött, és hat ország megalapította a KGST-t: Magyarország mellett Bulgária, Csehszlovákia, Lengyelország, Románia és természetesen a Szovjetunió. Az alapítás után egy évvel, 1950-ben a Német Demokratikus Köztársaság és Albánia is csatlakozott, de utóbbi gyorsan kilépett. A KGST a nyitottságot képviselte, Jugoszláviával is partnerségben voltak, de Mongólia és Kuba is élvezte a szervezet előnyeit, Vietnám pedig 1978-ban lépett be.

„Ezen országok népei el vannak szánva arra, hogy semmiféle gazdasági nyomásnak nem engednek, országuk szuverenitását megvédik, és bármiféle imperialista diktátum legkisebb kísérletét is visszautasítják”

– hangzott a 75 évvel ezelőtti propagandisztikus hírmagyarázat a január 26-i Szabad Népben arról, miért van erre szükség.

Egy példával azt is levezették, miért elkerülhetetlen az országok együttműködése. Magyarország ugyanis az Egyesült Államoktól gépeket vásárolt, az árát időben átutalták, de a kiviteli engedélyt nem kapták meg, mert hát Magyarországról van szó. A tanpélda szerint a tömb többi országa is ugyanígy járt az amerikaiakkal. Ezért a gazdasági szükségszerűség is úgy kívánta, hogy egymással kell kereskedniük, és eredményes munkamegosztással, hatékony segítséggel a tagállamok erősödni tudnak.

A KGST keretén belül Magyarország a buszgyártást és a mezőgazdaságigép-gyártást kapta feladatául, az NDK a hajókat és az optikai termékeket kapta meg (a Trabant és a Wartburg mellett nyilván), Bulgária ipari targoncákra szakosodott, és a lengyeleknél és a csehszlovákoknál is a gépipar került előtérbe, de a lengyelek is gyártottak hajókat. A 27 emeletes KGST-palotát Moszkvában építették meg, az épület egy nyitott könyvet formázott. A bútorokat Gyuláról szállítottak hozzá.

A várt hatás nem is maradt el. A Közgazdasági Szemlében az volt olvasható 1962-ben, hogy a gépipari termelés növekedése a KGST-országokban jelentősen meghaladja a tőkés országok gépipari termelésének fejlődését: 1955 és 1960 között a gépipari termelés átlagos évi növekedése Bulgáriában 24,6 százalék, Magyarországon 10,9, az NDK-ban 12,7, Lengyelországban 16, Romániában 15,8, a Szovjetunióban 14,4, Csehszlovákiában 14,1 volt, ezzel szemben az NSZK-ban 8,7, az Egyesült Államokban 2,3, Nagy-Britanniában 3, Svédországban 1,2, Franciaországban 10 százalék. A viszonyítási pontot, hogy honnan emelkedett mondjuk Svédország vagy Franciaország, értelemszerűen nem közölték.

A gépipari termelés gyors fejlődése a KGST tagországaiban együtt járt a kölcsönös gazdasági kapcsolatok fejlődésével. Az ágazat életben tartásában az olcsó szovjet nyersanyag hatalmas szerepet vállalt.

A szervezet életében fontos mérföldkő lett 1964, amikor megalakult a KGST bankja. Mindenki be is tett a közösbe jó néhány milliót a transzferábilis rubelből. Magyarország például 21 milliót. Az országok közti elszámolásokat ebben a rubelfajtában hajtották végre, aminek a rubel árfolyamához nem volt köze – olcsóbb volt, mint az eredeti rubel –, a KGST-n kívüli országok nem is fogadták el hivatalos fizetőeszközként. Ebben a speciális rubelfajtában rögzítették az országok az egymás közötti kiadásokat és bevételeket. Amíg nem dolgozták ki az elszámolás alapját, addig a cserekereskedelem volt a jellemző, vagyis a barterügyletek.

A versenyképes együttműködés keretében a KGST-ben döntöttek az országokon átívelő földgáz- és olajvezetékekről, de ugyanígy a villamosenergia-hálózatok kiépítéséről és összekötéséről is. Ezek a Szovjetunióból indultak, ahogy a Barátság kőolaj- és földgázvezeték is, a mai napig kihatással Európa energiahordozó-ellátására.

A KGST bajai már a hetvenes években jól érzékelhetővé váltak, mert az áruért nem valódi pénz érkezett. Ettől még a nyolcvanas évekből is találtunk olyan nyilatkozatot, hogy mi lenne az általunk gyártott 8-9 ezer Ikarus busszal, 300 ezer tonna szabolcsi almával, ha ez a piac nem szívná fel. És ott volt a másik oldal is: honnan tudnánk olcsó olajat venni?

A problémákat fokozta, hogy a hetvenes években a világ ezen része már nem tudott olyan fejlett technológiával dolgozni, mint, hogy messzebb ne menjünk, az EU akkori tagországai. A szocialista államok hitelfelvételei elsősorban az életszínvonal tartósításáról gondoskodtak, nem a hosszú távú, nagy ívű fejlesztésekről, így a szervezet halálra volt ítélve, és végül 1991-ben, Budapesten szüntették meg. Utána maradt még egy kis elszámolási vita, a székházat ugyanis az oroszok megvásárolták, ha már Moszkvában épült, de arról, hogy pontosan hogyan fizették ki az alapítótagokat, már nem írtak az újságok.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!