
A bankrablás rengeteg filmben, sorozatban és való életbeli bűnügyi hírben központi sztorielem, valahogy van annak egy tipikus hollywoodi romantikája, hogy álarcos fickók bemennek a bankba, és fenyegetően előadják a „semmi cicó, vigyázzon, nálam van a slukker” klasszikus valamilyen variációját, ízlés szerint lövöldözéssel és/vagy túszejtéssel súlyosbítva. Az ilyen történeteknek fájóan kis részük foglalkozik azzal, hogy a bankrablók aztán mihez is akarnak kezdeni a zsákmánnyal. A kommunista Kína történetének legnagyobb bankrablásában viszont pont ez a legérdekesebb.
Hantan városa pár száz kilométerre délre fekszik Pekingtől, elővárosokkal együtt nagyjából 9 millióan élnek itt, de, sok más kínai metropoliszhoz hasonlóan, az országon kívül szinte senki nem is hallott még a létezéséről. Itt zajlott le Kína legnagyobb bankrablása 2007 tavaszán, mérsékelten filmszerű módon: az állami Kínai Mezőgazdasági Bank egyik helyi fiókjában két vezető beosztású alkalmazott, Zsen Hsziao-feng és Ma Hsziang-csing a biztonsági őrök hathatós segítségével egyszerűen besétált a bank központi széfjébe, és kipakolt onnan 33 millió jüan készpénzt. Nem ez volt az első menetük, az előző év októberében már lenyúltak ugyaninnen, ugyanígy 200 ezer jüant, de azt később maradéktalanul vissza is tették, így nem is tűnt fel senkinek. Ez az eset azonban egészen másként alakult.

Zsen és Ma nagy ötlete az volt, hogy elvisznek egy nagyobb összeget a bank széfjéből, azon vesznek egy csomó lottószelvényt, a nyereményből visszateszik a „kölcsönvett” pénzt, a maradék meg tiszta nyereség. Igen, tényleg ez volt a terv, és egészen szürreális módon az első, 200 ezer jüanos próbánál működött is; nyilván óriási mázlija volt a két banki menedzsernek, de ők inkább az egész üzleti modell működőképességét látták ebben, és úgy döntöttek, ideje emelni a tétet.
Így jutunk el a 33 millió jüanos rablásig, majd – miután a következő lottóhúzáson a több millió szelvény ellenére alig nyertek – egy héttel később újabb 18 milliót lovasítottak meg a széfből és dobtak be a lottóba. Mindhiába: bár a város és egész Hopej tartomány rekord lottóeladásokat könyvelt el, a bankrablóknak mindössze 98 ezer jüan nyeremény jött össze a több millió szelvénnyel.
Azt, hogy mennyi szelvénnyel játszották el a bankból elvitt, összesen 51 millió jüant (mai árfolyamon kb 2,5 milliárd forintot), pontosan nem tudni, mindenesetre az állami lottón akkoriban az alapjáték 2 jüanba került. Zsen és Ma a reménytelen helyzetben kétségbeesetten próbált menekülni, a nyereményükön hamis iratokat vettek a feketepiacon, majd leléptek a városból.
Két nappal később a bankban észrevették, hogy egy csomó pénz hiányzik a széfből, aránylag hamar azonosították is a rablókat, és országos hajtóvadászatot indítottak utánuk. Zsent három nap bujkálás után kapták el Pekingben, Ma egy nappal később lett meg Lienjünkang városában. Bő ötmillió jüant sikerült visszaszerezni az ellopott pénzből. Zsent és Mát a bíróság halálra ítélte, és a következő év tavaszán ki is végezték őket.
(Források: Xinhua, BBC, China Daily, Sydney Morning Herald)