
Antanas Mockus, a kolumbiai főváros, Bogotá polgármestere az 1990-es években egészen egyedi és különös megoldással rukkolt elő, amikor a megválasztása után azzal szembesült, hogy a városban káosz uralkodik a közutakon, és emiatt évente 1300-1500 ember veszti életét közlekedési balesetben.
Mockus a polgármesterség előtt nem volt különösebben jártas a politikában. A litván származású tanár a Kolumbia Nemzeti Egyetemen dolgozott matematika- és pszichológiaprofesszorként. Lehet, hogy pont ezért volt képes másképp szemlélni a dolgokat, és kihúzni a csávából a közel hétmilliós várost, amelyben akkoriban virágzott a korrupció, az utcákat rettegésben tartották a rablóbandák, és az erőszak mindennaposnak számított.
Az új városvezető egyik újszerű, elsőre talán nevetségnek tűnő ötlete az volt, hogy pantomimeseket delegált a rendfenntartók közé. Mockus szélnek eresztett 1800 közlekedési rendőrt, majd felvett egy csomó bohócjelmezt viselő figurát, akik egy szó nélkül, csupán a kezüket, lábukat és a mimikájukat használva irányították a forgalmat, és rendre utasítottak mindenkit, aki egy kicsit is megszegte a közlekedési szabályokat. Valahogy így:
A festett arcú, vicces kinézetű alakok felhívták a motorosok figyelmét arra, hogy elfelejtették becsatolni a bukósisakot, felmutatták az incorrecto feliratú táblát, ha egy sofőr biztonsági öv nélkül furikázott az utakon, és kigúnyolták azokat a gyalogosokat, akik az autók között rohantak át az úttesten, noha volt a közelben egy zebra. A 20 fővel induló bohócbrigádhoz később további 400 pantomimes csatlakozott, akik Bogotá két városrészében felügyelték és őrizték a rendet.
Bármilyen őrülten hangzik is mindez, a pantomimeseknek köszönhetően Mockus vezetése alatt a közúti balesetek száma körülbelül a felére csökkent. Ennek ellenére a röhejes maskarákba öltözött önkéntes rendőrök pályafutása rövid életű volt, még a kétezres évek előtt eltűntek a bogotái utcákról. A hírük és sikerük azonban szélsebesen terjedt el Latin-Amerikában, 2011-ben például az Associated Press arról számolt be, hogy Venezuela fővárosában 120 pantomimest vezényeltek Caracas keleti részébe, a Sucre nevű forgalmas kerületbe, hogy megregulázzák a törvényszegő autósokat és járókelőket. Később Latin-Amerika több nagyvárosában – többek között Limában, Tegucigalpában, La Pazban – is alkalmazták őket az állampolgárok biztonságáért felelős szervek.