A háborús hős kutya úgy hatástalanított egy bombát, hogy rápisilt

A háborús hős kutya úgy hatástalanított egy bombát, hogy rápisilt
VI. György király a bombatámadások utáni károkat méri fel Londonban 1940-ben – Fotó: Keystone-France / Gamma-Rapho / Getty Images

Talán nem meglepő, hogy a történelem során a háborúkban rendre fontos szerepet játszottak az állatok. Az első világháborúban a kegyelemkutyák haldoklókat vigasztaltak, a második világháborúban a németek ebekkel keresték a zsidókat, száz éve pedig majdnem háború robbant ki egy elkóborolt kutya miatt. Ejtőernyős és tankelhárító kutyák is dolgoztak a második világégés alatt, sőt, aknákat is szállítottak az állatok (Minenhunde). Sőt, elefántokat és delfineket is alkalmaztak már erejük, intelligenciájuk és alkalmazkodóképességük miatt. Az egyik legfurcsább háborús hős viszont mindenképpen Juliana, a német dog, aki London bombázása alatt úgy hatástalanított egy bombát, hogy egyszerűen rápisilt.

1940. szeptember 6-án kezdetét vette a blitz (a blitzkrieg, azaz villámháború szóból) néven ismert hadművelet: a Luftwaffe intenzíven bombázni kezdte Londont. A 76 napon át tartó műveletben összesen 43 ezren veszítették el az életüket. Nem volt azonban közöttük Juliana, a később híressé vált német dog gazdája.

Amikor ugyanis egy bomba áttörte a háznak a tetejét, ahol Juliana a gazdájával élt, a kutya valamiért úgy döntött, hogy megkeresi a robbanószerkezetet, és rápisil, ezzel pedig eloltotta a lángoló bombát. Valószínűleg csak meg akarta jelölni magának a szerkezetet, és nem tudta, hogy ezzel gyakorlatilag a gazdája életét menti meg. Juliana bátorságáért kitüntetést is kapott a Kék Kereszttől (Blue Cross), egy brit állatjóléti jótékonysági szervezettől.

Juliana története évekkel később került napvilágra, amikor a kutya portréját megtalálták a gazda egyik rokonának házában. A festményhez rögzített emléktábláról derült ki, hogy mit is csinált pontosan az eb, amivel megmentette az ő és gazdája életét. A házban felfedezték a Kék Kereszt egyik érmét is, de meglepő módon nem azt, amit a hatástalanításért kapott, hanem egy másikat: ezt Juliana azzal érdemelte ki, hogy figyelmeztette a gazdát egy tűzre. 1944-ben, három évvel a bomba hatástalanítása után ugyanis tűz ütött ki a gazda cipőboltjában, amire Juliana hívta fel a figyelmet.

Juliana – Fotó: Blue Cross Charity
Juliana – Fotó: Blue Cross Charity

A Kék Kereszt érmet eredetileg az első világháborúban alapították, és katonalovaknak ítélték oda. A kitüntetést később kiterjesztették más, bátor cselekedeteket végrehajtó állatokra is. A jótékonysági szervezet 1940 óta minden évben megemlékezik a „kiemelkedő háziállatokra”, a megtiszteltetést a lovak után először La Cloche, egy kutya nyerte el, aki megmentett egy tengerészgyalogost a fulladástól.

Juliana még a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült: a szervezet szerint ő az a kutya, aki a legtöbbször nyerte el a Kék Kereszt érmet.

Szegény Juliana története nem végződött szépen: hiába a hősies tettek, 1946-ban megmérgezték. „Valaki bedobta a mérget a gazdája postaládájába” – mondta Philip Taubenheim, aki a Julianáról talált emléktárgyakat árverezte el. A kutya valahogy hozzájutott a mérgezett levélhez, megette, és elpusztult.

2013-ban az emléktárgyakat 1100 fontért, vagyis mai áron körülbelül félmillió forintért adták el az árverésen. Taubenheim szerint csak azért bocsátották aukcióra a képet és a megtalált érmet, mert a család tagjai eltávolodtak egymástól, így már nem jelentett szentimentális értéket számukra a történet.

(History Facts, BBC, Snopes, Guinness Rekordok Könyve)

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!