Váratlan turistalátványosságra bukkan az, aki megpihenne utazás előtt a vilniusi főpályaudvar kopottas bőrszékein. A szolidaritásból Ukrajna zászlajával feldíszített, posztkommunista vasbeton épület peronján nem más támasztja a tetőt, mint a James Gandolfini által alakított Tony Soprano négy és fél méteres óriásszobra. Adódik a kérdés, amit a közösségi médiában évről évre feltesz valaki legalább egyszer: mit keres a világ egyik, ha nem legfontosabb tévésorozatának főszereplője Litvániában?
Hamar eloszlatnám a kételyeket: ez nem valamiféle abszurd PR-húzás a Maffiózókat gyártó HBO-tól, a szálak egy helyi vilniusi művészhez vezetnek. A szobrot a Duonis művésznév alatt alkotó, 1968-as születésű Donatas Jankauskas készítette még 2009 nyarán. A figura az Unexpected Spaces, vagyis Váratlan terek művészeti program keretében készült el, amikor Vilnius az ausztriai Linzcel közösen megnyerte az Európa Kulturális Fővárosa címet.
A szobrot kezdetben a Színház‑, Zene‑ és Filmmúzeum kertjében helyezték el, utalva arra, hogy a múzeumot hosszú ideje ugyanaz a család vezette. Pont mint Tony Soprano a DiMeo/Soprano családot a sorozatban nagybátyja, Corrado „Junior” Soprano helyett/mellett, aki egy idő után csak papíron volt a klán feje, igazából Tony irányította az utcákat. Jankauskas – akinek munkáit Litvánia mellett Lengyelországban is kiállították – ironikusan reflektált erre a helyzetre, és amúgy sem idegen tőle, hogy a popkultúrával kacérkodjon: más munkáihoz a Majmok bolygója-franchise-ból, illetve a japán animékből és mangákból is inspirálódott már.
A mezítlábas Tony Soprano-szobor bokszeralsót, trikót és köntöst visel, nem véletlenül: ez az az ikonikus szett a sorozatból, amiben a maffiavezér reggelente kislattyog az újságért a házuk elé. Persze csak addig, amíg nem jelenik meg a háza előtt az FBI a hatodik évadban, utána ennek a rutinnak is búcsút kell mondania.

Az alkotás négy évvel Gandolfini 2013-as tragikus halála előtt készült, abban az időben, amikor a gazdasági válság erősen sújtotta Litvániát, ezért kicsit visszanyestek a projektre szánt költségvetésből, így Tony Soprano szobra eredetileg másfél méterrel alacsonyabb volt a bemutatásakor. A szobor a Színház‑, Zene‑ és Filmmúzeum múzeum udvarának pázsitjába süppedt, Tony pedig az Echo Gone Wrong blog jellemzése szerint „úgy nézett ki, mint egy meteor, amely a földbe csapódott, és ott ragadt”.
A teljes, végleges nagyságát elérő szobor aztán a múzeum talajából kikerülve sokat vándorolt az évek alatt, míg végül állandó helyére került volna a pályaudvaron. Megfordult Litvánia több városában, köztük Druskininkaiban, Klaipėdában, és egy ideig a Palangában található hídon köszöntötte az azon átkelőket, 2013 őszén pedig (alig négy hónappal a színész halála után) a szomszédságunkban, Bécsben is bemutatták a Vienna International Art Fair művészeti vásáron és kiállításon. Bár eleinte nem emlékként készült, a műalkotás méltó tisztelgés Gandolfini előtt egy szokatlan helyszínen, távol Amerikától.
A szobor örök otthona végül a Peronas bár előtere lett, ami már nevében is utal arra, hogy a vasútállomás peronján helyezkedik el. A szobrot alkotó Jankauskasszal kevés beszélgetést lehet találni a neten, de egy 2023-as interjúja során az egyik majmos munkája mellett a Soprano-szobor és a bár is előkerült. Mint a művész elmondta, a bár kereste meg őt, hogy igényt tartanának az egyik munkájára, és kitennék azt a bejáratuk közelébe. „A Peronas megkért, hogy tegyek ki oda hozzájuk valamit. Mindig is szerettem bárokkal együtt dolgozni” – mondta erről az alkotó, aki ugyanebben az interjúban értékelte is a Soprano-műalkotását: „Ez a legigazibb szobor, amit valaha készítettem; minden mást csak szoborszerű graffitinek hívok.”
A szobor a TikTokon is feltűnt több virális videóban. Volt, aki Quentin Tarantino lábfétisét megidézve csak a Tony-szobor meztelen lábfejét videózta le, egy másik felhasználó szerint ez az eddigi utazásai legviccesebb és legváratlanabb találata, a leglazábbak pedig a vonatukra várva leültek sörözni a főnök mellé:
Korábban is írtunk már a Tony Sopranót alakító James Gandolfiniről, például akkor, amikor kiderült, hogy az HBO korábban 3 millió dollárt fizetett neki azért, hogy ne vállaljon szerepet az Office-ban. Tavaly az HBO-n jelent meg egy remek dokumentumfilm, amiben az 1999 és 2007 közt futó széria atyja, David Chase mesél a Maffiózókról, amit nem hiába neveznek minden idők egyik legjobb sorozatának. A kétrészes dokusorozatról írt kritikánk itt olvasható.
(Források: Atlas Obscura, CAC, Echo Gone Wrong)