Mi köze van a hot dognak a kutyához?

Mi köze van a hot dognak a kutyához?
Fotó: Jim Heimann Collection / Getty Images

A hot dog az amerikai gasztronómia egyik legalapvetőbb étele, nem egy szofisztikált és agyonbonyolított kaja, de hát nem is kell annak lennie. A hot dogot mindenki szereti, Amerikában elképzelhetetlen bármilyen sportesemény ipari mennyiségű hot dog evés nélkül, ahogyan a nagyvárosok (főleg New York) utcái is a hot dogos bódék nélkül. Na de mitől dog, azaz kutya? A kérdés nyilván felmerül mindenkiben gyerekként, amikor először találkozik az étellel, de korunk olyan nagy gondolkodóit is foglalkoztatta, mint például Orbán Viktor, aki pár éve egy Facebook-posztban forró kutyázott egyet New Yorkban.

A hot dog név eredetével kapcsolatban népszerű legenda, hogy az 1900-as évek elején egy karikaturista próbált azzal viccelődni, hogy a tacskónak mennyire virsli formája van, de nem volt biztos a „dachshund” szó helyesírásában, és ezért a New York Journalban megjelent rajzában inkább simán csak a dog, azaz kutya szót használta. Vicces sztori, de sajnos nem igaz – legalábbis máig egyetlen archívumban nem sikerült a nyomára bukkanni az említett karikatúrának. Arról viszont vannak korabeli dokumentumok és sajtómegjelenések, hogy a hot dog kifejezés már korábban létezett az amerikai angolban. Nem is csak a virsli–kifli kombóra, a 19. század végéről vannak olyan feljegyzések, hogy a jól öltözött férfiakat nevezték így a szlengben, ezzel tulajdonképpen bő száz évvel megelőzve a közismert Yo dawg mémeket.

A virslit német bevándorlók vitték be magukkal az Egyesült Államokba, és tették népszerűvé. A neve eleinte vagy frankfurter, vagy wiener volt, a származási helyre, Frankfurt vagy Bécs városára utalva. Hamar elkezdték utcai árusok is árulni, és a 19. század második felében megjelent a kényelmesebben fogyasztható, laktatóbb, kiflibe csomagolt változata, amire végül ráragadt a hot dog név. Az ok valószínűleg az volt, hogy elterjedt az a pletyka, hogy az olcsó virslikbe mindenféle szörnyű dolgokat darálnak bele, például elhullott kutyák húsát is.

Hot dog és üdítőárus New Yorkban az 1940-es években – Fotó: FPG / Archive Photos / Getty Images
Hot dog és üdítőárus New Yorkban az 1940-es években – Fotó: FPG / Archive Photos / Getty Images

Az ilyen vágóhídi rémtörténetek elég általánosak, valamiféle modern civilizációs szorongás kivetülései lehetnek, gondoljunk csak bele, milyen sztorikat lehet hallani arról, hogy mi minden kerül bele a parizerbe vagy bármilyen kínai kajába. A kutyahús fogyasztása ráadásul egyes német területeken a 19. században bevett szokás volt Szászországtól Bajorországig, szóval akár lehetett valamennyi alapja is annak, hogy az amerikai-németek sem hagytak fel mind ezzel a kivándorlás után. Svájc német nyelvterületein a mai napig sem kopott ki teljesen a kutyaevés egyébként.

Az olcsó virslit emiatt kezdték el az amerikai szlengben dognak, azaz kutyának nevezni, ami egyenesen vezetett a hot dog névhez. Ettől függetlenül alakult úgy a szlengben, hogy a tacskót a jellegzetes testformája miatt wienerdognak, azaz virslikutyának becézik, még a virsli korábbi nevét használva – hiszen, lássuk be, a dogdog elég hülyén hangzott volna.

(Mental Floss, Nyest, Snopes)

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!