Bulgária elkobzott ezermilliárd forintnyi Bitcoint egy bűnbandától, de az egésznek nyoma veszett
Májusban foglaltak le kétszázezer Bitcoint, ami azóta már ezermilliárd forintot ér. Vagy lehet, hogy nem is foglalták le?
Hatalmas fogást jelentett be idén májusban a bolgár rendőrség: a délkelet-európai bűnüldözési hatóság (SELEC) segítségével lekapcsoltak egy bolgár bűnbandát, és a fenti képen látható, elkobzott papírpénz-kötegek mellett „megtalálták” a gyanúsítottak 213 ezer 519 darab Bitcoint számláló virtuális pénztárcáját is. (A hekkerbanda a balkáni országok vámhatóságainak számítógépes rendszerét fertőzte meg, hogy távolról meg tudják adni, melyik kamiont nem kell ellenőrizni a határon. Ezzel az egésszel évek alatt 10 millió levás, nagyjából másfél milliárd forintos adócsalást követtek el. A rendőrségi közlemény szerint azért fektették a nyereségüket Bitcoinba, mert annak a mozgását kevésbé tudják követni a hatóságok.)
213 ezer Bitcoin akkor sem volt kis pénz, a fogás idején, május 19-én 1968 dollárt ért egy BTC, tehát a talált pénztárcán 420 millió dollárt érő virtuális pénz volt.
Csakhogy azóta megőrült a Bitcoin-piac, az árfolyam 17,5 ezer dollárig emelkedett, szóval abban a pillanatban 3,76 milliárd dollárt, azaz 3,2 milliárd eurót ért. Mivel a bolgár GDP 48 milliárd dollárnál volt tavaly év végén, és az összes évi adóbevétel is alig több, mint 16 milliárd euró.
A GDP 6,6 százalékát kitevő virtuális pénzhalommal akár olyan szuverén vagyonalap indításán is elgondolkodhatnának a bolgárok, amilyen Norvégiának vagy Szaúd-Arábiának van.
Eddig egy igazi 2017-es tündérmesének tűnhetett a dolog, de sajnos amint megírta a történetet az egyik Bitcoinos híroldal, rögtön csalódást okoztak a bolgár hatóságok. Korábban, november 28-án még sejtelmesen azt kommunikálta a kormány, hogy nem nyilatkoznak a Bitcoinokkal kapcsolatban, mivel egy folyamatban lévő bűnügyről van szó.
Tegnap este viszont Ivan Geshev, a bolgár ügyészség vezetője gyorsan elrontotta a boldog, évtizedre elég állami pénzesőben reménykedő bolgárok kedvét: elmondta, egyáltalán nem is foglaltak le Bitcoinokat májusban. Ez viszont újabb kérdéseket vet fel: ha az ügyészség vagy a belügyminisztérium nem foglalta le az ezermilliárd forintos pénzhegyet, akkor az kinél lehet? Ha lefoglalták, miért tagadnák le? Kinek a felelőssége lesz, ha valójában zár alatt vannak már a Bitcoinok, de majd csak akkor fogják tudni eladni őket, amikor esetleg kipukkadt a buborék és csak töredékáron találnak majd vevőt?