Lázár és Trump hadat üzent neki, a dolgozókért folyó harc fegyvere lett a home office

Az amerikai kormány, a legnagyobb bank és a MÁV is megtiltotta az otthoni munkavégzést, pedig ezzel hátrányba hozzák magukat a munkaerőpiacon.

Elvágják magukat a legtehetségesebb dolgozóktól azok a cégek, ahol nem lehetséges az otthoni munkavégzés – írja a Randstad a 2025-ös jelentésében.

  • A legtöbb magyar cég egy vagy két otthoni munkavégzéssel járó napot kínál hetente a dolgozóknak: 20 százalékuk egyet, 31 százalékuk kettőt.
  • Idén 11-ről 17 százalékra emelkedhet azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek egyáltalán nem engedik az otthoni munkavégzést.
Alulnézet:

a MÁV-ért felelős Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) betiltotta az otthoni munkavégzést, és a Telexnek azt mondta, a jövőben sem fogja engedélyezni. Ezzel Magyarország egyik legszigorúbb home office-szabályozását alkotta meg az állami vállalatcsoport.

  • Lázár János miniszterhelyettese, Csepreghy Nándor szerint a vasúttársaság hatékonyabban működik, ha a munkavállalók nem otthonról dolgoznak.
  • Az informatikai területen dolgozó MÁV-osok egy része - többnyire fejlesztők, rendszerüzemeltetők és vezetők - viszont dolgozhatnak otthonról heti három napot, csak alkotói munkavégzésnek hívják, nem home office-nak. A MÁV korábban cáfolta, hogy azért adott erre lehetőséget, mert túl sokan mondtak fel a vasúttársaságnál.
Számokban:

a távmunka Magyarországon 2020 áprilisa és júniusa között volt a csúcsán, akkor több mint 289 ezer munkavállaló dolgozott rendszeresen távolról, és több mint 400 ezen alkalmanként.

  • A 2022-es nyárra azonban a legtöbben visszatértek az irodába: akkor már csak 82 ezren dolgoztak rendszeresen otthonról.
  • A tavaly nyári időszakban volt egy kisebb visszapattanás: 180 ezerre nőtt a rendszeresen otthonról dolgozók száma, azóta viszont ismét csökkenésnek indult. Ez a trend várhatóan folytatódhat a Randstad előrejelzése szerint.
Tágabb kontextus:

Donald Trump egyik első elnöki rendeletével betiltotta a közszférában dolgozók számára az otthoni munkavégzést. A home office-ra 1,1 millió dolgozó volt jogosult, közülük 228 ezren rendszeresen éltek a lehetőséggel.

  • Az amerikai pénzügyi szektor is élen jár az otthoni munkavégzés eltörlésében, a legnagyobb bank, a JPMorgan vezérigazgatója, Jamie Dimon például a hírek szerint nyomdafestéket nem tűrő kifejezéssel söpörte le a home office kérdését az asztalról.
  • A tiltás a környezetre kártékony hatással lesz: sokan visszaülnek az autójukba, és ismét napi szinten ingáznak a munkahelyükre. A közlekedés az Egyesült Államok károsanyag-kibocsátásának harmadáért felelős.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!