Végképp elérhetetlenné válhatnak az eddig is veszélyben lévő euró milliárdok, ha a kormány megvalósítja az uniós alapjogokat sértő bejelentéseket.
Akár 10,4 milliárd euró (4160 milliárd forint) uniós forrástól is eleshet a kormány másfél éven belül – írtuk egy hónappal ezelőtt. Orbán Viktor pedig szombati évértékelőjében brüsszeli „birodalomról” és a kasszát őrző Manfred Weberről beszélt, emellett azt a Donald Trumpot magasztalta, aki gazdasági háborúra készül Európával.
Miért fontos ez? A fenti, óriási összeg a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Alap (RRF) Magyarországnak elkülönített része*
60 százaléka támogatás, 40 százaléka hitel
, amit az EU a koronavírus-járvány után allokált a tagállamok számára. Az RRF-hez való hozzáférés feltétele azonban – többek között – az Európai Unió Alapjogi Chartájának hatékony alkalmazása és végrehajtása.
Felülnézet: a szexuális és nemi identitásbeli kisebbségek jogainak védelme része az Európai Unió Alapjogi Chartájának. Az LMBTQ-közösséggel szembeni jogsértések miatt jelenleg 600 millió eurót tart függőben az Európai Bizottság a Magyarországnak járó forrásokból.
- Orbán szombaton bejelentett terve szerint hamarosan alkotmányba foglalhatják, hogy az ember vagy férfi, vagy nő, illetve kiszólt a Budapest Pride szervezőinek is, hogy ne fáradjanak az idei esemény megszervezésével.
- Az Alapjogi Charta pontosan azt mondja ki, hogy mindenkinek joga van a békés célú gyülekezés szabadságához és a másokkal való bármilyen szintű, különösen politikai, szakszervezeti és polgári célú egyesüléshez. A Charta tiltja a szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetést is.
- A dokumentum szerint a tömegtájékoztatás szabadságát és sokszínűségét is tiszteletben kell tartani. Orbán azt mondta, kormánymegbízottakat küld az Egyesült Államokba, és megteremti az alkotmányos és jogi feltételeit annak, hogy „elzárják a Soros-hálózat pénzcsapjait”.
- A kormányfő civil szervezetek mellett független médiumokat ért ez alatt, és azt ígérte, húsvétra – tehát két hónapon belül – végeznek ezzel a folyamattal.
- Az Európai Unió előírja a menekültek jogainak tiszteletben tartását, ennek megszegése pedig nemcsak az RRF-et, hanem a 12 milliárd eurós (4800 milliárd forintos) agrártámogatások egy részét is veszélyezteti.
„A migráció ügyében, ha kell, a falig és azon túl is elmegyünk” – mondta Orbán az évértékelőn, és megerősítette, hogy a brüsszeli „migrációs paktumot" sosem fogják lenyelni.
Tágabb kontextus: tavaly az Európai Bíróság napi egymillió eurós bírság fizetésére kötelezte Magyarországot a menekültjogok megsértése miatt. A kormány ezt elfogadhatatlannak tartja, nem enged az ítéletnek, és 600 millió forintot különített el az ítélet elleni jogi fellépésre.
- Az agrártámogatások feltétele az is, hogy az uniós tagállamokban függetlenül működjön az igazságszolgáltatás. A kormány meg is ígérte az Európai Bizottságnak, hogy biztosítja a bírói függetlenséget Magyarországon.
- Orbán viszont bírókról és ügyészekről beszélt, akik „milliárdokat kaptak az Egyesült Államok költségvetéséből, és liberális véleménydiktatúrát és politikai elnyomást működtettek az egész nyugati világban, beleértve Magyarországot is”.
- Magyarországnak a politikusok vagyonnyilatkozatának benyújtásán is szigorítania kell. Orbán ehelyett kilátásba helyezte, hogy az európai parlamenti képviselőknek is hasonló vagyonnyilatkozatot kell beadniuk minden évben, mint a magyar parlamenti képviselőknek.
A kormány egyrészt jogi úton küzd az uniós forrásokért, másrészt az egyhangúságot igénylő uniós döntéseket használhatja fel alkualapnak (vétófegyver).
- Emellett rendszeresen beszél „Brüsszel elfoglalásáról" is, bár ennek 2026 végéig kétséges a realitása, illetve az is, hogy kedvező lenne-e a magyar források szempontjából egy trumpista jellegű európai fordulat. A Fidesz ideológiai szövetségesei a nettó befizető országokban az uniós transzferek csökkentéséért szoktak kardoskodni.
- Közben pedig egyre halmozódik a migrációs büntetés, emiatt 325 millió eurót már le is vont az Európai Bizottság a magyar kohéziós forrásokból. Ha nem változik semmi, ez az összeg idén bőven túllépheti a félmilliárd eurót.
- Szintén a Portfolio írt róla, hogy alig van már tere a kormánynak további uniós pályázatok kiírására, ha nem akarja megkockáztatni, hogy bizonytalan jövőjű források terhére is kötelezettséget vállal.