Kilencmilliárdot tett félre Mészáros Lőrinc egyik fő cége a rá leselkedő kockázatok miatt
Csak azért nem döntött ismét rekordot a Záév nyeresége tavaly, mert „termelési és vállalkozáspolitikai kockázatok” miatt hatalmas összeget tartalékol.
Rekord árbevétellel zárta a 2024-es évet a 98 százalékban Mészáros Lőrinc által tulajdonolt, állami megrendelésekkel kitömött Záév Zrt.
- A cég szépen termelte a profitot is, ám nyereségrátája jelentősen elmaradt a tavalyi - nemcsak ágazati, de még a Mészáros-csoport szintjén is - kiugró értéktől. Ennek fő oka, hogy milliárdokat tett félre jövőbeli kockázatok fedezésére.
: a Záév Zrt. árbevétele tavaly meghaladta a 95,5 milliárd forintot, amely közel kétharmadával több az egy évvel korábbinál, és a legmagasabb érték a vállalat történetében.
- Ezzel párhuzamosan ugyanakkor a cég adózott eredménye csökkent. Tavaly kiugróan magas, 17 milliárd feletti profitot ért el, ami az idén 13,3 milliárdra esett.
- A nyereséget ezúttal is szinte teljes egészében kifizetik osztalékként. Az elmúlt öt évben így már több mint 60 milliárd forintot vettek ki a vállalatból.
: az elmúlt öt év azért fontos, mert a Záév akkor kapott újabb lendületet, amikor 2019-ben feltűnt a környékén Mészáros Lőrinc. A felcsúti milliárdosnak jelenleg közel 98 százalékos részesedése van a társaságban más cégeken keresztül.
- A vállalat 2019 óta önállóan közel 200, konzorciumban - tehát más cégekkel együtt - további több mint 300 milliárd forintnyi közbeszerzést nyert el. Ezzel a Záév is azon a cégek között van, amelyek lényegében kizárólag állami megbízásokból élnek.
- Az elmúlt években olyan állami projektekben vett részt a társaság, mint a 40 milliárdból felhúzott Néprajzi Múzeum, a 190 milliárd forintba kerülő új Puskás és a még drágább atlétikai stadion építése.
: a beszámoló legérdekesebb pontja a nyereség csökkenésének az oka. A visszaesés elsődleges magyarázata, hogy a társaság hatalmas összegben képzett céltartalékot, ami csökkentette az eredményét.
- Az éves jelentésben úgy fogalmaznak, hogy a „termelési és vállalkozáspolitikai kockázataikra” tettek félre 8,9 milliárd forintot, ám azt nem részletezik, hogy ez pontosan mit takar.