99 százalékos zuhanás: a Fehérvár példája mutatja, mire készülhet a magyar foci a NER után
A székesfehérvári csapathoz néhány éve még hétmilliárd forint szponzorpénz érkezett, tavaly azonban 43 milliót sem kaptak.
Két év alatt teljesen összeomlott a Fehérvár FC gazdálkodása azt követően, hogy a Mol kihátrált a csapat mögül. Az együttes néhány éve még az NB I leggazdagabb klubja volt.
- A székesfehérvári csapat esete jól példázza a közpénzzel kitömött magyar labdarúgás pénzügyi sebezhetőségét, és mutatja, mi lehet a hazai futball sorsa, ha valamilyen okból elapadnak az állami és NER-es források.
: tizenhárom évnyi együttműködés után 2023 nyarán kiszállt a fehérvári focicsapat mögül a névadó szponzor Mol. Az olajcég ezt követően labdarúgásra szánt forrásait az Újpest felé irányította, amelyet tavaly meg is vásárolt.
- A főszponzor elvesztése után a Fehérvár FC gazdálkodása látványosan megroppant. A csapatot fenntartó cég korábbi masszív nyeresége már 2023-ban súlyos veszteségbe fordult.
- A pénzügyi nehézségek a csapat teljesítményére is komoly hatással voltak. Az együttes, amely 2010 és 2020 között három bajnokságot nyert, és egy kivételével minden évben dobogós volt, az idén kiesett az NB I-ből.
- A bajnoki fiaskó után a csapat tulajdonosa, Orbán Viktor kötélbarátja, Garancsi István felajánlotta, hogy egy forintért eladja a klubot a városnak. A kiesés és az ajánlat után üzengetés kezdődött Garancsi és a fideszes székesfehérvári polgármester, Cser-Palkovics András között, a Fehérvár FC sorsa pedig teljesen bizonytalanná vált.
: tavaly a székesfehérvári csapatot fenntartó cég teljes bevétele 3,6 milliárd forint volt. Ez ugyan magasabb az egy évvel korábbinál, de a növekedés csak a játékosok kiárusításának köszönhető, és a csapat büdzséje még így is csak harmada volt a korábbi években megszokottnak.
- A bevétel zuhanását egyértelműen a szponzori pénzek elapadása okozta. Míg a molos együttműködés utolsó éveiben 5 és 8 milliárd forint közötti összeg érkezett ilyen formában a csapathoz, tavaly kevesebb, mint 43 millió. Ez két év alatt több mint 99 százalékos zuhanás.
- A vállalat ugyan jelentősen csökkentette kiadásait, de olyan mértékben nem tudta, amennyire a bevételek zuhantak. Így a társaság a Mol kiszállása óta eltelt két üzleti évben 5 milliárd forintnál is nagyobb veszteséget hozott össze.
- Kifejezetten látványos volt a fizetésekre szánt összeg csökkenése. Tavaly a cég 3,5 milliárd forinttal kevesebbet fordított bérekre és járulékokra, mint 2022-ben. Ha az inflációt is figyelembe vesszük, akkor a vállalat személyi ráfordításai több mint tízéves mélypontra estek.
: a Fehérvár FC esete az egész hazai klubfutball számára intő példa lehet. Bár a magyar labdarúgás jelenleg soha nem látott mennyiségű pénzből gazdálkodhat, ennek a pénznek a döntő része vagy az államtól, vagy NER-es milliárdosoktól származik.
- A székesfehérvári történet bárhol megismétlődhet, ha valamilyen okból ezek a források elapadnak. Sőt, az összeomlás a csapatok nagy többségénél még látványosabb is lehet.
- A Mol és a Fehérvár esetében ugyanis lehetett valamilyen piaci alapja az együttműködésnek (még ha annyit nem is ért a szponzoráció, amennyi pénzt a csapat kapott). A legtöbb hazai klubnál azonban lényegében semmilyen piaci alapja nincs a támogatásoknak. Sőt, az egyéb forrásaiknak - például a közvetítésekért járó tízmilliárdoknak - sincs.