Harmincmilliárdért vásárolt cégeket tavaly Szíjj László Duna Aszfaltja, és idén sem áll le
Magyar mélyépítő, cseh vasútépítő és lengyel útépítő megvásárlására is futotta az elmúlt évek százmilliárdos profitjából, és már egy román cég is a zsákban van.
Nagybevásárlást tartott 2024-ben a NER egyik meghatározó építőipari cége, az autópálya-tendereken rendre taroló Duna Aszfalt Zrt. A Szijjártó Pétert is jachtoztató Szíjj László tulajdonában álló vállalat közel 30 milliárd forintot költött akvizíciókra.
- Volt miből vásárolniuk, hiszen a szinte kizárólag állami megrendelésekből élő vállalat az elmúlt években több tízmilliárdos nyereséget termelt.
: a Duna Aszfalt 2024-ben 271 milliárd forintos árbevételt hozott össze, ami rekord a vállalat történetében. Bár a nyereség soron nem sikerült a rekorddöntés, a 23 milliárdos profit így is elég impozáns.
- Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a vállalat tulajdonképpen fixen tudja hozni ezt a profitszintet. Így az elmúlt öt évben összesítve több mint 100 milliárd forint nyereséget ért el. Ebből ugyan 25 milliárdot kivett a tulajdonos, a többi azonban a cég forrásait növelte.
- Tavaly pedig ebből elég sokat költöttek el felvásárlásokra és leányvállalatokhoz kapcsolódó egyéb ügyletekre. A Duna Aszfalt majdnem 30 milliárd forint értékben vett cégeket, és további 35 milliárdnyi tartóst kölcsönt adott a tulajdonában álló vállalatoknak.
: a Duna Aszfaltnak hat új leányvállalat lett 2024-ben. Ezek közül kettőt – nevük alapján egy híd- és egy mélyépítő céget - maguk alapítottak tavaly novemberben.
- Három céget azonban biztosan vásároltak, ezekre mehetett el a hatalmas összeg. Vettek egy korábban cseh tulajdonban lévő magyarországi vasútépítő céget, egy mélyépítő ipari munkákra szakosodott vállalatot, és megszerezték Lengyelország építőipari és ingatlanfejlesztési piacának egy jelentős szereplőjét is.
- A hatodik új leányvállalatnál nem egyértelmű, hogy vásárolták vagy maguk alapították-e. Ez egy mauritiusi bejegyzésű vállalat, amely vélhetően a Duna Aszfalt afrikai projektjeit támogatja.
: a Duna Aszfalt már a korábbi években is terjeszkedett felvásárlásokkal, 2024-ben azonban sebességet váltott. A versenyhivatal annak ellenére sem talált soha semmilyen kivetnivalót ezekben az ügyletekben, hogy Szíjj László cége domináns szereplő a hazai mélyépítésben.
- Ennek az a magyarázata, hogy a GVH nemcsak a felvásárló piaci erejét nézi, hanem azt is, mennyivel nő a vevő piaci részesedése a tranzakció hatására. Ha a növekmény nincs 5 százalékpont, akkor mehet az ügylet.
- A gond csak az – ahogy ezt korábban bemutattuk – hogy így szinte bármely konkurensét megvásárolhatná a Duna Aszfalt. Az útépítésben ugyanis rajtuk kívül szinte egyáltalán nincs olyan cég, amelynek részesedése eléri az 5 százalékot*.
A témában írt cikkünkben arra jutottunk, hogy a Duna Aszfalton kívül csak egy olyan cég volt, amelynek részesedése a 2021 és 2023 közötti három év mindegyikében meghaladta az 5 százalékot, a francia tulajdonban lévő Colas Hungária Zrt. A mélyépítés egyéb szegmenseiben már több ilyen társaság is akadt, ezek azonban kivétel nélkül Mészáros Lőrinc tulajdonában álltak. Azaz a jelenlegi szabályozás szerint egy multi magyar leányán és néhány Mészáros-cégen kívül bármit megvehetne Szíjj László anélkül, hogy azt a versenyhivatal komolyabban vizsgálná.
A nemzetközi terjeszkedés idén is folytatódik, a Duna Aszfaltot is magában foglaló Duna Group Csehországban egy út- és vasútépítő cég többségi részesedését szerezte meg, Romániában pedig egy út- és hídépítő vállalatot. Áprilisi közleményük szerint folyamatosan vizsgálják a további piacokra való belépés lehetőségét.