Ismét egy lakáspiaci határidő bejelentésével akarja pörgetni a gazdaságot a kormány

Az 5 százalékos újlakás-áfa és a Babaváró hitel is határidős lett volna, de eddig mindig meghosszabbították. A lakásépítési piacra ráfér az élénkítés.

Korlátozott ideig teszi elérhetővé a kormány az Otthon start hitelprogramot – mondta Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár. A 3 százalékos kamattal elérhető támogatott hitelprogram határidejéről a kormány jelenleg is tárgyal a bankokkal.

  • Az Otthon Start programban legfeljebb 50 millió forint hitelt lehet felvenni 25 éves futamidőre, 10 százalékos önrész mellett. A hitelprogram végességét a kormány már a szeptember 1-jei indulás előtt fontosnak tartotta bejelenteni.
Előzmények:

a kormány a lakáspiacot érintő intézkedéseinek többször is adott már határidőt. Például Varga Mihály akkori pénzügyminiszter 2017-ben azt mondta, a kormány nem fogja meghosszabbítani az 5 százalékos újlakás-áfa elérhetőségét. Varga nyíltan beszélt arról a célról, hogy a vállalkozások pörgessék fel a beruházásaikat.

  • Az 5 százalékos lakásáfát 2016-ban vezette be a kormány, első körben 2019-ig. 2022-ben 2024 végéig, tavaly pedig 2026 végéig hosszabbították meg.
  • Ha a lakásépítő cég 2026 végéig bejelenti az építkezést, és megszerzi a szükséges engedélyeket, akkor akár 2030 végéig alkalmazhatja a kedvezményes áfát. Az újonnan, eladásra épített ingatlanokra érvényes áfakulcs legfeljebb 150 négyzetméteres lakásokra és legfeljebb 300 négyzetméteres családi házakra alkalmazható.
Tágabb kontextus:

a kormány a Babaváró hitel esetében is a fogyasztás és az építkezések élénkítését várta a határidők bejelentésétől, eredetileg csak 2022 végéig lehetett volna igényelni. Végül azonban eltörölték ezt a határidőt.

  • A jogosultak körét ugyanakkor szűkítette tavaly a kormány: azok a párok, akiknél a feleség még tavaly betöltötte a 35. életévét, csak 2024 végéig tudták felvenni a Babaváró hitelt.
  • A 2019 és 2021 között felvett Babaváró kölcsönöknél pedig tavaly kitolta a gyermekvállalás határidejét. A 2024. július 1. és 2026. június 30. között lejáró határidőket egységesen 2026. július 1-ig hosszabbították meg.
Számokban:

az építőipar, a lakásépítések terén valóban nem árt az ösztönzés. A Központi Statisztikai Hivatal hétfőn közzétett adatai szerint az építőipari termelés volumene 2025 első öt hónapjában 2,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

  • Mindössze 2704 új lakást adtak át Magyarországon az idei első negyedévben, ami 2,7 százalékkal kevesebb, mint az egy évvel korábbi – akkor is alacsonynak számító – bázis.
  • Budapesten 843 lakást adtak át az első negyedévben, ez 7,4 százalékkal múlja alul a tavalyi első negyedéves adatot. Ráadásul az építkezés erősen koncentrált: az új lakások több mint felét a IX. és a XI. kerületben adták át.
  • A megyei jogú városokban volt a legnagyobb visszaesés az első negyedévben, a 415 átadott lakás mindössze a kétharmada a tavalyi első negyedéves adatnak.
Mi következik?

Az első félév lakásépítéséről szóló adatait augusztus 1-jén teszi közzé a KSH. A kormány ebből frissebb következtetést vonhat le arra vonatkozóan, hogy a továbbiakban milyen mértékű ösztönző intézkedésekre van szükség az új lakások piacán.

  • A fentiek ellenére természetesen nem lehet biztosra venni, hogy az Otthon Start határidejét is mindig kitolja majd a kormány; különösen abban az esetben, ha jelentősen megterheli majd a költségvetést a kamattámogatás, mint a 2022 utáni években.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!