Rendkívüli bejelentések jöttek az MNB-től, 418 forint alá ment az euró ára

2439

Új intézkedésekről döntött a jegybank az elmúlt napok devizapiaci folyamatainak hatására – jelentette be Virág Barnabás, az MNB alelnöke, aki Washingtonból jelentkezett be a nemzeti bank Youtube-csatornáján péntek délelőtt. Az MNB szerint ugyanis pénzpiaci stabilitásra van szükség ahhoz, hogy „az árstabilitást középtávon képesek legyünk elérni”.

Elöljáróban elmondta: a szeptemberi 20,1 százalékos infláció „teljes mértékben” megfelelt a jegybank várakozásának, a maginfláció még alacsonyabb is volt. Az augusztusihoz képest 85 százalékban az aszály és az energiaár-változások miatti tényezők okozták.

A keresletérzékeny infláció nyár óta folyamatosan csökken. Az infláció a következő hónapokban még emelkedhet, de közeledünk a tetőponthoz – mondta az MNB alelnöke. A folyó fizetési mérleg hiánya emelkedett, de ennek a hátterében csakis az energiaegyenleg romlása áll. Ezt leszámítva jelentős többlet van a fizetési mérlegben.

Mindezekkel együtt Virág szerint a „romló nemzetközi környezetre” és a „felerősödő kockázatkerülésre” a forint is érzékenyen reagált. Az elmúlt hetekben a forint rohamos gyengülését részben az okozta, hogy az energiaszámla kifizetéséhez kapcsolódóan devizakonverziós műveleteket kellett végrehajtani – magyarul forintot kellett eladni, és azon devizát venni –, illetve a pénzpiacokon a forint gyengülésére játszó pozíciókat vettek fel a befektetők.

„Nem nézhetjük tétlenül, hogy ez a két hatás a devizapiacot és az árstabilitás elérését veszélyezteti” – mondta az MNB alelnöke. A monetáris tanács közleményét is idézte, miszerint „a jelenlegi turbulens pénzpiaci környezetben elsődleges, árstabilitási célja mellett az MNB kiemelt feladata a piaci stabilitás biztosítása”.

Ezért a jegybank az alábbi döntéseket hozta:

  • Bár az alapkamat 13 százalékos szintjét nem emelte, a kamatfolyosó tetejét, az egynapos (O/N) fedezett hitel kamatát 25 százalékra emelte az eddigi 15,5 százalékról a monetáris tanács.
  • Emellett az energiaimport fedezéséhez jelentősebb devizalikviditást biztosít a nemzeti bank, ennek érdekében, egynapos forint betéti gyorstendert tart, illetve rövid távú devizalikviditást nyújt. Az „egynapos (T/N) devizalikviditást nyújtó swapeszköz” kamata 17 százalék, míg az „egynapos (O/N) betéti gyorstender naponta” eszköz kamatszintje 18 százalék lesz.
  • Ez utóbbi gyorstenderrel az MNB célja a rövid likviditású hozamok számottevő emelése, hogy a hozamok reagáljanak az utóbbi hetek piaci mozgásaira (vagyis a magasabb hozamok csábítóbbá tegyék a devizapiacokon a forintot).
  • További fontos döntés, hogy ez év végéig az MNB biztosítja az energiaszámla kifizetéséhez szükséges deviza döntő részét, vagyis eltüntetik az energiaimport miatt a piacokon megjelent devizaigényt. Ez az intézkedés már péntektől hatályos, az MNB felveszi a kapcsolatot az energiaimport meghatározó szereplőivel.

A fenti intézkedéseket átmenetinek szánja a jegybank. „Ezeket az eszközöket mindaddig alkalmazzuk, amíg szükséges, illetve nem látjuk a pénzpiaci helyzet stabilizálódását. Reményeim szerint ez néhány nap lesz” – mondta Virág Barnabás, hozzátéve: a pénzpiaci intézkedéseket addig alkalmazzák, „amíg azt a piaci stabilitás fenntartása indokolja”.

A forint árfolyama némileg erősödött már a bejelentések előtt: pusztán attól a ténytől, hogy az MNB rendkívüli bejelentést tesz, 426 forint alá ment a csütörtökön még 434 forintos szintet is elérő euróárfolyam.

A bejelentés hatására aztán még nagyobb erősödésbe kezdett a forint – legalábbis az előző napok zuhanórepülése után –, az euró ára 418 forint alá került, a dolláré 429 forint alatt volt, míg a fonté 483 forint közelébe csökkent.

Nem indult könnyen

Rendkívüli online háttérbeszélgetést jelentett be péntek reggelre a Magyar Nemzeti Bank Virág Barnabásnak, az MNB alelnökének a részvételével. Az „online háttérbeszélgetés” egy élő Youtube-videó lett volna, aminek 8:30-kor kellett volna elindulnia. Pontosabban el is indult, de – vélhetően hálózati problémák, az internetes kapcsolat miatt – Virág szavaiból semmit nem lehetett érteni.

Az élőzést egy idő le is állították. Előbb azt írták ki, hogy a streamelés 9 órakor folytatódik, majd azt, hogy Virág Barnabás tájékoztatását felvételről teszik majd közzé. Mostanra el is tűnt az élőnek szánt videó az MNB Youtube-csatornájáról.

A piaci várakozások szerint az elmúlt napok gyengülése után a jegybank váratlan monetáris politikai intézkedést jelent be. A legvalószínűbbnek egy rendkívüli kamatemelés tűnik, miután a kedden közölt adatok szerint szeptemberben huszonhat éves csúcsra, 20,1 százalékra nőtt az infláció, majd az elmúlt napokban sorozatban zuhant történelmi mélypontokra a forint.

Igaz, ha ez történik, az szembemegy azzal, amit Matolcsy György szeptember 27-én, a monetáris tanács utolsó tervezett ülése után mondott, miszerint az MNB befejezte a kamatemeléseket. A monetáris tanács aznap 13 százalékra, 22 éves csúcsra emelte az alapkamatot.

Az euró csütörtökön 434,11 forintig drágult a devizapiacokon, a dollár ára 449,995 forintig emelkedett szintén csütörtökön, míg az angol fonté átlépte az 500 forintot, és 502,89 forintnál állt meg az erősödése.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!