Romániában már egy számjegyű volt az infláció júliusban

311

Romániában tavaly február óta először ismét egy számjegyűre lassult az éves infláció júliusban: az országos statisztikai intézet (INS) pénteken közzétett adatai szerint a múlt hónapban 9,4 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak, mint egy évvel korábban – írja az MTI.

Romániában az éves infláció tavaly novemberben 16,8 százalékon tetőzött, azt követően – a februári megtorpanástól eltekintve – enyhe lassulás következett.

Összehasonlításképp: Magyarországon januárban 25,7 százalékon tetőzött az infláció, azóta csökken az éves alapon számolt drágulás mértéke. Júliusban 17,6 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapjához képest.

A Fidesz népszerűségét ez a jelek szerint ez nem nagyon befolyásolta, egy friss felmérés szerint a párt népszerűségét az éves alapon mért 20 százalék fölötti infláció sem tudja megtépázni.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter már 2022 végén azt jósolta: 2023 végére Magyarországon is egy számjegyű lesz az áremelkedés mértéke. Sőt, a július végi kormányinfón Gulyás Gergely már azt mondta, akár októberre is elérhetjük az egy számjegyet.

A magyarországi infláció nemzetközi összehasonlításban még mindig nagyon magasnak számít. Az Eurostat adatai szerint júniusban például 19,9 százalék volt az infláció Magyarországon, miközben az euróövezetben ennek kicsit több, mint a negyede, mindössze 5,5 százalék.

Tusványoson megpróbáltuk megkérdezni erről a kormánypártok vezető politikusait, akik többek között az energiafüggőséggel, az ukrán gabona importjával, exportfüggőséggel magyarázták a különbséget. A teljes videó itt nézhető meg:

Romániában az utóbbi 12 hónapban átlagosan 13,7 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak az előző egy éves – 2021 augusztusa és 2022 júliusa közötti – időszakhoz képest. Év eleje óta átlagosan 4,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak Romániában. Júliusban a fogyasztói árak emelkedése jelentősen lassult, júniushoz képest már csak átlagosan 0,15 százalékos drágulást mért az INS.

Az áremelkedésért a szolgáltatások 1,01 százalékos és a nem élelmiszer jellegű termékek 0,3 százalékos drágulása volt a felelős, míg az élelmiszerek ára az utóbbi egy hónapban már átlagosan 0,49 százalékkal csökkent.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!