Kevés fejlett országban költ olyan keveset az állam az egészségügyre, mint Magyarországon

Kevés fejlett országban költ olyan keveset az állam az egészségügyre, mint Magyarországon
Orbán Viktor megtekint egy felújított kórtermet Tóth Gábor kórházigazgató (b2) társaságában a bajai Szent Rókus Kórház 4 milliárd forintos fejlesztésének ünnepélyes zárórendezvényén, 2014. szeptember 16-án – Fotó: Ujvári Sándor / MTI

813

A kormány azzal reagált az egészségügyet egész nyáron érő kritikákra, hogy az Orbán-kormányok két és félszer annyit költenek az egészségügyre, mint a baloldali kormányok tették. Ha releváns gazdasági mutatókat hasonlítunk össze, a kormány állítása már nem áll olyan stabil lábakon, ráadásul nemzetközi összehasonlításban is nagyon rosszul áll a kormány az egészségügy támogatásában.

Rég volt olyan mértékben és olyan hosszú ideig hot topic az egészségügy, mint júliusban és augusztusban: a júliusi kéthetes hőhullámban jöttek az első hírek arról, hogy elviselhetetlen a hőség a kórházakban, hol azért, mert nem működnek a légkondik, hol pedig azért, mert eleve nem is volt klímaberendezés. Magyar Péter jó érzékkel rárepült a témára, augusztusban rengeteget posztolt, közben hőmérővel felszerelkezve járta a kórházakat. Az akcióval elérte, hogy hetekig napirenden maradjon az egészségügy helyzete, amire végül a kormány kénytelen volt reagálni, előbb rövid Facebook-posztokban, majd a legutóbbi kormányinfón hosszabban is.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ezen többször is elmondta, hogy Magyar Péter szándékosan akarja lejáratni az egészségügyben dolgozókat, felolvasott Magyar állításait cáfoló részleteket a kórházaktól bekért nyilatkozatokból, és bemondott egy számot (5 ezrelék) a kánikula miatt elhalasztott műtétek arányáról, amiről később a Telex kiderítette, hogy egy olyan periódusra vonatkozik, amikor épp nem is volt hőség az országban. Ugyanezen a kormányinfón hangzott el Vitályos Eszter kormányszóvivőtől az a tragikomikus állítás is, hogy a Jahn Ferenc kórház szerint a konyhájuk plafonján nem penész található, hanem zsírra szállt por.

Vitályos már néhány nappal korábban is megpróbálta kontextusba helyezni, hogy mit gondoljunk a témában: augusztus 17-én egy Facebookra feltöltött videóban többek között arról beszélt, hogy 2008-ra annyira válságos helyzetbe került az egészségügy, hogy azt a Fidesz–KDNP-kormánynak kellett konszolidálnia.

A kormányszóvivő szerint jelenleg a „nemzeti” kormány két és félszer annyit költ az egészségügyre, mint „a baloldali Gyurcsány-kormány 2010-ben”.

Egy héttel később Takács Péter egészségügyi államtitkár is beszélt arról a Tranzit Fesztiválon, hogy a tizennégy évvel ezelőtti összeghez képest sokkal többet költ ez a kormány egészségügyre. Ebben a cikkben megnézzük, mennyit fordítottak a mindenkori kormányok erre a területre az elmúlt két évtizedben, és azt is, hogy áll a magyar egészségügy európai összehasonlításban.

Kimaradt a GDP és az infláció

Azt, hogy egy-egy kormány mennyit áldoz az egészségügyre, önmagában nem, inkább a GDP-hez mérten érdemes vizsgálni, hiszen így lehet a leginkább összehasonlítani két periódust egy ország történetében, illetve azt is, hogy milyen a különböző országok egészségügyének helyzete egymáshoz képest. Vitályos az augusztus közepi posztjában nem utal a GDP-re, az állítása az, hogy a nettó értékeket nézve a 2010-es összeghez képest a kormány ma 2,5-szer többet költ (a posztjában némi csúsztatással baloldali Gyurcsány-kormányról ír, de nem kell nagyon képben lenni a magyar közélettel ahhoz, hogy emlékezzünk, hogy 2010-ben már régóta Bajnai Gordon volt a kormányfő). Nézzük először ezt az állítást!

Vitályos Eszter és Gulyés Gergely az augusztus 22-i kormányinfón – Fotó: Huszti István / Telex
Vitályos Eszter és Gulyés Gergely az augusztus 22-i kormányinfón – Fotó: Huszti István / Telex

A KSH adatai alapján az állam 2009-ben 1308 milliárd, 2010-ben 1373 milliárd forintot fordított az egészségügyre, míg az előzetes becslés alapján 2022-ben 3216 milliárdot, azaz 2010 és 2022 között 2,34-szoros volt a különbség. Az idei adatokra egyelőre csak a 2024-es költségvetési tervezet utal, itt az egészségügyre szánt előirányzat 3225 milliárd forint volt, nagyságrendileg ugyanannyi, mint amennyit a KSH adatai alapján 2022-ben egészségügyre költött az állam – tehát a 2010 és 2024 közötti időszakra is marad a 2,34-os szorzó. Viszont az előző években a kormány rendre többet költött az egészségügyre, mint ami a tervben szerepelt: 2021-ben az előirányzott 2115 milliárd helyett 2953 milliárd forintot, 2022-ben az előirányzott 2884 milliárd helyett a már említett 3216 milliárd forintot. Ez 39,6, illetve 11,5 százalékos túlköltekezés – ha utóbbi arányban költ többet a kormány idén is, akkor valóban eléri, sőt meg is haladja a Vitályos által említett 2,5 százalékot a 2010-es értékhez képest.

Önmagában a nettó értéket nézni viszont már csak az infláció miatt sem érdemes. A Bankmonitor kalkulátora alapján 2010 óta 90,7 százalékos volt a teljes infláció, azaz a 2010-ben az egészségügyre fordított 1373 milliárd forint mai értéke 2619 milliárd forint lenne. Ez továbbra is elmarad az elmúlt években elköltött értéktől (18,6 százalékkal 2022-köz képest), de

az érték jól tükrözi, hogy a Vitályos által említett 2,5-szeres különbséget nincsen sok értelme hangsúlyozni, hiszen nagy részét megette az infláció.

Annál célszerűbb viszont összehasonlítani a 2010 előtti és utáni időszakok GDP-arányos költéseit. A GDP-hez mért egészségügyi költésekre kétféle mérőszámot szoktak idézni:

  • az egészségügyi kiadások; és
  • az állami egészségügyi kiadások GDP-arányát.

A kettő között az a különbség, hogy előbbi értelemszerűen magában foglalja a magánegészségügyi költéseket is – ebben a cikkben nagyrészt csak az állami ráfordítással foglalkozunk, de érdemes megemlékezni mindkét arányszámról. Egyrészt mert a közbeszéd is gyakran összekeveri a kettőt, másrészt mert időnként előfordul, hogy Takács Péter csak a teljes egészségügyi kiadások GDP-arányáról beszél, ami nyilván magasabb, mint pusztán az állami hozzájárulás. Az MNB 2023-as versenyképességi jelentése is csak a teljes GDP-arányos költést említi meg, az állami részt nem – annak ellenére, hogy a jelentés szerint is „jelentős tér van még” a lakosság egészségi állapotának javításában, amit, mint írják, az egészségtudatosság és a megelőzés elterjedése mellett az intézményi finanszírozás megerősítése támogathatna a leginkább.

Így alakultak a KSH szerint a GDP-arányos kiadások 2021-ben és 2022-ben (utóbbiak egyelőre előzetes adatok):

  • 2021: egészségügyi kiadások: 7,4 százalék; állami egészségügyi kiadások: 5,3 százalék;
  • 2022: egészségügyi kiadások: 6,7 százalék; állami egészségügyi kiadások: 4,9 százalék.

Ahogy a fenti ábrán is látható, 2003-ban még 5,7 százalék volt az állami részesedés aránya, ez 2007-re lecsökkent 5 százalékra, majd az alá, az Orbán-kormány 2010-ben kereken 5 százalékkal vette át az egészségügyet. Utána tíz évig viszont a jobb években stagnált, a rosszabb években fokozatosan csökkent az állami kiadások aránya, 2019-re már 4,3 százalékra apadt, majd 2020-ban emelkedett újra 5 százalék fölé. Ennek részben, mint említettük, a béremelkedés, részben pedig a koronavírus-járvány volt az oka.

Ha mindössze ezzel az adattal akarjuk összehasonlítani a 2010 előtti és utáni időszakot, akkor az látszik, hogy egyik kormányzat sem tette oda magát, de az elmúlt húsz év legrosszabb adatát az Orbán-kormány produkálta, 2019-ben.

Az elmúlt két évben az állami kiadások az összkiadásoknak körülbelül 72,5 százalékát tették ki, de az arány csak a koronavírus-járvánnyal párhuzamosan került 70 százalék fölé, 2010 és 2019 között 65,5 és 69,5 százalék között mozgott (egészségügyi forrásaink szerint az arány főleg a bérek emelése miatt nőtt meg ennyire).

Sereghajtók vagyunk az EU-ban

Nemzetközi összehasonlításban egyik GDP-arányos mutatóval sem állunk jól. A legfrissebb (2021-es) adatok alapján a teljes költéssel (7,4 százalék) az utolsó 5-ben vagyunk az EU-ban, Írország, Románia, Lengyelország és Luxemburg jönnek utánunk. (Utóbbi a magas GDP-je miatt kilóg a sereghajtók közül, lakosságarányosan nézve ugyanis Luxemburg a legbőkezűbbek között van az EU-ban, de az egy főre jutó költésekben az EU-s átlag környékén áll Írország is – Magyarország ebben az összehasonlításban is hátulról az ötödik a rangsorban.)

Az MNB már említett versenyképességi jelentése azt írja, a hazai összráfordítások enyhén elmaradnak a többi visegrádi ország átlagától (7,7 százalék, bár a szórás elég nagy Lengyelország 6,4 és Csehország 9,5 százalékával), a 10,9 százalékos átlagos uniós ráfordítástól pedig fényévekre vagyunk. Nem meglepő módon abban viszont uniós átlag felett állunk, hogy a lakosság mennyit költ az egészségügyre saját zsebből: a háztartások közvetlen egészségügyi kiadásai itthon a GDP 1,8 százalékát teszik ki, ami relatíve magas a régiós (1,3 százalék) és az uniós (1,6 százalék) átlaghoz képest.

Az állami kiadások GDP-arányáról eltér egymástól az Eurostat és a KSH statisztikája. Az Eurostat előzetes adatai alapján Magyarország 4,7 százalékon állt 2022-ben, ezzel Bulgária után mi produkáltuk a legnagyobb visszaesést 2021 és 2022 között, az EU-átlag duplájával, közel egy százalékponttal csökkent az adat. Az EU-ban átlagosan 8 százalék fölött volt a GDP-arányos egészségügyi költés 2022-ben, 5 százalék alatt mindössze Málta, Észtország, Magyarország, Litvánia, Írország és Bulgária szerepel.

Magyarország helyzete nemcsak abból a szempontból aggasztó, hogy hol állunk az EU-s rangsorokban, hanem mert a hosszabb távú adatokat megnézve az is kirajzolódik, hogy feltűnően szembemegyünk a fejlett országokra jellemző tendenciával. Az OECD elmúlt két évtizedre vonatkozó adatait megnézve egyértelmű, hogy a legtöbb olyan országban, amire hasonlítani szeretnénk, de még a régió országainak többségében is lassan, de biztosan nőtt a GDP-hez viszonyított állami egészségügyi költések aránya az elmúlt két évtizedben.

A Magyarországhoz hasonló stagnálás tehát inkább kivétel, mintsem a norma.

Bár egy átlagos kórházat látva nem az lenne az ember első gondolata, hogy a magyar egészségügyi rendszerben van bármi tartalék, az MNB mégis erről ír a jelentésében. A jegybank szerint a hatékonysági tartalékok kiaknázásával a kiadási szint növelése nélkül is javítható lenne a rendszer fenntarthatósága. Például csökkenthető lenne az uniós átlagnál hosszabb kórházi tartózkodás ideje, ha jobban össze lenne hangolva a szociális és az egészségügyi ellátórendszer, de jelentős hatékonysági tartalékot rejt magában az is, hogy a főként vény nélkül kapható gyógyszerek népszerűsége miatt a gyógyszerkiadások szintje GDP-arányosan a 7. legmagasabb az EU-ban, írja a jelentés.

Súlyosabb a helyzet, mint amit a kormány hajlandó elismerni

Egy általunk megkérdezett egészségügyi közgazdász szerint függetlenül attól, hogy az Eurostat vagy a KSH adatait nézzük, egyértelmű, hogy a kormány nem mutat hajlandóságot arra, hogy az ellátandó feladatokhoz megfelelő mértékben költsön az egészségügyi szolgáltatásokra. „Most kétségtelenül nincs is jó helyzetben a kormány, mert nincs forrásbőség. De az is látszik, hogy amire szeretne költeni, arra tud” – mondja neve elhallgatását kérő forrásunk.

Az eddig elérhető adatok alapján 2024-ben 4,2 százalékra csökkenhetnek az állami egészségügyi kiadások a GDP arányában, de ha a jelenleg 81 ezer milliárd forintosra becsült GDP-t mégsem érjük el, akkor előfordulhat, hogy javul a mutató, és újra 5 százalék fölött lesz.

Kilátás a Honvédkórház Dózsa György úti telephelyének belső udvarára – Fotó: Zách Dániel / Telex
Kilátás a Honvédkórház Dózsa György úti telephelyének belső udvarára – Fotó: Zách Dániel / Telex

Az elemző szerint nemcsak az nagy baj, hogy az ellátórendszer nem tud mit kezdeni az idősödés problémájával (például a demens páciensek ellátásával), hanem az is, hogy

  • nincs benne automatikusan a rendszerben, hogy szükség esetén megújíthassák az eszközparkot;
  • az intézmények bevételéből nincs elkülönítve keret az amortizációra és a beruházásra; és
  • nem jut elegendő forrás a dologi kiadásokra, a napi működésre sem.

A közgazdász szerint nagyon súlyos ellátási problémák vannak, egyre nő a beszállítók irányában fennálló adósság. „Sokkal súlyosabb a helyzet, mint amit a kormány hajlandó elismerni, emiatt Magyar Péter értelemszerűen könnyű helyzetben van.” Szakértő forrásunk hozzáteszi, hogy a nyarat a kánikula mellett a szabadságok is nehezítik, akik pedig a kórházakban maradnak, már teljesen kimerültek.

Szerinte az is érezhető probléma, hogy kevesebb a kórházvezetők eszköze arra, hogy az adósságaikat megfelelően kezeljék, ma már olyan kórházak is elkezdték halmozni az adósságot, amelyekben előtte ezzel nem volt gond. A kórházi adósságok a szakértő szerint olyan mértékben eszkalálódtak, amire a kormány nem számított: ma havonta 10-12 milliárd forinttal nő a kórházi adósságállomány,

március végén az összes tartozás állománya már 110 milliárd forintra rúgott, aminek meghatározó részét a kormány rendezte ugyan, de azóta is újratermelődik.

Azt is megemlíti, hogy egy júniusi egészségpolitikai konferencián a szakértők kimondták, hogy a pénzügyi adósság mellett a betegek irányában is keletkezik adósság. „Ha egy beteg nem jut hozzá a megfelelő ellátáshoz, vagy ha nem kap releváns ellátást, esetleg nem megfelelő körülmények között kezelik, az szintén egyfajta adósság. Ez egyelőre nincsen számszerűsítve, de egyértelmű, hogy ezt a fajta adósságot szintén számon kell tartanunk.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!