Újabb brutális visszaesés: sokéves mélypontra kerültek a magyarországi beruházások

855

Folytatódott a magyarországi beruházások két éve tartó mélyrepülése az idei harmadik negyedévben, a gazdaság növekedéséhez szükséges mutató sokéves mélypontra került – derül ki a KSH adatközléséből. Eszerint a harmadik negyedévben az előző negyedévhez képest 2,5 százalékkal, az előző év azonos időszakához képest viszont 14,9 százalékkal esett vissza a beruházások teljesítménye.

Kép: KSH
Kép: KSH

Az ábrán a 2021-es átlaghoz nézik az egyes negyedévek beruházási szintjeit, most épp 21 százalékkal vagyunk a 2021-es adat alatt. A KSH szerint a „beruházások mérséklődéséhez a legnagyobb mértékben a feldolgozóipar, a szállítás, raktározás, valamint az oktatás járult hozzá. A visszaesést az ingatlanügyletek, illetve az energiaipar növekvő beruházási aktivitása mérsékelte.”

Ahogy a magyarországi beruházások bezuhanásáról szóló legutóbbi cikkünkben írtuk, ha a magyar gazdaság aktuális állapotát negatív (sajnos most ezek az erősebbek) és pozitív tényezőkre bontjuk, akkor a negatív oldalon

  • a gyenge beruházási adat,
  • az alacsony ipari termelés
  • és a vártnál lassabban felfutó lakossági fogyasztás emelhető ki.

Ezekből fakadóan természetesen az összkép, a GDP-adat, a költségvetési egyensúly tartása vagy az adósságfinanszírozás is nehéz helyzetet mutat. A serpenyő pozitív oldalán pedig

Fókuszáljunk most kifejezetten a beruházásokra! Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az év elején úgy fogalmazott, hogy Magyarország a világgazdaság nyertesei közé tartozik, mert az állami beruházásösztönzésnek hála 2022-ben 6,5, 2023-ban 13 milliárd euró beruházás érkezett Magyarországra, és ennek következtében 19 ezer munkahely létesült.

Ha ugyanezt a tartalmú közleményt angolul is megnézzük a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség oldalán, ott úgy tűnik, hogy talán inkább a foreign direct investment (FDI) fogalomról, vagyis külföldi működőtőkéről, és nem beruházásról lehet szó. A két fogalom nagyjából lefedi egymást, de azért tegyünk egy kis különbséget: az FDI hosszú beruházási programokról szól, ha egy miniszter bejelenti, hogy jön egy kínai akkugyár, és 1-2 milliárd eurót fektet be, vagy ennyi beruházást eszközöl, esetleg ennyi működőtőkét hoz, az nem azonnal, de nem is egy év alatt jön be, hanem fokozatosan, például 3-4 év alatt.

Mind az FDI, mind a beruházási adat fokozatosan és nem a politikusok bejelentésekor kerül be a magyar statisztikai adatokba. A beruházási adat akkor, amikor megvalósul egy szakasz, egy adott projektelem, az FDI pedig akkor, amikor a folyó fizetési mérlegben látszik, hogy megérkezett egy pénzáram, vagyis utóbbiban a pénzmozgás számít. Ezek nagyjából szinkronban vannak, de persze bejöhet előbb a pénz, és onnan még akár fél-egy év is lehet a beruházás megvalósulása.

A beruházásokra gyakorolt hatások között az első számú az, hogy a gyárak milyen kereslettel találkoznak. Ebben az európai, de a magyar vevői igények is mostanában eléggé mérsékeltek. Ugyanakkor a magyar beruházások értékelésénél sok szempontból a kormány szerepe is kiemelhető, márpedig az állami költés most valamennyire takaréklángon van a korábbi időszakhoz képest.

Magyarország az elmúlt évtizedben arról volt híres, hogy nagyon sokat költött befektetők idecsalogatására, beruházásösztönzésre, de mostanában a költségvetés kifeszítettsége miatt kevesebbet tud csak erre szánni, mint amennyit szeretne. Úgyis fogalmazhatunk, hogy

a kormányzat most nem húzza annyira a magángazdaságot, mint korábban.

És itt kulcsfontosságú az unióval való állandó veszekedés. Összességében még mindig nem jön sok uniós forrás, nincs annyi pályázat. Ugyanakkor a gazdaság szereplői – a kormány kommunikációja alapján – számíthatnak arra, hogy ez csak átmeneti, majd megint indulnak a pályázatok, vagyis biztosan sokan azért is halasztanak beruházásokat, mert azt gondolják, hogy később ezeket meg lehet majd csinálni állami (uniós) pénzügyi segítséggel, tehát nekik olcsóbban.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!