Végtelen sorban állás, csigalassú rendszer, 404: nem indul zökkenőmentesen a Demján Sándor 1+1 program

Végtelen sorban állás, csigalassú rendszer, 404: nem indul zökkenőmentesen a Demján Sándor 1+1 program
Fehérváry Tamás, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) ügyvezető igazgatója a Nemzetgazdasági Minisztérium és az MGFÜ együttműködésében megvalósuló Demján Sándor 1+1 Beruházás-élénkítő Támogatási Program indulását és részleteit bemutató sajtótájékoztatón az ügynökség budapesti irodájában 2024. december 5-én – Fotó: Balogh Zoltán / MTI

Hiába beszélte tele a sajtót tavaly ősszel és télen a kormány több tagja, hiába hirdették országszerte óriásplakáton és küldték el mindenkinek nemzeti konzultáció formájában, nem indul igazán jól a kormány új gazdaságpolitikája és annak 21 pontból álló akcióterve. Legalábbis annak egyik elsőként implementált része, a kisvállalkozásoknak hirdetett, 48 milliárd forint keretösszegű Demján Sándor 1+1 beruházásélénkítő program. A támogatásért ugyanis egy olyan online felületen kell regisztrálni, ami a regisztrálni próbálók szerint láthatóan nem bírja a terhelést, késő este is alig lehetett használni az oldalt, a pályázati anyagok között újabb és újabb szükséges elemek jelentek meg, a határidő pedig mindenkit nagyon szorít. A kormány pedig egyelőre annyit tett, hogy a regisztrációs határidőt öt órával meghosszabbította. De jövő szerdán, amikor ténylegesen pályázni kell majd a támogatásokra, sokan a rendszer teljes összeomlására számítanak.

Még decemberben írtuk, hogy a Demján Sándor 1+1 program megvalósítását nagyon is fenyegeti az, hogy a hasonló pályázatoknál sok adminisztratív és technikai gikszert lehetett már a múltban is tapasztalni, amik általában azzal jártak, hogy sokkal kevesebb ember tudott pályázni a támogatásokra, mint ahányan szerettek volna. A támogatásra váró kkv-k jelentős részében így leginkább a kudarc és a frusztráció marad meg, nem az, hogy a kormány hatékony segítséget nyújtott nekik. 2021-ben például egy hasonló pályázatnál, a GINOP Plusz 121-nél nem elég, hogy a pályázat élesítésekor lefagyott a rendszer, de aztán 14 perc alatt elfogyott a 100 milliárdos pályázati keret. Pályázatírók pedig már akkor felhívták a figyelmet, hogy a Demján Sándor 1+1 program kiírásában is olyan elemek szerepelnek, amik miatt félő, hogy ugyanígy járnak majd a pályázók. (A kis- és középvállalkozásokat célzó Demján Sándor Programot ősszel hirdette meg a kormány, ennek egyik része a hasonló elnevezésű Demján Sándor 1+1 beruházás-élénkítő program, melyre 2025. január 13. 12:00 órától lehet majd a pályázatokat benyújtani.)

Egyelőre még a pályázatok leadásánál nem tart a program, de már most sorra jelzik a problémákat a pályázni kívánók. Aki szeretne támogatást, annak előbb be kell jelentkeznie és véglegesíteni kell az online felületen a pályázatát, amire eredetileg január 17-ig, vagyis péntek délig van lehetőség. Ha péntekig mindenki rögzítette a pályázatát, akkor január 22-én, jövő hét szerdán 10 órától lehet majd azokat leadni, amihez majd újra be kell jelentkezni a rendszerbe.

Aki eddig próbálkozott a bejelentkezéssel és a pályázat rögzítésével, rendre problémákba ütközött. A pályázati rendszer, ami az Ügyfélkapu rendszerén működik, nem sokkal a szerda délutáni nyitás után túlterhelt lett, a pályázók így azt az üzenetet kapták, hogy a rendszer sorba állítja őket. Beszámolók szerint viszont amikor az ember elvileg sorra kerülne, a rendszer megint kidobja őket, újra egy 300-as vagy hasonlóan magas sorszámot kap, és kezdődik elölről a sorban állás. Emiatt voltak pályázatírók, akik az egész szerdát a gép előtt töltötték, nem mertek egy percnél hosszabban elmozdulni, hátha pont sorra kerülnek, hogy aztán újra a sor végén találják magukat.

Annyian próbáltak egyszerre bejelentkezni, hogy még este 9 óra után is várni kellett, mire a rendszer beengedett valakit.

Akinek pedig sikerült bejutnia, annak újabb nehézségekkel kell szembenéznie, mert az online felület egy-egy menüpontra vagy funkcióra kattintva percekre leállt. A kitöltőprogramban pedig nincs mentési funkció, tehát vagy végigszenvedi az ember egyszer az egészet, vagy elvész minden addigi munkája.

Sok pályázó ezzel a rendszerüzenettel találta szembe magát.
Sok pályázó ezzel a rendszerüzenettel találta szembe magát.

De még az sem érezheti magát teljesen biztonságban, aki már véglegesítette a pályázatot, mert az egyik pályázó elmondása szerint naponta 2-3, előre be nem jelentett változás van a pályázati adatlapon. „Tehát tegnap este mondjuk 100 százalékos lett egy adatlap, a rendszeren kértem a leellenőrzést, az ellenőrzés minden hibától mentesen lefutott és az adatlap lezárt. Ma reggel egy új antikorrupciós nyilatkozat cellát építettek be az adatlapba. Ha ma nem nyitom vissza ezeket az adatlapokat, akkor 22-én emiatt a hiba miatt nem lehetne beküldeni a támogatási kérelmet” – írja egy pályázó.

Egy másik, nem informatikai jellegű probléma, amire egy pályázó felhívta a figyelmet, hogy bár eredetileg úgy hirdették meg a pályázatot, hogy a nagykereskedelemmel foglalkozó cégek nem pályázhatnak a támogatásra, e hét hétfőn mégis módosították a feltételeket, és a nagykereskedők számára is megnyílt a lehetőség. Ez viszont azt jelenti, hogy bár a legtöbb kkv december 5 óta készítheti elő a pályázati anyagait, a nagykereskedőknek mindössze pár napja van, hogy összeállítsa a pályázatát.

A rendszer csütörtök délelőttre sem javult, sőt, egy olvasónk szerint még talán rosszabbnak tűnik a helyzet, mint szerdán. A kormány egyelőre annyit tett, hogy a pályázatok lerázásának határidejét január 17-án délről este 5 órára változtatta, ám ha a hozzáférés nem javult, még így is rengetegen hoppon maradhatnak. Arról nem is beszélve, hogy mindez mit jelez előre január 22-re, amikor minden pályázónak egyszerre kellene beadnia a pályázatát. „El se tudom képzelni akkor mi lesz” – írta az egyik panaszkodó vállalkozó.

Az NGM reagált, de sokan így is lemaradhatnak

A panaszok az NGM-ig is elértek. Szabados Richárd, az NGM kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára szerda este fél 10-kor egy hosszabb Facebook-posztban írta meg, hogy a panaszok miatt január 17-én délről 5 órára módosítják az előregisztrációs határidőt, és megváltoztatják a pályázatok beadásának módját is.

Eredetileg úgy nézett volna ki a pályázás, hogy január 22-én délelőtt 10 órakor megnyílik a rendszer, és ha a pályázati összeg 200 százalékának megfelelő kérelem beérkezett, automatikusan lezár. Emiatt írtuk decemberben, hogy percek alatt elfogyhat a támogatás, mert korábban már volt erre példa. Egy pályázatíró forrásunk megfogalmazása szerint ez azért rossz megoldás, mert lényegében egy informatikai lutri, hogy kinek a pályázatát rögzíti az online felület, és kinél jelez az túlterheltséget. Ráadásul a Demján Sándor 1+1 támogatást elvileg pontozással bírálják el, tehát nem is indokolt nem beengedni azokat, akik pár másodperccel később nyomták meg a gombot. Szabados posztja szerint ehelyett jövő szerdán 10 és 16 óra között lehet majd beadni a pályázatokat.

Aki viszont az előregisztrációs felület problémái miatt esetleg péntek 5-ig sem tudja rögzíteni a pályázatát, annak ez a könnyítés sem segít. Az államtitkár szerda este azt írta, hogy az ügyfélkapus átállás okozza a problémát, de a tárca IT-szakemberei folyamatosan dolgoznak az akadályok elhárításán. Ehhez képest pályázók szerint csütörtök délelőtt is borzasztóan lassú volt a rendszer. Egy pályázó, akit telefonon elértünk, azt mondta, reggel 8 és délután 1 között jó, ha egy órát tudott dolgozni a felületen, de amikor beszéltünk, épp 404-es hibát látott a képernyőjén.

Ő úgy látja, hogy nemcsak az Ügyfélkapuval lehet gond – csak a belépéshez van szükség Ügyfélkapura, a pályázati felület már attól független –, de azzal is gondok vannak, minden egyes gombnyomás után 5-10 perc várakozás következik, mire történik valami. Egyértelmű tehát, hogy a szerverkapacitással van a probléma, az NGM nem készült fel eléggé arra, hogy mekkora lesz az érdeklődés. Ami azért is érdekes, mert már január elején látni lehetett, hogy nagyjából mekkora lesz az igény, hány cég akar majd pályázni. „Egy dolgot lehet igazán elszúrni az ilyen pályázatoknál, ha már megvan a pénz, az informatikai rendszert. Ezt pedig most is sikerült” – mondta nekünk lemondóan egy pályázó.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!