Lázár Jánosék nem támogatják, hogy 500 méteres felhőkarcolót építsenek a Rákosrendezőre
„Az Építési és Közlekedési Minisztérium továbbra is ragaszkodik a magyar építészetről szóló (2023. évi C. törvény) vonatkozó szabályainak betartásához, amelyek tiltják 500 méteres épületek megépítését. Nem támogatjuk 500 méteres magasházak, felhőkarcolók építését” – írta hétfőn a Telex kérdésére az Építési és Közlekedési Minisztérium.
A minisztériumot azért kérdeztük meg, mert Budapesten a hatályos jogszabályok szerint legfeljebb 90 méteres épületeket lehet építeni. A Nemzetgazdasági Minisztérium hétfői közleménye szerint azonban a Rákosrendező helyén épülő új városnegyed (köznéven mini-Dubaj, saját megnevezése szerint Grand Budapest) 250-500 méteres felhőkarcolókat is tartalmazhat majd.
Az NGM még hétfőn közölte, hogy 50,9 milliárd forintért eladták Rákosrendező vasúti használaton kívüli területeit az emírségekbeli Eagle Hills Csoportnak. A közlemény szerint a helyszínen legalább 5 milliárd eurós (2000 milliárd forintos) ingatlanfejlesztést hajtanak majd végre.
A beruházás megvalósításához szükséges, hogy módosítsák vagy hatályon kívül helyezzék azokat az építési szabályozásokat, amelyeket az elmúlt években a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztériumban dolgoztak ki. Ez ÉKM közleménye szerint ők ezt nem fogják támogatni, ami akár a projekt megakadásához is vezethet.
2000 milliárd forintból építkeznének
Az Eagle Hills tulajdonosa Mohamed Alabbar dubaji üzletember. Az ő neve onnan lehet ismerős, hogy ő áll a Belgrade Waterfront nevű szerb gigaberuházás mögött is. A három és fél milliárd dolláros projekt kísérteties hasonlóságokat mutat a nálunk még csak tervezett mini-Dubaj projekttel, tavasszal a Telex is megnézte, mit tud Belgrád verziója. Az emirátusi üzletember szűk egy éve arról beszélt, a magyar projekt túlmutat a puszta ingatlanbefektetésen, Magyarország történelmi jelentősége, kulturális élete és jövőbeli ambíciói iránti mély tiszteletüket és csodálatukat is mutatja. Szerinte a projekt nemcsak teljesíti, de túl is szárnyalja majd az elvárásokat. Alabbar egy albániai beruházásával kapcsolatban a pénzmosás vádja is felmerült.

A Nemzetgazdasági Minisztérium hétfői közleménye szerint „soha nem látott fejlesztéssel” újulhat meg Rákosrendező és környéke, miután január 16-án sor került az érintett területek értékesítésére. Az ügylettel komplex fejlesztés indulhat meg, ami az NGM szerint a Rákosrendezőn és vonzáskörzetében élők számára jelentős előrelépést és fejlődést fog jelenteni, „elsősorban a tömegközlekedés minőségét és elérhetőségét illetően”. „A beruházással jelentősen fejlődik Budapest közlekedése, továbbá a XIV. és a XIII. kerület összeköttetése is érdemben javul. Az érintett területrészek kijelölése a MÁV Zrt. igényeinek megfelelően, a társasággal szoros együttműködésben valósult meg.”
A kormányzati döntésnek megfelelően az Eagle Hills a vételárat három ütemben fizeti meg, a teljesítés a nemzetközi megállapodásban foglalt állami vállalások teljesítéséhez igazodik. A fejlesztő az első vételárrészlet megfizetését követően tulajdonjogot szerez a terület felett, az egyes vételárrészletek biztosítására az állam több biztosítékot kért (anyavállalati garancia, bankgarancia, visszavásárlási jog).
„A második vételárrész megfizetésének feltétele a fejlesztés sikeres megvalósításához szükséges jogalkotási intézkedések több lépcsőben történő megtétele, többek között a vonatkozó építésügyi előírások felülvizsgálata, módosítása, a beruházás kiemelt jelentőségű beruházássá minősítése, valamint a szükséges telekalakítások lefolytatása”, írja az NGM közleménye. Az utolsó vételárrész megfizetésének feltétele a megállapodás szerinti, mintegy 800 millió eurónyi állami infrastruktúra fejlesztése.
Alabbar többször is beszélt arról, hogy a környéken a Mol-toronynál is magasabb felhőkarcolót építene, a Válasz Online szerint 460 méter magas felhőkarcoló építésében bízik a kormány, az óriáspláza és 50 ezer lakást tartalmazó tömbök mellett.
A később mini-, majd maxi-Dubajnak is becézett terv nem nyerte el a főváros és a környező kerületek osztatlan tetszését, sokmilliárdos infrastrukturális fejlesztéseket is kérnek cserébe. A terület kiürítése már megkezdődött, a MÁV zuglói szolgálati lakásaiban élőknek is menniük kellett, az ott lakók mindössze 30 napot kaptak a kiköltözésre.
Az aláírás hírére Karácsony Gergely főpolgármester és Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője reagált. Karácsony Gergely szerint a fejlemény „nettó hazaárulás”. „Hiába ez a bűnös, a magánérdeket a közérdek elé soroló szerződés, a mini-Dubaj sztorinak nincs vége, még az is lehet, hogy csak most kezdődik igazán” – írta Facebook-oldalán. Vitézy arról írt: „Így kerül bármiféle közérdekű előírás és városfejlesztési garancia nélkül magánkézbe a főváros fejlesztésének aranytartaléka. Budapest végkiárusítását felpörgette a kormány: Rákosrendező eladva, következnek a pályaudvarok és a fejlesztési területeik.”