A Mol szerint az olajszivárgásuktól függetlenül se túl jó a víz a gárdonyi kutakban
2025. január 21. – 09:38
Folytatódik a gárdonyi csőtörés következményeinek felszámolása, a Mol keddi közleménye azt írja, február 28-ig fejezik be a tényfeltárást, és az eredmények alapján kidolgozzák a végleges műszaki beavatkozási tervet a szennyezettség kezelésére. A beavatkozási tervet ellenőrzésre és jóváhagyásra megküldi az illetékes hatóságnak, és tájékoztatja az érintetteket, közölte a cég.
A Mol 2024 szeptemberében észlelte először a Százhalombatta és Pécs közötti, 190 km hosszú termékvezetékén az üzemanyag szivárgást, majd október 16-án Gárdony külterületén megtalálták a meghibásodást. A közel két méter mélyen fekvő vezetéken egy alig 10 centiméteres repedés keletkezett, amelyen keresztül közlésük szerint legfeljebb 487 köbméter gázolaj került a talajba. A vállalat a sérült vezetékszakaszt leállította, két napon belül megszüntette a szivárgást, és kicserélte a meghibásodott részt. Az eddigi vizsgálatok alapján a szennyeződés 50 méteres területen mutatható ki. A Mol állítása szerint a szennyeződés nem jelent veszélyt a halastóra vagy a Velencei-tóra.
A cég eddig 32 furatot mélyített le, ezekből 19-et szénhidrogén kinyerésére használnak, a többinél a talajvíz minőségét ellenőrzik a terület peremén. A szakemberek több műszakban, napi 500-600 liter szennyezett anyagot távolítanak el a területről. A kármentesítés során eddig mintegy 1600 tonna szennyezett talajt szállított el. A területet 50 méteres sugarú körben lehatárolta a vállalat, és 22 kutató fúrást végzett, amelyek közül 11 mutatott szénhidrogén szennyezést.
Az érintett ingatlanon kívül öt fúrt kút esetében volt kimutatható szennyezés, de a Mol szerint ezek nincsenek összefüggésben a káreseménnyel, így ennek kivizsgálása az illetékes hatóság feladata. A Mol közölte azt is, hogy a vizsgálatok során fény derült arra, hogy az engedély nélkül fúrt kutakban lévő víznek magas a nitrit- és a nitráttartalma, egyes kutakban kólibaktérium is jelen van, azaz fogyasztásra nem alkalmasak (ezek nincsenek összefüggésben a csőrepedéssel). A társaság azt ígéri, minden fejleményről folyamatosan tájékoztatja az összes érintett hatóságot, a polgármestert, és rajta keresztül a helyi lakosságot, valamint rendszeresen egyeztet az érintettekkel.
Január közepén az Átlátszó arról számolt be, a Mol által először kommunikált 10 köbméter helyett annak közel ötvenszerese, 487 köbméter gázolaj és benzin szivároghatott el a vezetékből. A lap szerint annak ellenére, hogy a Mol 1600 köbméter szennyezett földet cserélt ki a szivárgás környékén, a terület továbbra is szennyezett lehet, a Mol viszont azt állítja, a szivárgás helyszínétől távolabb található kutakban lévő szénhidrogénhez a cégnek nincs köze. A helyiek attól tartanak, hogy a szennyezés mértéke és kiterjedése nagyobb, mint amit a Mol elismer, és attól tartanak, hogy nemcsak Gárdony zártkerti része, hanem az egész település és a Velencei-tó is érintett lehet.