Előkerült a Rákosrendező eladásról szóló szerződés, megvan, hol építhetnek 500 méteres felhőkarcolót

662

Felkerült az internetre a magyar állam és a dubaji tulajdonban lévő Eagle Hills Zrt közötti, Rákosrendezőt érintő adásvételi szerződés, és annak mellékletei. A dokumentumok részletesen bemutatják, hogy az érintett terület mely része marad állami tulajdonban, és mely kerül át a vállalkozóhoz.

A szerződés szerint az állam nettó 59.286 forint / négyzetméter áron adta el a terület nagy részét. A befektetőnek a vételár első 25 százalékát 10 napon belül kell kifizetnie. A második, 35 százalékos rész kifizetése akkor következik, ha minden jogi akadály elhárult a beruházás elől. Az utolsó, 40 százalékos részlet pedig akkor, ha befejeződnek az állam által vállalt infrastrukturális beruházások.

A szerződés részeként az államnak az utolsó részlet kifizetéséig joga van a terület egy részének visszavásárlásához, amennyiben a szerződés mellékletében megjelölt közlekedési céljaihoz szüksége van az érintett területekre. Ez a gyakorlatban arra vonatkozhat, ha a vasutat bővítik vagy a metrót bevezetik a területre, és azok kicsit belelógnak a most eladott telkekbe.

A szerződés mellékletében egy térkép is van, amely bemutatja, a Rákosrendező mely részét kapják meg a befektetők és mely részét tartja meg az állam/a MÁV.

Forrás: Adásvételi szerződés melléklete
Forrás: Adásvételi szerződés melléklete

Ahogy Vitézy Dávid Facebook-oldalán kiemelte, a térképről jól látszik, hogy a befektető a használaton kívüli területek mellett megkapja a Vasúttörténeti Park egyetlen bekötővágányát. Ennek megfelelően a Vasúttörténeti Parkba a jövőben nem tudnak majd ki- és behajtani vonatok.

A dokumentumban arra is van térkép, hogy a terület mely részén milyen magas épületeket lehet építeni. A terület két szélső harmadán 250 méter a megengedett legnagyobb magasság, a közepén azonban 500 méter.

Forrás: Adásvételi szerződés melléklete
Forrás: Adásvételi szerződés melléklete

A szerződés részletesen ír arról, hogy a beruházás mely magyar jogszabályok betartása alól kap mentességet. Vitézy Dávid ezeket úgy értékelte, hogy „Gyakorlatilag minden magyar jogszabály és építési szabály alól felmentik az arab beruházókat. Még a légiközlekedéssel kapcsolatos szabályokat is figyelmen kívül hagyhatják a felhőkarcoló építői – ahogy minden kerületi és fővárosi előírást.”

A szerződés mellékletét az MNV először olyan rossz minőségben töltötte fel az internetre, hogy annak egy része kiolvashatatlan volt. Később azonban feltöltötték jobb minőségben is, amelyből egyértelművé vált, hogy a terület egy részén 250, egy részén 500 méter magas épületeket lehet majd felhúzni. A maradék részen legfeljebb 45 méter magas épületeket lehet majd építeni 35 méter magas párkányokkal.

A szerződés szerint a területet a földfelszín alatt és fölött is legfeljebb 60 százalékban lehet beépíteni. Ez a határ azonban az egész területre vonatkozik, egy-egy teleknél a beépíthetőség elérheti a 100 százalékot is.

A teljes terület legkisebb zöldfelületi sűrűségét 10 százalékban határozták meg. A beruházó korábban arról beszélt, hogy a teljes, 100 hektáros területből „35-40 hektár parkot és közteret” alakítanak ki. Hacsak nem vállalnak sokkal többet, mint ami a szerződésben van, ennek a nagy része a vasúti sínek fölötti felületen lesz. Vitézy Dávid Facebook-oldalán azt írta erről: „a teljes területen csak 10% zöldfelületi előírás – tehát az ide tervezett városi jelentőségű parkból sem lesz semmi.”

Az NGM még hétfőn közölte, hogy 50,9 milliárd forintért eladták Rákosrendező vasúti használaton kívüli területeit az emírségekbeli Eagle Hills Csoportnak. A közlemény szerint a helyszínen legalább 5 milliárd eurós (2000 milliárd forintos) ingatlanfejlesztést hajtanak majd végre.

Karácsony Gergely főpolgármester kedden egy sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a szerződés tanulmányozásakor találtak egy érdekességet, miszerint a Fővárosi Önkormányzat cégének elővásárlási joga van a területre. A szerződés hatályba lépésének feltétele, hogy az elővásárlási joggal rendelkezők lemondjanak erről a jogról. Karácsony azt mondta:

„Eszünk ágában sincs lemondani az elővásárlási jogról, most kerestünk a fővárosnak 28 milliárd forintot, mi mást tehetnénk, mint visszavásároljuk Rákosrendezőt”

A főpolgármester még hétfőn követelte, hogy hozzák nyilvánosságra a rákosrendezői beruházással kapcsolatos terveket. Ekkor „nettó hazaárulásnak” nevezte a Rákosrendező eladását. A szerződéseket kedden nyilvánosságra is hozták, ebből derült ki a Budapest Közműveknek elővásárlási joga van, amiről eddig nem tudtak.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!