Nagy Márton: A főváros pénzügyei kaotikusak, ha kell, kölcsönadunk költségvetési szakértőket a rendbetételhez
Elégtelenre értékelte Budapest vezetésének munkáját csütörtöki posztjában Nagy Márton. A nemzetgazdasági miniszter hét pontba szedve sorolta, miért látja rendkívül problémásnak a főváros pénzügyi gazdálkodását és a szolidaritáshoz való hozzáállását.
A miniszter azt követően írta meg posztját, hogy Karácsony Gergely főpolgármester szerdán bejelentette: a főváros kártérítési pert indít, miután kiderült, hogy Budapestnek 89 milliárd forint szolidaritási adót kell fizetnie.
Nagy Márton elsőként azt emelte ki, hogy Budapest Európa egyik legfejlettebb területe, egyes vármegyékhez képest a fejlettségbeli különbsége akár háromszoros is lehet, ezért a vidék felzárkóztatásában is ki kell vennie a részét, így „igazságos” a gazdagabb települések által fizetett szolidaritási hozzájárulás.
A hozzájárulás rendszerét szerinte a Fővárosi Törvényszék, a Kúria és az Alkotmánybíróság is megerősítette, ezért minden önkormányzatra ugyanaz az objektív szabály érvényes: azok fizetnek többet, akiknek nőtt az iparűzési adóbevétele.
„Évek óta azt hallgatjuk, hogy Budapestnek nincs pénze, ezért alapvető fejlesztések maradnak el. Ezzel szemben Rákosrendező kapcsán mégis csak kiderült, hogy van a Fővárosnak sok tíz milliárd forintja, amiből megvásárolja a területet”, írta a miniszter, aki szerint ráadásul a terület megtisztítása után a főváros várhatóan több száz milliárd forintból fejleszti majd a területet.
Végül Nagy Márton felszólította a városvezetést, amely „csődközeli állapotba züllesztette a fővárost”, hogy hangulatkeltés helyett tegyen eleget a fizetési kötelezettségeinek: fizesse ki a Rákosrendező vételárát, tisztítsa ki a területet, fizesse meg az adókat, a szolidaritási hozzájárulást és egyéb kötelezettségeit.
„A Főváros pénzügyei kaotikusak, ha kell, a rendbetételhez kölcsönadunk megfelelő költségvetési szakértőket!”
– zárta a posztját.