Egyensúly Intézet: 2025-ben 2 százalékos a reális gazdasági növekedés

791

Az Egyensúly Intézet gazdasági előrejelzése szerint 2025-ben 2 százalékos gazdasági növekedés várható 2026-ban azonban már 2,6 százalék lehet a bővülés. A következő évek során a növekedés motorja a fogyasztás lehet: a think tank szerint a háztartások 2024-ben már visszaépítették az inflációs sokk idején elveszített megtakarításaikat, így

a következő években várható reálbér-emelkedés teret ad a fogyasztás élénkülésének.

Az Egyensúly Intézet arra számít, hogy a 2026-os választások közeledtével a költségvetési (fiskális) politika is a fogyasztás élénkítése irányába fog lépéseket tenni. Ahogy azonban a fogyasztás nő, annak az importtartalma is magas. Ezért az import bővülése, valamint exportpiacaink gyenge kereslete és az éleződő kereskedelempolitikai feszültségek a külkereskedelmi egyenleg romlását fogják okozni.

Az Egyensúly Intézet szerint az infláció a 2025. januári tetőzés (5,5 százalékos volt az éves bázisú adat) után az év közepéig lassulni fog, majd tartós emelkedésbe kezd. Az agytröszt úgy számol, hogy a 2025-ös átlagos áremelkedés 4,1 százalékos lesz, 2026-ban pedig 5 százalékra fog növekedni. Az átmeneti csökkenés irányába hat a gyenge belső kereslet, a továbbra is inkább szigorú monetáris politika és a globális dezinflációs környezet. 2026-hoz közeledve ugyanakkor a kereslet élénkítését célzó fiskális és monetáris politika jelentős lökést adhat az áremelkedésnek.

Az intézet kitér arra is, hogy hamarosan (március elején) változás lesz az MNB vezetésében, a szakemberek arra számítanak, hogy a jelenlegi jegybanki vezetés nem fog változtatni a kamaton, az új vezetés azonban lazíthat a monetáris politikán. Utóbbi azt jelenti, hogy alacsonyabb kamatokkal próbálhatja élénkíteni a gazdaságot.

Az Egyensúly Intézet előrejelzése szerint a forint egyre csökkenő mértékben, de továbbra is túlértékelt: a reálárfolyam az egyensúlyi szint felett helyezkedik el. Ez rontja az exportőrök és a fogyasztók helyzetét, így hűti a gazdaságot és elősegíti a dezinflációt. 2025-ben az euró-forint árfolyam várhatóan a 409–422, 2026-ban pedig a 417–435 forintos sávban fog mozogni.

A reálgazdaság gyenge teljesítménye a munkaerőpiacon is érezteti a hatását: a tavalyi harmadik negyedévben a foglalkoztatás enyhén csökkent, a munkanélküliség pedig növekedett. Számos jel utal arra, hogy a munkaerőpiac feszessége jelentős mértékben enyhült. A következő években a konjunktúra várható beindulása miatt az Egyensúly Intézet a foglalkoztatottság évi 0,0–0,1 százalékos növekedése mellett 2025-ben a munkanélküliség enyhe növekedésére számít.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!