Érd a csőd szélén táncol, sőt, olyan értelemben már be is következett a csőd, hogy az önkormányzati kötelező alapellátásokra sincs fedezet, és ha nem kapnak valamilyen segítséget a kormányzattól, akkor hamarosan tényleg bekövetkezhet a csőd – ezt mondta Csőzik László, Érd ellenzéki polgármestere az ATV-ben.
A városvezető szerint a város költségvetése 22 milliárd forint, ezzel úgy lehet nagyon alapszinten működtetni a várost, hogy beruházásokra, az utak aszfaltozására már nem is futja. Az állam fizet normatívát a városnak, de nagyon keveset, ez az effektív költségek mindössze felére elég, ezért a város szegényes adóbevételeinek egészét fel kell áldozni ahhoz, hogy az alapvető szolgáltatások működjenek.
Érd az elmúlt időszakban nagyon dinamikusan nőtt, már 80 ezerre ugrott a város lakossága, jelentős iparűzési adóbevétele viszont nincs a városnak, mert a kertvárosban nincs sok ipari beruházás (és az érdiek nem is akarnak sok ilyet), és az infrastruktúra is fejlesztésre szorul. Így Csőzik szerint máshogy nem lehet megoldani a város anyagi gondjait, minthogy segítséget, több támogatást kell kapniuk a kormánytól.
Csőzik László szerint másfél milliárd forintra lenne szüksége a városnak ahhoz, hogy nullára hozzák a költségvetést.
Mint mondta, korábban, a 2010-es években a kormány felismerte Érd különleges helyzetét, és évi 700 millió forint támogatást adott a városnak, ezt azonban a koronavírus-járvány alatt elvonta. Most viszont ahelyett, hogy támogatást kapnának, 514 millió forint szolidaritási hozzájárulást kellene fizetnie Érdnek, miközben Csőzik szerint Érddel kellene szolidaritást mutatni.
„Ha a kormány térdre kényszeríti Érdet, én Érdre kényszerítem a kormányt” – mondta a polgármester, aki szerint a kormány tagjainak látnia kell, hogy Érd milyen különleges helyzetben van, és mennyire segítségre szorul. Ennek érdekében először levelet ír majd Orbán Viktornak, ha pedig arra nem érkezik válasz, akkor bejelentkezik a miniszterelnökhöz. Máshogy nem lehet megoldani a város anyagi gondjait, mert ezt a másfél milliárd forintot, amire szükségük van, már nem tudják kigazdálkodni.
Csőzik tavaly nyáron is arról beszélt a sajtónak, hogy „az önkormányzatok totális kitettségben vannak a kormány felé, bármikor dönthetnek úgy, hogy csődbe visznek egy várost”.