Oroszország a recesszió felé száguld, ez akár segítheti a béketárgyalásokat
A nemzetközi sajtó napok óta Oroszország súlyos gazdasági problémáiról cikkezik. A Reuters írása például emlékeztet rá, hogy előbb csak kiszivárogtak baljós orosz jelentések, de immár maga Makszim Resetnyikov gazdasági miniszter is a problémákról és a lehűlés első jeleiről beszélt az orosz Interfax hírügynökségnek.
Egy kis történelmi visszatekintéssel a 2022-es Ukrajna ellen indított orosz támadások Oroszországban megugró kormányzati kiadásokkal, haditermeléssel jártak, de ,az olaj-, gáz- és ásványianyag-export az áremelkedések miatt ezt részben ellensúlyozta. A 2022-es kismértékű GDP-zsugorodást követően az orosz gazdaság erőteljesen nőtt, és jobban ellenállt az ukrajnai invázió miatt kivetett nyugati szankcióknak, mint azt a Nyugat eredetileg várta.
Most azonban sok a baj,
- magas az infláció,
- az elszállt kamatlábak (21 százalékos az alapkamat) mellett a vállalatok nem nagyon kezdenek beruházásokba,
- az alacsonyabb olajárak miatt újabb és újabb költségvetési megszorításokat kell bevezetni,
- a vállalatok nem nagyon bírják a terheket, nagyon megnőtt az adósságállományuk.
Reshetnyikov így fogalmazott
„A novemberi és különösen a decemberi eredmények alapján azt látjuk, hogy számos iparágban lassult a tempó: az élelmiszeriparban, a vegyiparban, a faiparban, valamint a gépgyártás egyes ágazataiban.”
A miniszter kiemelte, hogy a magas kamatok miatt az autóiparban mind a személygépkocsik, mind a teherautók, mind a mezőgazdasági gépek iránti csökkent a kereslet.
Az Oil and Gas 360 cikke kiemeli, hogy az külön aggodalomra adhat okot Moszkvában, hogy az Egyesült Államok és az OPEC hasonlóképpen reagál az olajpiacon, márpedig, ha ők egyaránt az olajkitermelés növelésében látják a helyes politikát, annak Oroszország is vesztese lesz.
Az OPEC-országok sokáig visszafogták magukat, hogy magasabb árat érjenek el, de a szabad kapacitásaik rekordmagasság közelébe jutottak, gyakorlatilag megegyeznek az orosz kőolajexport méretével.
A lap szerint, bár Vlagyimir Putyin elnök és más vezető orosz tisztségviselők a nyilvánosság előtt továbbra is rendszeresen méltatják az orosz gazdaság ellenállóképességét és inkább csak a 10 százalékos inflációt tekintik kihívásnak, de valójában ez nem helyes értékelés. Sőt, a kiszivárgott, Mihail Misusztyin miniszterelnöknek készített belső jelentések sem ezt mutatják.
Az egyik ilyen prognózis például arról ír, hogy a gazdaság lelassulása egészen a technikai recesszióig (két egymást követő, visszaesést mutató negyedév) fajulhat. A cikkek egy része kiemeli, ha Oroszországnak egyre nehezebb a belső gazdasági sikereket alátámasztani, az talán növelheti Vlagyimir Putyin békekötési hajlandóságát.