Megkezdődött a trieszti magyar kikötő építése, a kormány szerint 2028-ban működhet teljes kapacitással

Megkezdődött a trieszti magyar kikötő építése, jelentette be Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) parlamenti államtitkára csütörtökön az építkezés bejárásáról az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatában. A tervek szerint 2028-ban már teljes kapacitással működik majd, és kiszolgálja a magyar áruexportot – mondta az államtitkár.
Még 2019 júliusában derült ki, hogy Magyarország kikötőt vesz az olaszországi Triesztben, az állami átvétel egészen 2020 végéig eltartott. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 2022-ben jelentette be, hogy létrejött a megállapodás, amelynek eredményeképp a magyar vállalatok 2026-tól már igénybe vehetik exporttevékenységükhöz a trieszti kikötő magyar tulajdonú részét. Magyar Levente már tavaly arról beszélt, hogy még abban az évben megkezdődhetnek a munkálatok.
Magyar Levente most arról beszélt, hogy első körben egy 250 méteres partfalszakaszt építenek, mintegy 50 ezer négyzetméternyi területet a tengerben, ezt viszik tovább mintegy 400 méterrel, így összesen 650 méternyi partszakasza lesz Magyarországnak az Adrián. Ezen kívül 30 hektár terület áll rendelkezésre fejlesztésre, ahol egy nagy logisztikai központot építenek, itt húzzák fel a tengeri operációhoz szükséges létesítményeket is.
Magyar Levente elmondása szerint fontos tárgyalásokat folytatott az olasz kormány képviselőivel, köztük Edoardo Rixi infrastruktúráért és közlekedésért felelős miniszterhelyettessel, aki végig partner volt a kikötő létesítésének folyamatában, és segíti, hogy néhány éven belül a magyar exportőrök, a magyar cégek ezáltal hatékonyabban tudjanak érvényesülni a világpiacon. Magyarország évente mintegy 60 ezer milliárd forint értékben exportál fizikai javakat, az árucikkek nagy része tengeren hagyja el Európát.
„Ha nincs az országnak saját tengeri kijárata, saját tengeri kikötői kapacitása, akkor mindig másoknak lesz kiszolgáltatva. Ezt az állapotot szeretnék megváltoztatni, hiszen Magyarországnak a világ 34. legnagyobb exportőreként rendelkeznie kell olyan csatornákkal, amelyekkel a leghatékonyabban tud a globális ellátási láncokba bekapcsolódni, munkahelyeket tud teremteni, hatékonyabbá teszi a magyar exportot, segíti a magyar cégek működését” – mondta Magyar Levente.