Az adótanácsadók szerint nem a gazdaságfehérítés irányába vinne, ha a kormány a készpénzhasználatot erősítené
Közleményben reagált az Adótanácsadók Egyesülete arra, hogy a kormány alkotmányba foglalná a készpénzhasználathoz való jogot. Erről a szándékról Orbán Viktor miniszterelnök az évértékelőjén beszélt szombaton. Hogy honnan jöhetett az ötlet, és mi értelme lehet, azt ebben a cikkben elemeztük.
Az Adótanácsadók Egyesülete szerint a döntés viszont mindenképp további módosításokat tenne szükségessé, mivel a jelenleg hatályos adózási törvény több pontban is előírja a bankszámla használatot. A legtöbb magyar „adóalanynak”, így a belföldi jogszemélyeknek és az áfa fizetésére kötelezetteknek (például az egyéni vállalkozóknak) emiatt amúgy is kötelező számlát nyitnia, és bankon keresztül intéznie a pénzforgalmat.
Az egyesület szerint azt is fontos látni, hogy a készpénzes alkotmánymódosítás ezért szükségessé tenné az adószabályok módosítását is. Például az adózás rendjéről szóló törvény értékhatárhoz köti a vállalkozók közötti készpénzfizetést, ugyanis a 114.§ előírja, hogy szerződésenként egy naptári hónapban legfeljebb 1,5 millió forint összegben teljesíthető készpénzfizetés.
De még a Munka Törvénykönyvébe is bele kellene nyúlni, mivel az egyértelműen rögzíti, hogy munkabért banki átutalással kell megfizetni. Ettől az előírástól a munkáltató és a munkavállaló írásbeli megállapodása esetén lehet eltérni.
„Az Adótanácsadók Egyesületének szakmai álláspontja szerint a készpénzhasználat erősítése a gazdaságfehérítés eddig elért eredményeit kérdőjelezi meg. A könyvelők, és adótanácsadók gyakorlati tapasztalatai igazolják: az adóelkerülés általában együtt jár a készpénz alkalmazásával”
– hívták fel a jogalkotók figyelmét.