
Február 24-én fontos rendelet jelent meg a Magyar Közlönyben. Orbán Viktor miniszterelnök a 21/2025. (II. 24.) kormányrendelet értelmében módosította egyes miniszterek feladatait. Nem a személycserék lehetőségével élt, mint egy hokimeccsen, amikor a szuflájukat vesztő játékosokat sorcserével kell leváltani, a miniszterek mind a helyükön maradtak, de a portfólióikat alaposan átrendezte, van, akinek került még egy-két csomag a puttonyába, másnál ürült a hátizsák.
Rogán új szerepben
Mint arról a Telex is beszámolt, 2025. február 25-től a legtöbb feladatot Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője adta le. Ő mostantól már csak hat területért felel. A jóindulatú kormányzati értelmezés szerint Rogán Antal nincsen „büntiben”, ugyanúgy töretlen a miniszterelnöki bizalom iránta, de már csak egy bő év van hátra a 2026-os választásig, „így érdemes őt ott használni, amihez a legjobban ért, vagyis nyerje meg nekünk már megint a választásokat” – értelmezte egy kormánypárti forrásunk az átalakítást. Rogán Antal a jövőben
- a kormány általános politikai koordinációjáért;
- a kormányzati kommunikációért;
- az országmárkáért;
- a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért;
- a polgári hírszerzési tevékenység irányításáért; illetve
- a minősített adatok védelmének szakmai felügyeletéért felel.
Vagyis leegyszerűsítve övé a kampány, a propaganda, de azért a polgári hírszerzéssel kapcsolatos kontrollja is megmaradt.
A Rogánnal kritikus hangok pedig megemlítik, hogy Rogán Antal szankciós listára került, márpedig a leadott területeken hatalmas feladatok és gigantikus pénzek felett diszponált, ezeket nem szabad kockáztatni. A legnagyobb ilyen területek a digitális állampolgárság, a koncessziók és az útdíjfizetés. Ezek mind olyan kulcsprojektek, ahol nem történhet azért (további) fennakadás, mert a miniszter szankció alatt áll, és nagyon nem jönne jól állami bevételkiesés sem azért, mert a miniszternek túl sok egyéb dolga van.
Egy plasztikus példával, ha egy óriási digitális projektben amerikai szoftvercégek, vagy felhőszolgáltatók is érintettek, vagyis a Microsoft, a Google, az Amazon, nem lenne jó, ha azért megakadna egy projekt, mert egy ilyen cég kétszer is meggondolja, hogy dolgozzon-e egy Rogán Antal által felügyelt területen.
Az új leosztás
A rendelet persze semmi ilyen okról nem ír, az irat szerint a kormány előtt álló új feladatok kívánják meg a miniszterek feladat- és hatáskörének átrendezését. Orbán Viktor rendelete a kihirdetését követő napon hatályba lépett, tehát már elvileg érvényes, de nyilván azonnal nem lehet átlátni és irányítani vadonatúj területeket, ahogy egyik minisztériumban hallottuk, most gyorsan tanulnunk kell, meg kell ismernünk a dossziékat. Mindenesetre erre lesz most egy hónap.
Az átalakítás fő eszméje elvileg amúgy az, hogy a kormány munkáját koordináló politikusok ne foglalkozzanak szakpolitikákkal,
ahogy Rogántól is döntően elkerültek ezek a feladatok, úgy Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerepét is az új szabályrendszer a stratégiai ügyek, így a társadalompolitikai koordinációban erősítené.
Rogán a fentiek mellett filmipari feladatait is leadta, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztertől is elkerül a Magyar Falu Program és közösségi bormarketing, amit meglepő módon Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kapott meg, aki – vicces adalékként – amúgy egy közismerten alkoholt nem fogyasztó miniszter.
Azok közül, akik megkapták a feladatokat, volt, aki örülhetett az új „pénznek és hatalomnak”, de egyes hangok szerint egyáltalán nem biztos, hogy minden miniszter a több területért, a több feladatért lobbizik. A több feladat ugyanis valóban kormányfői elégedettséget tükröz és több tekintélyt jelent, de több felelősséggel is jár, több területen lehet hibázni.
Lantos Csaba energiaügyi miniszter kapta meg az e-közigazgatást, így a Digitális Állampolgárság Program menedzselését, a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács, illetve a Digitális Magyarország Ügynökség Zrt. felügyeletét. Hatalmas területek, de Lantos környezetében ezen meglepődtek, mert a miniszter anno, amikor Palkovics Lászlótól megkapta az energiaügyet, állítólag kikötötte, hogy csak az energiaügyi feladatokra szegődne el, technológiai, innovációs elemekre nem.
Akik visszatértek, akik még többet kaptak
A mindenevő Nagy Márton eddig is végtelen mennyiségű feladatot felügyelt, amiben forradalmi reform volt a Pénzügyminisztérium beolvasztása. Azóta gazdasági csúcsminiszterként az adóügyek, a költségvetés, az adósságkezelés, mint új nagy feladatok is nála vannak, ehhez most még a Nemzeti Koncessziós Irodát is megkapta, amely az állam által kiadott szerencsejáték, hulladékkezelés, szénhidrogén-koncessziókat kezeli.

Reaktiválódott Palkovics László korábbi technológiai és ipari miniszter is, aki éppen egy kormányzati feladatátcsoportosítás után távozott 2022 novemberében. Ő a jövőben mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos lesz. Amikor Palkovics anno távozott és Lantos Csaba lett az energiaügyi miniszter, emlékezhetünk, hogy Lázár János kapott még új feladatokat. Ekkor lett az Építési és Beruházási Minisztériumból Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM).
Lázár János a minisztériuma nevétől nem idegen módon, most megkapta az útdíjrendszert is, ami gigantikus, napi több mint 2 milliárd forintos bevétele a költségvetésnek.
Hozzá került mindenféle, logikusan az építéshez kapcsolódó elem is, ő felel a Budai Várnegyed, a Citadella és a visegrádi műemlékegyüttes területén megvalósuló beruházásokért, övé a kulturális örökség védelme, egyes kereskedelmi építmények vonatkozásában a fenntarthatósági szempontok érvényesítése (plázabizottság), valamint a rozsdaövezeti akcióterületekkel kapcsolatos ügyek.
Lázár János a hazai építőanyag-gyártás támogatása mellett amúgy a kereskedelmi láncok ellen vívott ádáz harcról is ismert, már csak ezért is érdekes, hogy az új feladatszabályozás révén a plázabizottságot (ki hol és mit nyithat) szintén ő kapta meg.
A kevésbé látványos változások között említhető, hogy Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter filmes feladatokat is kap. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter is kapott némi pluszt, de azért a kormánytagok aligha azon merengenek a legtöbbet, hogy vajon miért hozzá került az aktív mobilitás, illetve a hivatásforgalmi kerékpárutak és a kerékpáros túraútvonalak fejlesztése, utóbbiakat amúgy is csak Lázár Jánossal közösen kezeli majd.
Nagy István agrárminiszterhez került Gulyás Gergelytől a Magyar Falu Program működtetése. Vicces elemként hallottuk, hogy többen találgatnak is az agrárminiszterről. Orbán Viktor a múlt szombati évértékelőjén Szijjártó Péter mellett Nagy Istvánt is megnevezte, mint az új gyárépítési program (a 100 gyár) felelősét, de a gazdasági szereplők nem tudják, hogy ez valóban így lesz-e, vagy Orbán Viktor kivételesen összekeverte minisztereit és valójában Nagy Mártonra gondolt.
Kell egy kis idő
Az érintett minisztériumokban azt hallottuk, hogy nem számítottak az új feladatokra, de „az átalakításban van logika”, az útdíj például tényleg az ÉKM által fenntartott utakon szolgáltat, az agrárminiszter valóban érthet a magyar falvakhoz, stb. Többen is azt magyarázták nekünk, hogy helyükre kerültek bizonyos dolgok, nem az történt, hogy az energiaügyi miniszterhez került a búzatermesztés szabályozása, vagy az építési miniszterhez a magyar futball ügye. Arra már kevésbé voltak elméletek, hogy miért pont most történt a változás, hogy az mennyire volt előkészítve, és ha az új struktúrát nem izzadságszagú megmagyarázni, akkor azért ebből persze az is következik, hogy a korábbi feladatkiosztás volt irracionális.
Volt, aki elmesélte nekünk, hogy azzal a közvélekedéssel ellentétben, amely szerint a miniszterek állandóan területekért harcolnak, fúrják egymást, valójában Orbán Viktornál nem érdemes és nem is illik ilyen lobbitevékenységet kifejteni.
Mint megtudtuk, a hétfő esti rendeletnek annyi előzménye biztosan volt, hogy hétfőn napközben már voltak egyeztetések, a tárcák hallottak azért arról, hogy változás lesz, de állítólag annak pontos tartalma még államtitkári szinten sem volt ismert. A minisztériumokat megjárta ugyan egy tervezet, de még az sem a végső szöveg volt. Mint hallottuk,
most meg kell ismernie mindenkinek a maga új területét, vagyis még korai arról beszélni, hogy ki lesz az adott szakterület felelőse, milyen személycserék lesznek.
Igaz, azért hallottunk olyan területről is, ahol már az első nap elég határozottan „beköszönt” az új gazda.