Másfél milliárd forinttal tömték ki Tiborcz luxusszállodáját
Érdekes céges manőverek történtek tavaly év végén Tiborcz István egyik szállodás cégénél, a Dorothea Hotel Szállodaüzemeltető Zrt.-nél. A 24.hu cikke szerint a cégnél közel 1,5 milliárd forintos tőkeemelést hajtottak végre, a pénz nagy része pedig a rejtélyes hétterű Főnix Magántőkealap cégétől érkezett, amely tőkealapot korábban az állam több milliárd forint közpénzzel támogatta meg.
A Dorothea tulajdonosai 10 millió forinttal emelték a cég alaptőkéjét, de emellett 1,47 milliárd forint került a tőketartalékba is egy ún. ázsiós tőkeemeléssel. A tőkeemelést a Dorothea két tulajdonosa, a Tiborcz István fő ingatlanos cégének számító BDPST, valamint a kisebbségi tulajdonos, nagybetűs mássalhangzókban szintén gazdag MLKSPV Kft. nevű vagyonkezelő hajtotta végre. Sőt, a legtöbb pénz, több mint egymilliárd a kisebbségi tulajdonostól jött apport, vagyis a Dorotheának nyújtott korábbi kölcsön tőkévé alakítása révén.
A MLKSPV Kft. tulajdonosa a Főnix Magántőkealap, aminek, tulajdonosairól nem tudni semmit, ahogy más magántőkealapok tulajdonosi szerkezetéről sem. Nem csoda, hogy ez a forma elképesztő népszerű a leggazdagabb, kormányhoz több szálon kötődő magyar vállalkozói réteg tagjai között, olyannyira, hogy már a magyar GDP 3 százalékának megfelelő vagyont helyeztek ebbe az átláthatatlan struktúrába. A Főnixről azt lehet tudni, hogy a Tiborczhoz köthető Gránit (korábbi nevén Diófa) Alapkezelő kezeli a vagyonát, és hogy olyan beruházások kötődnek hozzá, mint a Kopaszi-gátnál épülő új városnegyed vagy a Dürer Kert helyén épülő, állam által megvásárolt irodaház-komplexum.
A 24.hu azt is kiemeli, hogy a Főnix volt az egyik magántőkealap, amelybe az állami Magyar Fejlesztési Bank 50 milliárd forinttal beszállt „kríziskezelés” címén. A portál megkérdezte a Dorotheába áramló tőke MLKSPV Kft.-re eső része abból a pénzből származik-e, amit a Főnix az államtól kapott, de nem kaptak választ. A portál arra is kíváncsi volt, hogy a tőkeemelésre azért volt-e szükség, mert a Dorothea 2024-ben is veszteséggel zárta az évet, de erre sem jött válasz. A luxushotel 2024-es számai még nem ismertek, hiszen az éves mérleget majd májusban kell leadnia a cégnek, de a szállodát üzemeltető cég az alapítása évében, 2022-ben, és 2023-ban is veszteséges volt, ez utóbbi évet 244 millió mínuszban zárta.