Műszak közben behívták az irodába, az orra alá nyomták a kirúgását, majd közölték: van egy jobb ajánlatuk

Műszak közben behívták az irodába, az orra alá nyomták a kirúgását, majd közölték: van egy jobb ajánlatuk
Az SK komáromi akkumulátorgyára – Fotó: Google Street View

989

Az SK komáromi gyára után a cég iváncsai gyárában is elkezdték csoportosan elküldeni a dolgozókat – írta meg csütörtökön a 444 a cég dolgozóitól származó információkra hivatkozva. Ez egybevág azzal, amilyen információkhoz a Telex jutott az elmúlt napokban: négy, az SK-nál dolgozó, vagy onnan frissen kirúgott forrásunk szerint korábban nem látott elbocsátási hullám zajlik, amelyben a cég sokakkal szemben kegyetlenül vagy inkorrekt módon jár el.

A 444 azt írta, hogy egy forrásuk szerint „Iváncsát is elkezdték »kaszabolni« (...) operátorok, műszakvezetők, valamint karbantartók és PQC technikusok” is vannak az elküldött dolgozók között. A lap úgy tudja, a gyár a következő napokban további elbocsátásokra készül, egy forrásuk azt írta: „Csak találgatunk, kiket küldenek el, de szinte biztos, hogy több műszakvezetőt, technikust, raktárost, operátort érint a dolog.”

A Telexnek nyilatkozó dolgozók is hasonlóról számoltak be, többek szerint már hetek óta érezni lehetett, hogy a cég valamire készül, és el is küldtek egy-egy embert, de február közepén felgyorsultak a folyamatok, és legkésőbb akkor világossá vált, hogy tömeges leépítés történik. Ez akkor első körben az első komáromi gyárban kezdődött, második körben terjedt át a második komáromi gyárra és az iváncsai üzemre.

Közös megegyezéssel küldik el őket, hogy ne legyen csúnya

A forrásaink megerősítették azt a korábbi értesülésünket, hogy az SK mindenképpen el akarja kerülni, hogy jogi értelemben tömeges létszámleépítést kelljen bejelenteniük, ezért igyekeznek mindenkit közös megegyezéssel elküldeni. Ez a legtöbb esetben úgy néz ki, hogy felajánlanak a kirúgás esetén járó végkielégítéshez képest egy vagy két havi plusz bért, plusz bizonyos esetekben azt, hogy a felmondási idő alatt nem kell dolgozni. Úgy tudjuk, ezt szinte minden érintett dolgozó elfogadja.

Többen arról számoltak viszont be, hogy az elküldött dolgozókkal nem bánt kesztyűs kézzel a HR. Az egyik forrásunk szerint náluk úgy nézett ki a leépítés, hogy a dolgozókat behívták az irodába, leültették őket, majd a kezükbe nyomtak egy papírt, ami a kirúgásukat tartalmazta. Amikor a dolgozó elolvasta a kezében lévő papírt, és mondani akart valamit, szóltak, hogy van egy jobb ajánlatuk. Ekkor nyomták a kezébe a közös megegyezéses felmondásról szóló dokumentumot. Úgy tudjuk, a dolgozóknak ezután ott, a helyszínen, néhány percen belül kellett eldöntenie, hogy aláírja-e a második, közös megegyezésről szóló papírt, amellyel anyagilag jobban járt.

A forrásaink szerint azoknak, akiket elbocsátottak, a dokumentum aláírása és a személyes dolgaik összeszedése után azonnal el kell hagyniuk a gyárat. Egyik nekünk nyilatkozó dolgozó szerint volt, akit biztonsági őr kísért ki a gyárkapu elé, majd az se engedték meg neki, hogy felszálljon az órákkal később érkező vállalati buszra.

Több, nekünk nyilatkozó dolgozó szerint múlt hét vége óta már mindhárom gyárba gyomorgörccsel mennek be a dolgozók, mert nem tudják, melyik nap melyiküket rúgják ki. Egyikük úgy fogalmazott, hogy „halálsoron érzik magukat” a dolgozók, akik csak találgatnak, mi alapján rúgnak ki bizonyos embereket, és mi alapján tartanak meg másokat. Volt, aki szerint, amikor aláírta a közös megegyezéses felmondást, kihúzták a nevét egy listáról, amin a kollégái nevei szerepeltek.

Egy nekünk nyilatkozó SK-alkalmazott szerint az iváncsai gyárban hétfő és szerda között minden műszakból kivettek legalább egy embert, akit aztán elküldtek a cégtől. Köztük voltak műszakvezetők, mérnökök és minőségellenőrök is. Úgy tudjuk, többeknek azt ajánlották fel, hogy ha nem írják alá a közös megegyezéses felmondást, akkor lefokozzák, és alacsonyabb pozícióba helyezik át.

Majdnem egy éve tart a lassú leépítés

A dél-koreai SK 2019-ben nyitotta meg első magyarországi gyárát Komáromban, majd nemsokára ugyanott nyitottak egy második üzemet. Az SK 2023-ban már az egyik legnagyobb forgalmú gyártással foglalkozó cégcsoport volt Magyarország, és ezt fejelték volna meg azzal, hogy 2024 tavaszán megnyitották a komárominál is sokkal nagyobb iváncsai gyárukat.

Időközben azonban megcsappant az akkumulátorok iránti kereslet, így az iváncsai gyár megnyitása után azonnal el kellett küldeniük 600 külsős dolgozót. Az azt következő hónapokban nem történt tömeges leépítés, de a hozzánk eljutó információk szerint „nagyon lötyögött” a gyártás, soha nem használták ki a meglévő kapacitásokat. Az SK alkalmazotti létszáma közben hónapról hónapra csökkent.

Idén februárban először a 444 írta meg, hogy létszámleépítésre hivatkozva elkezdték elküldeni a dolgozókat az SK első komáromi gyárából. Később többen azzal kerestek meg minket, hogy a komáromi gyár logisztikai részlegén dolgozóknak azt mondták: végkielégítés nélkül szerveznék őket ki egy külsős cégbe. Az SK később azt írta: ez nem igaz.

A dolgozók körében közben elterjedt, hogy a cég akár be is zárhatja az első komáromi gyárát, amelyben állítólag április huszadikáig vannak megrendelések. Többen úgy tudják, hogy az ott dolgozókat a másik komáromi gyárba, vagy az iváncsai gyárba helyeznék át. Ezt erősíti meg, hogy a cég dolgozói szerint februárban a Komáromban dolgozók körében készítettek egy felmérést, amiben arra kellett válaszolni, hogy milyen körülmények között mennének át Iváncsára dolgozni.

A cég a 444 megkeresésére a héten azt írta, hogy „az SK On Hungary egész évben folyamatosan optimalizálja a gyártósorai működését, figyelembe véve az elektromos járművek piaci viszonyait és keresletét. Üzemeink a tervek szerint működnek, a vásárlói igények változásaira rugalmasan tudunk reagálni.”

Az SK-val párhuzamosan a Samsung gödi akkugyára is válságban van, az elmúlt egy évben ott is több száz embert építettek le, miről itt írtunk hosszabban.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!