Február végéig, azaz 2025 első két hónapjában 1722,8 milliárd forintos hiányt halmozott fel az államháztartás központi alrendszere a Nemzetgazdasági Minisztérium hétfői gyorstájékoztatója alapján. Ezen belül a központi költségvetés 1683,5 milliárd hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 38 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 77,3 milliárd forintos hiányt mutatott. Mivel az idei költségvetésben 4100 milliárd forint a hiány, a most megjelent adat azt jelenti, hogy
az egész éves hiány több mint 40 százaléka összejött az év első két hónapjában.
Az NGM közleménye alapján az adó- és járulékbevételek az előző évhez képest 13,5 százalékkal nőttek. A februári hiány 1655 milliárd forint volt, ami az előző évekhez hasonlóan időarányosan magasabb, amiben szerepet játszott az, hogy az áfa-visszatérítések természetes szezonalitása miatt a nettó áfabevételek 318,5 milliárd forintot, az éves előirányzatnak mindössze 4 százalékát tették ki. Rezsicsökkentésre 150,9 milliárd forint ment, illetve februárban fizették ki a 13. havi nyugdíjakat is, ami a sima havi ellátással együtt összesen 536 milliárd forint volt.
Kamatkiadásokra február végéig 1038,3 milliárd forint ment el, ami 182,9 milliárd forinttal magasabb, mint 2024 azonos időszakában, főleg a PMÁP-sorozatok januári és februári kamatfizetései miatt.
Gyógyító-megelőző ellátásokra 531,5 milliárd forint ment el, 145,2 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban. Az NGM szerint ennek oka, hogy február elején a járóbeteg- és fekvőbeteg-szakellátást nyújtó állami, önkormányzati és egyházi tulajdonban álló egészségügyi szolgáltatók, illetve az orvostudományi egyetemek részeként működő klinikai központok 96,4 milliárd forint működési támogatást kaptak.
A 444 kiemeli, hogy a mostani az elmúlt öt év legmagasabb első kéthavi hiánya, és az elmúlt öt év második legrosszabb havi adata. A Portfolio szerint azonban a magas februári egyenleg megszokott, a mostani összeg nem kiugró az elmúlt három évhez képest. A részletes jelentés két hét múlva érkezik majd.
Az NGM az eredményeket úgy kommentálta, hogy a kormány továbbra is kiemelten támogatja a magyar családokat, a kis- és középvállalkozásokat, illetve a nyugdíjasokat.
2024-ben már az év első negyedévében megközelítette a teljes éves célt a költségvetési hiány, végül nem sikerült tartani a 4,5 százalékos hiánycélt, amit a kormány áprilisban emelt a tervezett 2,9 százalékról.