Közel harmadával zuhant be a Volkswagen profitja tavaly

30 százalékkal esett be a Volkswagen profitja tavaly, idénre pedig a legjobb esetben is csak enyhe növekedést a csoport az üzemi eredményében. A vállalat 2024-es pénzügyi beszámolója kedden jelent meg, a riválisokhoz hasonlóan visszafogott kilátásokat jelez előre az évre.

A Volkswagen 324,7 milliárd eurós árbevételre tett szert 2024-ben, ez nagyjából ugyanannyi, mint 2023-ban (322,3 milliárd euró). Ezen belül viszont az autóipar-üzletág 266 milliárd eurós értékesítési bevétele alulmaradt az előző évitől, az eladások volumenének csökkenése miatt. Az üzemi eredmény 19,1 milliárd euró volt, 15 százalékkal elmaradva a 2023-astól.

A leglátványosabban bezuhanó mutatók egyike az adózott eredmény, ez több mint 30 százalékkal lett kevesebb, mint egy évvel korábban, 17,9 milliárd euróról 12,4 milliárdra apadt a profit egy év alatt. Az utolsó negyedében is hasonló mértékű a zuhanás, 5 milliárd euróról 3,48 milliárd euróra csökkent az adózott eredmény.

A Volkswagen összesen 9 millió autót adott el 2024-ben, 3,5 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. 2025-re legfeljebb ötszázalékos növekedést várnak az eladásokban. A közlemény kiemeli, hogy 88 százalékkal nőtt tavaly az elektromos-autók megrendelése Nyugat-Európában. Az igazgatóság és a felügyelőbizottság törzsrészvényenként 6,3 euró, elsőbbségi részvényenként 6,36 euró osztalék kifizetését javasolja, 30 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban.

A Reuters beszámolója szerint Arno Antlitz, a csoport pénzügyi vezetője kedden arról beszélt, nem elégedettek a pénzügyi kilátásokkal, ami szerinte a világgazdasági jelenlegi kihívásait és az átalakulás közepén lévő iparág teljesítményét tükrözi.

A koronavírus-járvány idején az egész világon zuhant az eladott új autók száma, ami a Covid után kialakult, korábbinál borúsabb időszakban nem is nagyon akart visszamászni a válság előtti szintre. A kereslet Európában még a világ többi részénél is gyengébb volt, az európaiak az orosz–ukrán háború, az energiaválság és a közel-keleti feszültségek miatt hihetetlen spórolásba kezdtek, ami miatt idén sincs esély arra, hogy megközelítsük a 2019-es szintet. Egy szűkülő (vagy legalábbis nem nagyon bővülő) piacon amúgy sem könnyű nyereségesnek maradni, de a helyzetet nehezítette, hogy feltűntek az állami pénzzel megtámogatott kínai elektromos autók – amelyek közül a BYD mára a legnagyobb villanyautó-gyártóvá vált. Ellenük az EU tavaly vámokkal igyekezett védekezni, de később már tárgyalásokat indítottak egy alternatív megoldás kidolgozására. A Volkswagen vergődése az egyik leglátványosabb jele az európai autóipar mélyülő válságának.

A válság az előrejelzések szerint idén is kitarthat, a Standard & Poors Global Mobility előrejelzése szerint alig vagy egyáltalán nem nőhet az eladott új autók száma 2025-ben Európában. A hitelminősítő év eleji előrejelzése arra jutott, hogy az európai autógyártás 2,6 százalékkal még vissza is eshet. A különböző elemzések mind egyetértenek abban, hogy idén a kínai verseny és a szigorodó EU-s kibocsátási szabályok nehezítik az európai autógyártók dolgát, miközben a Trump által beígért vámok és egy esetleges kínai kereskedelmi háború tovább ronthatja a helyzetet.

A Volkswagen vergődése volt a téma a Téma január végi adásában is, ahol a műsor vendégei egyetértettek abban, hogy a cég válsága részben a kialakult vezetési stílusra, részben a céges működési modellekre vezethető vissza. A VW problémáját emellett a túlságosan széttagolt termékstruktúra és a 10 évvel ezelőtti dízelbotrány is fokozza, aminek a következményeit még mindig nyögi a cég, sőt, talán az egész európai autóipar.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!