Matolcsy fia Kovács Petra álnéven levelezhetett az MNB alapítvány vagyonát kezelő cégekkel

3072

Több tucat cégvezetővel levelezett egy bizonyos Kovács Petra a Quartz Alapkezelő, valamint a lengyel GTC és a svájci Ultima Capital ügyeivel kapcsolatban. Ez a három cég az, amelybe sok lépésen keresztül az MNB alapítványok Kósa Lajos szerint közpénz jellegét elvesztő vagyonát kiszervezték, a Válasz Online cikke szerint pedig Kovács Petra emailcímén valaki más irányíthatta ezeket a cégeket: Matolcsy Ádám, a nemrég leköszönt Matolcsy György jegybankelnök fia.

Arról, hogy az egykori Pallas Athéné alapítványok később egy alapítványba, a Pallas Athéné Domus Meriti (PADME) Alapítványba szervezett vagyona hogy kapcsolódik a fent említett három céghez, arról nemrég részletes cikkben is foglalkoztunk, de röviden így foglalhatnánk össze:

A PADME az alapítványba tett jegybanki vagyonból részesedést vásárolt a lengyel Global Trade Centre, vagyis GTC nevű cégben és a svájci Ultima Capital nevű társaságban. A GTC főleg közép-kelet-európai ingatlan-portfoliót menedzsel, az Ultima pedig számos nyugat-európai luxusingatlant tulajdonol. Végső soron tehát most ebben a két cégben van az MNB alapítványokba kiszervezett vagyon. Ezeket a céges befektetéseket a PADME korábban létrehozott saját alapkezelője, az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. kezelte, ami a PADME által létrehozott Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. tulajdona volt a közelmúltig.

Február 28-án ugyanis, pár nappal azelőtt, hogy a Matolcsy-erának vége szakadt az MNB-ben, a PADME vagyonkezelési láncában változás történt. Az alapítvány saját alapkezelője, az Optima Befektetési Alapkezelő hirtelen átkerült a Közép-Európai III. Magántőkealaphoz, amelyet a Száraz István érdekeltségébe tartozó Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. menedzsel. Ez azzal jár, hogy míg a PADME alapítvány továbbra is az MNB-hez tartozik, és az alapítvány maradt „a végső haszonhúzó”, de az alapítvány vagyonkezelési láncában megjelent egy új entitás is. Így az alapítvány vezetését Varga Mihály új jegybankelnök és csapata leválthatja, de a Közép-Európai III Magántőkealap egy másik kör kezelésében maradhat.

A Válasz Online információi szerint pedig a vagyont Matolcsy Ádám foghatta össze Kovács Petra néven levelezve.

A portál több forrásból úgy értesült, hogy több tucat cégvezető kapott leveleket Kovács Petrától, a levelek szerzője pedig ezekben „irányította, szervezte mind a magántőkealapos Quartz-csapatot, mind a jegybanki gyökerű GTC- és Ultima-ügyleteket”.

A Válasz cikke szerint amúgy korábban felmerült, hogy a PADME-hez tartozó érdekeltségeket és a GTC magyarországi irodáját is költöztessék a Pusztakúti útra, ahol a Quartz irodája is van, Matolcsy György környezetéből viszont erről lebeszélték erről a cégek mögötti kört, hogy fizikailag ne legyen egyértelmű az összefonódás.

A portál újságírói próbáltak levelezni Kovács Petrával és Matolcsy Ádámmal is. Míg a március 7-i első levelük még nem pattant vissza Kovács Petra címéről, arról válasz nem érkezett, a négy nappal későbbi újabb próbálkozásukra viszont már olyan üzenetet kaptak, amely szerint a cím már nem létezik.

Mi is kérdéseket küldtünk Matolcsy Ádámnak és az említett három cégnek. A cégektől megkérdeztük, hogy valóban kaptak-e leveleket egy bizonyos Kovács Petrától, hogy tudják-e, ki a levél írója, és van-e arról információjuk, hogy a volt jegybankelnök fia állhat-e a levelek mögött. Matolcsy Ádámtól pedig azt kérdeztük, hogy tényleg írt-e leveleket Kovács Petra néven, és ha igen, miért. Cikkünk megjelenése után a GTC az alábbi választ küldte:

„A GTC Csoport vezetői és munkatársai nem kaptak leveleket Kovács Petrához tartozó e-mail címről. A GTC Csoportot, mint tőzsdei cégcsoportot, az arra vonatkozó – mind külső, mind belső – irányítási szabályoknak megfelelően az igazgatósága irányítja, minden szakterületi munkatárs a szakterület vezetőjétől kap utasítást, a szakterületi vezetők pedig az igazgatóságnak jelentenek, az igazgatóság tagjaitól kapnak utasítást. A GTC nem kapott és nem kap utasítást semmilyen, a cégcsoporton kívül jogi-, illetve magánszemélyektől.”

Az MNB alapítványokba, majd különböző cégekbe kiszervezett vagyonának ügye vélhetően Varga Mihályékat is zavarja. A PADME százmilliárdos vagyonával kapcsolatban két vizsgálatot is indított az Állami Számvevőszék, ezek eredményét hamarosan publikálják. A Válasz Online cikke szerint viszont kérdéses, hogy mennyire mélyednek majd el a Matolcsy Ádám-féle kör akcióinak kivizsgálásában, esetleg jogi felelősségre vonásában, mert ennek a körnek is nagyon kínos, választási évben pedig még értékesebb információi lehetnek a kormányközeli holdudvar működéséről.

Frissítés: Cikkünk megjelenése után reagált a Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. Mint írják, a PADME „vagyonkezelése” soha nem került át a Közép-Európai III Magántőkealaphoz, ennek megfogalmazását pontosítottuk a 4. bekezdésben. Az alapkezelő emellett azt írja: „Az Optima Zrt. és a Quartz Alapkezelő által kezelt Közép-Európai III Magántőkealap közötti megállapodás mögött kizárólag gyakorlati előnyök álltak. A Quartz ugyanis rendelkezik olyan iparági szaktudással és jelentősen kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszerrel, amely tudja támogatni komplex pénzügyi tranzakciók magas szintű lebonyolítását mint közreműködő szakmai partner. Mindemellett a Quartz az Optima Alapkezelő működését a Quartz által foglalkoztatott tanácsadói és jogi irodák hálózatával segítve képes támogatni, ami tovább bővíti az Optima Alapkezelő szakértelme és szolgáltatásai körét. Az PADME Alapítvány számára ez a partnerség lehetőséget biztosíthatott volna a vagyonkezelés és nemzetközi befektetési lehetőségek támogatására.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!