Az ÁSZ szerint ők nem adtak olyan mondatot Matolcsy György szájába, amit ne állított volna
„Az idézett mondatot a jelentés helyesen hivatkozza, így az ÁSZ nem tulajdonított olyan kijelentést az MNB volt elnökének, amelyet ő nem tett meg.” Ezzel a mondattal reagált az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a Telex megkeresésére Matolcsy György kijelentésére, a volt jegybankelnök szerint ugyanis az ÁSZ olyan mondatot adott a szájába, amit soha nem mondott. Matolcsy úgy fogalmazott, „soha nem mondta és soha nem is mondhatta” azt az ÁSZ jelentésében szereplő állítást, miszerint „külső segítség nélkül a PADME/Optima-csoport helyzetének megnyugtató rendezésére jelenleg nincs lehetőség”.
Matolcsy György 2013 és 2025 között volt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, vezetése első éveiben született döntés arról, hogy az MNB vagyonából több százmilliárd forintot alapítványokba szervezzenek ki. Az Állami Számvevőszék 2018-ban még rendben találta az MNB-alapítványok gazdálkodását, az elmúlt években azonban újabb vizsgálatot indított a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványnál (PADME), és nemrég nyilvánosságra hozott jelentésében súlyos szabálytalanságokat tárt fel.
Erre reagálva Matolcsy a napokban telefonos interjút adott az Indexnek, ahol arról beszélt, sosem hangzott el tőle az a mondat, hogy nincs lehetőség a megnyugtató rendezésre. Szerinte az, hogy egy ilyen értékelést adtak a szájába, „alapvetően aláássa az ÁSZ elnökének hitelességét”, mellette pedig arról beszélt, alaposan áttanulmányozta az ÁSZ mindhárom jelentését, amelyek szerinte a tényeknek egyáltalán nem megfelelő megállapításokat tartalmaznak. „Felfoghatatlan hiba az ÁSZ elnökétől, ahogy a károkozás szóval dobálózik” – mondta.
Az ÁSZ jelentése nagyon sok mellékletet tartalmaz, köztük az ÁSZ és az MNB elmúlt években tett levelezéseit is. Ezekben valóban nem szerepel hasonló idézet Matolcsyéktól, így rákérdeztünk az Állami Számvevőszéknél, hogy pontosan honnan származik a Matolcsynak tulajdonított kijelentés.
Az ÁSZ azt válaszolta, hogy a mondat egy 2024. november 15-i kuratóriumi határozati előterjesztésről szóló tájékoztatóban szerepel, ebből idéztek a jelentésben. A dokumentumot az ÁSZ szerint Matolcsy 2024. december 19-én írt levelének mellékleteként küldte meg Windisch Lászlónak, az ÁSZ elnökének, de a jelentés csak a levél szövege van mellékletként csatolva, a levél melléklete (azaz a tájékoztató) már nem.
„Az idézett mondatot a jelentés helyesen hivatkozza (lásd 19. oldal), így az ÁSZ nem tulajdonított olyan kijelentést az MNB volt elnökének, amelyet ő nem tett meg. Így az MNB volt elnöke meggondolatlanul, valószínűleg a jelentés pontos ismeretének hiányában illette méltatlan, negatív jelzőkkel és kifejezésekkel a munkáját végző Állami Számvevőszéket és annak elnökét”, írja a Számvevőszék.
Az ÁSZ március közepén három olyan, összesen több mint hatszáz oldalas jelentést publikált, ami többé-kevésbé a jegybankhoz köthető:
- a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány gazdálkodásáról;
- a Neumann János Egyetemért Alapítvány befektetéseiről;
- illetve magának az MNB-nek a működési szabályszerűségéről, köztük a székházfelújítás költségéről.
Ezek közül az első, a PADME gazdálkodásáról szóló jelentés szólt a legnagyobbat, annak ellenére, hogy már évek óta lehet tudni, hogy az MNB-alapítvány gazdálkodása problémás. Két nappal a hivatalos jelentés publikálása előtt, március 17-én számolt be arról a számvevőszék jelentéstervezetét megszerző Direkt36, hogy az ÁSZ súlyos hiányosságokat állapított meg és komoly veszteséget okozó döntéseket azonosított a jegybank több százmilliárd forintnyi alapítványi vagyonának gazdálkodásával kapcsolatban.
Arról, hogy az MNB-alapítványok vagyonából hogyan veszett el körülbelül 200 milliárd forint különböző ingatlanügyekkel, ebben a cikkünkben írtunk hosszabban. Az MNB-ügy fejleményeit itt követjük.