Teljesen indokolatlan, nem barátságos, rendkívül észszerűtlen – már érkeznek az államok reakciói Trump vámjaira
Kína már reagált, ahogy Ursula von der Leyen is, de sorra érkeznek a reakciók a világ többi állama részéről azok után, hogy Trump az egész világot megvámolja, nem is akárhogyan.
Ebben a folyamatosan frissülő cikkben a reakciókat ismertetjük.
Tajvan „rendkívül észszerűtlennek” nevezte Trump vámjait, és kijelentette, hogy azok „nem tükrözik a Tajvan és az Egyesült Államok közötti tényleges gazdasági és kereskedelmi helyzetet.” Tajvan kormánya összehívott egy ülést, hogy megvitassa a válaszlépéseket az Egyesült Államokba irányuló exportot érintő 32 százalékos vámra. Sajtóértesülések szerint Cho Jung-tai tajvani miniszterelnök „komoly észrevételeket” tett az Egyesült Államok felé.
Néhány regionális szomszédjához képest Ausztrália viszonylag enyhe elbánásban részesült: az Egyesült Államokba irányuló exportjára 10 százalékos adót vetettek ki. Ennek ellenére a döntés felháborodást váltott ki Ausztráliában is. Anthony Albanese miniszterelnök szerint az intézkedés „nem logikus” és „teljesen indokolatlan”. „Ez nem egy barát cselekedete” – mondta.
Ausztrália és az USA között szabadkereskedelmi megállapodás van érvényben, de Trump az új vámokat azzal indokolta, hogy Ausztrália nem vámjellegű kereskedelmi akadályokat alkalmaz, például olyan bio-biztonsági szabályokat, amelyek megakadályozzák a friss amerikai marhahús behozatalát. Trump múlt hónapban már 25 százalékos vámot vetett ki az ausztrál alumíniumra és acélra is. Albanese azonban kijelentette, hogy Ausztrália nem fog vámokkal válaszolni, hanem inkább visszatérne a tárgyalóasztalhoz.
A kanadai miniszterelnök, Mark Carney azt közölte újságírókkal, hogy országa ellenintézkedésekkel fog reagálni Trump vámjaira. „Lényeges, hogy céltudatosan és határozottan cselekedjünk, és pontosan ezt fogjuk tenni” – mondta, miközben a kabinetülésre tartott.
Frissen érkezett a hír a svájci elnöktől, Karin Keller-Suttertől is, aki az X-en azt írta, hogy az ország „gyorsan dönt majd” a vámokkal kapcsolatos következő lépéseiről. „Az ország hosszú távú gazdasági érdekei elsődlegesek” – írta. „A nemzetközi jog betartása és a szabadkereskedelem továbbra is alapvető értékeink” – fogalmazott. Trump szerint Svájc az egyik „legnagyobb bűnös”, és árucikkeire 31 százalékos vámot vetett ki az Egyesült Államokban. Egyébként az USA 2024-ben 25 milliárd dollár értékben exportált árukat Svájcba, míg az import értéke ennek több mint kétszerese, 63,4 milliárd dollár volt, ami jelentős kereskedelmi deficithez vezetett.
Az Egyesült Államok a héten közzétett éves kereskedelmi jelentésében protekcionistának minősítette Svájcot, azzal vádolva, hogy magas támogatásokkal, importkorlátozásokkal és vámokkal tartja alacsonyan az árakat, miközben fejleszti mezőgazdasági szektorát.
Trump bejelentése után az X-en reagált Michelle O'Neill, Észak-Írország első minisztere is, aki kiemelte, hogy prioritása „mindig az volt, hogy megvédje a munkások, családok és vállalkozások érdekeit a szigeten”. „Biztosítanunk kell, hogy az elmúlt években jelentősen növekedő, egész szigetet érintő gazdaságunk továbbra is virágozzon, és jobb lehetőségeket teremtsen mindenki számára” – tette hozzá. O'Neill kijelentette, hogy „továbbra is egyeztet politikai és üzleti vezetőkkel ebben a bizonytalan időszakban”, és hogy a „sziget minden lakójának jólétét és jövőjét” helyezi előtérbe.
Micheál Martin, Írország miniszterelnöke szerint „semmilyen indok” nem támasztja alá a vámokat, és hozzátette, hogy Írország az „EU partnereivel együtt” fogja mérlegelni a legjobb lépéseket. Martin szerint a válaszlépéseknek „arányosnak” kell lenniük, és azoknak az ír vállalkozások, munkavállalók és állampolgárok érdekeit kell megvédeniük. „A konfrontáció senkinek sem érdeke” – tette hozzá. „Írország határozottan támogatni fog egy olyan megoldást, amely erősíti a meglévő és szilárd transzatlanti kereskedelmi kapcsolatokat.”