Kölcsönkaptak 127 milliárdot, fizetésképtelenné váltak, pénz helyett inkább odaadták volna az egyetemüket

A budapesti Metropolitan Egyetem (METU) átadása és beolvasztása is felmerült a kecskeméti egyetem alapítványa és az MNB-alapítvány vagyonkezelője közötti tárgyalások során – derül ki az Állami Számvevőszék erről szóló jelentéséből és egy másik dokumentumból. Ennek részeként a Metropolitan Egyetem képzései és diákjai a kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítványhoz (NJEA) kerültek volna át.
Az átadás azért merült fel, mert a kecskeméti egyetemet fenntartó Neumann János Egyetemért Alapítvány 2021-ben kölcsönadott 127,5 milliárd forintot az MNB alá tartozó Optima Befektetési Zrt.-nek. Az elvileg bármikor 90 napon belül likvidálható kölcsönt a kecskemétiek 2024 elején próbálták meg visszakérni, akkor azonban kiderült, hogy az Optimának nincs ennyi készpénze, és nem is tud a határidőn belül ennyit előteremteni.
A felek között ekkor indult meg a tárgyalás arról, hogy az Optima nem készpénzben (banki átutalással), hanem más eszközökben, például céges részesedésekben adja vissza a tartozását. Az egyik ajánlatuk része volt annak a cégnek a többségi tulajdonrésze, amelyhez a Metropolitan Egyetem tartozik. Ha ez az üzlet megvalósult volna, lehetőségük nyílt volna arra, hogy a METU-t beolvasszák a kecskeméti egyetembe.
Mindkét egyetemet Matolcsy köre irányította, de más szálon
A történet megértéséhez érdemes kicsit visszamenni az időben. A ma ismert Budapesti Metropolitan Egyetem jogelődjét 2000-ben alapították Budapesti Kommunikációs Főiskola (BKF) néven. Az intézményben először csak kommunikációt, később televíziós újságírást, majd gazdálkodástudományt is tanítottak. A BKF-et 2009-ben egyesítették a Heller Farkas Gazdasági és Turisztikai Szolgáltatások Főiskolájával, a hallgatók létszáma ekkor már meghaladta a 6000 főt. Az intézmény 2015-ben vette fel a Metropolitan nevet, 2016-ban kapta meg az egyetemi rangot, azóta hívják Budapesti Metropolitan Egyetemnek.
A METU a legtöbb magyarországi felsőoktatási intézménnyel ellentétben soha nem volt állami tulajdonban, az intézményt üzemeltető cégben pedig 2015-ben szerzett többségi tulajdonrészt egy kínai hátterű cég. Tőlük 2021-ben az említett Optima Befektetési Zrt. tulajdonában álló Közép-Európa Vagyonkezelő Kft. vásárolta meg az egyetemet.
A METU legutóbb azzal került be a hírekbe, hogy 2023. augusztus végén az új dékán kirúgta az egyetem kommunikációs intézetének három oktatóját. Erre válaszul 10 újságírást tanító oktató felmondott: úgy érezték, hogy nincs garantálva a munkájuk szakmaisága és autonómiája. A következő időszakban egyre több fideszes oktató érkezett a kommunikációs képzésre, és 2024 elejére már ott tartottak, hogy Kovács István, a Megafon Központ vezetője tanította a politikai kommunikációt.
A Metropolitan Egyetem közben megmaradt a mostanra már Közép-Európa Alfa Holding Vagyonkezelő Zrt.-nek nevezett cég tulajdonában, ami a Matolcsy-birodalom által menedzselt Közép-Európai III. Magántőkealap tulajdona. Ez utóbbiban az MNB pénze van, de a Matolcsy Ádám-közeli Quartz-magántőkealap irányítja.
Nem tudták visszafizetni az adósságot, adtak volna egy egyetemet
A történet másik szála a kecskeméti egyetemet fenntartó Neumann János Egyetemért Alapítvánnyal kezdődik, amelynek felelőtlen gazdálkodásáról ebben és ebben a cikkünkben írtunk hosszabban. A lényeg két mondatban: az alapítvány kapott az államtól 144 milliárd forintot fejlesztésre, amiből 2021-ben 127,5 milliárd forintot 2,5 százalékos kamattal lekötöttek a jegybanki alapítvány tulajdonában lévő Optimánál. Ők ebből egy lengyel ingatlanpiaci cég részvényeit vásárolták meg, amelyek azonban egyre kevesebbet érnek, így amikor a kecskemétiek tavaly januárban visszakérték a pénzt, az Optima azt nem tudta visszaadni, cserébe alternatív ajánlatokat tett.

A legutóbbi, 2025-ös ajánlatot már bemutattuk, ennek részeként az Optima több épületet, illetve a lengyel tőzsdén jegyzett GTC ingatlanpiaci cég 20 százalékát, valamint 18 milliárd forint készpénzt ajánlott volna a 127,5 milliárdos tartozása elengedéséért cserébe. Az ÁSZ-jelentésből és az NJEA egyik jegyzőkönyvének kivonatából azonban az derül ki, hogy korábban több másik ajánlatuk is volt.
A szóban forgó jegyzőkönyv az egyetemi alapítvány kuratóriumának 2024. július 12-én kezdeményezett elektronikus döntéshozatalának kivonata. E szerint az egyetem kuratóriuma aznap többek között arról hozott döntést, hogy tanácsadási szolgáltatást vegyenek igénybe a Közép-Európa Alfa Vagyonkezelő Zrt. többségi részvénycsomagjának megvásárlásához. Az, hogy milyen döntést hoztak az ajánlatokat illetően, a jegyzőkönyvi kivonatból nem derült ki.
Többszörösére nőtt volna a Neumann egyetem létszáma
Többet tudunk meg viszont Windisch László ÁSZ-elnök 2025. január 14-i figyelemfelhívó leveléből, amelyet Csizmadia Norbertnek, a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnökének küldött. Ebben Windisch azt írja: „kérem, soron kívüli tájékoztatását, hogy a Metropolitan Egyetem tervezett átvétele hogyan járulhat hozzá az Egyetem infrastruktúra-fejlesztéséhez, amennyiben az Optima Befektetési Zrt. azzal teljesíti a kötelezettségét?”.
Vagyis Windisch itt tényként kezeli, hogy az Optima és a kecskeméti egyetem közötti adósságrendezés egyik lehetősége a Metropolitan Egyetem „tervezett átvétele”. Az infrastruktúra-fejlesztés itt azért fontos, mert a kecskemétiek eredetileg arra kapták a 144 milliárd állami támogatást, hogy az egyetemi infrastruktúrát fejlesszék – ehelyett adták a pénzt az Optimának, ami aztán a másik egyetemmel akart törleszteni.
Az ÁSZ-jelentés tartalmazza Csizmadia Norbert január 24-én kelt válaszlevelét is, amelyben azt írja: „a Budapesti Metropolitan Egyetem »átvétele« amilyen módon a tervek szerint megvalósulna, az egyértelműen egy egymást erősítő duális KEKVA egyetemi modell létrehozását célozná meg a NJE jelenlegi létszámát annak többszörösére emelve”.
Ebből a kacifántos mondatból nem egyértelmű, hogy pontosan mi volt a terv, csak annyi világos, hogy egy „duális KEKVA egyetemi modellt” akartak létrehozni. (A kekva a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány rövidítése.) A duális KEKVA szókapcsolatra a Google egy találatot sem ad ki, az tehát Csizmadia Norbert agyszüleménye lehet, de feltételezhetően valami olyasmit jelent, hogy egy vagyonkezelő alapítvány tart fenn két különböző profilú egyetemet.
Sokatmondó viszont a mondat másik fele, amely szerint a METU átvétele az NJE jelenlegi létszámát annak többszörösére emelné. Mivel a METU hallgatói létszáma körülbelül 7000 fő, az NJE-n pedig jelenleg 3-4 ezren tanulnak, az utóbbi létszáma értelemszerűen akkor nőne többszörösére, ha az előbbit beolvasztanák. Ezzel a metropolitanes diákok egy tollvonással NJE-s diákokká válnának.
Füstbe mehetett a nagy terv
Ez a forgatókönyv a jelenlegi információink szerint lekerült a napirendről, az Optima idén januári ajánlatában ugyanis már nem szerepel a Közép-Európa Alfa Holding Vagyonkezelő Zrt. többségi tulajdonrészének átadása. Ráadásul Windisch László a Csizmadiának küldött ajánlásaiban arra szólította fel Neumann egyetem alapítványának kuratóriumi elnökét, hogy ne fogadjon el részvényeket és egyéb céges részesedéseket, azok helyett inkább az eredeti megegyezésnek megfelelően készpénzben kérje vissza az Optimának kölcsönadott 127,5 milliárd forintot.
A két egyetem lehetséges egyesülésének ügyében részletes kérdéssort küldtünk a Neumann János Egyetem vezetésének és a Közép-Európa Alfa Holding Vagyonkezelő Zrt.-nek, de nem kaptunk tőlük választ. Szintén megkérdeztük a Metropolitant, ahonnan azt írták: „Az Ön által jelzett témával kapcsolatban a Budapesti Metropolitan Egyetem nem tud tájékoztatást adni.” Ugyancsak megkérdeztük a Neumann János Egyetemért Alapítványt, ahonnan azt írták: „a Metropolitan Egyetem és a Neumann János Egyetem összeolvadásáról nem folynak tárgyalások így a felvetett kérdései nem relevánsak”.
Az MNB-alapítvány botrányáról szóló összes cikkünk itt érhető el.