
Interjút adott vasárnap az Indexnek Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter Japánban, ahová a miniszter azért ment, hogy megnyissa az Oszakai Világkiállítás magyar pavilonját. Nagy Márton az Index tudósítása szerint a világkiállításon való magyar részvételről nem titkolt büszkeséggel beszélt, és miután megtekintette több ország pavilonját, megállapította, hogy a magyar megjelenés messze kiemelkedik a mezőnyből. „Ez a pavilon nemcsak kialakítását tekintve mestermű építészetileg, hanem a benne lévő kulturális program vagy akár a Miska figura és a hozzá kapcsolódó étterem is kimagasló. Kicsit a magyar maximalizmust is szeretnénk képviselni.
Ha valamit csinálunk, azt csináljuk jól, és azt gondolom, ezt jól csináltuk” – mondta a miniszter.
Nagy Márton a lapnak beszélt arról is, hogyan érinti Magyarországot a most kialakuló vámháború. A miniszter szerint kis, nyitott gazdaságként Magyarországnak minden olyan fejlemény kedvezőtlen, ami megzavarja a világkereskedelmet, de nem a vámháború a probléma, hanem az amiatt kialakult bizonytalanság. Szerinte az Egyesült Államoknak joga van ahhoz, hogy újrabalanszírozza globális kereskedelmi pozícióját.
A nemzetgazdasági miniszter szerint nem kell félni, hogy két szék között a pad alá esik Magyarország a kereskedelmi konfliktusban. „Nem érkezett olyan jelzés az Egyesült Államokból, hogy hazánknak vissza kellene fognia a Kínával folytatott kereskedelmét” – mondta. Szerinte tény, hogy Magyarország jelentős autóipari és akkumulátorgyártó központtá fejlődött. „Azonban gazdasági kapcsolataink tudatosan diverzifikáltak. Nem kizárólag német vállalatok alkotják ipari bázisunkat, hanem dél-koreai és kínai akkumulátorgyártók is, valamint most jön a BYD mint jelentős autóipari szereplő. Gazdaságpolitikánk mindig is a pragmatikus nyitottságra épült: minden olyan vállalattal készek vagyunk együttműködni, amely kölcsönösen előnyös üzleti lehetőségeket kínál Magyarországon.”
Úgy gondolja, a vámháborúból a nettósítás lehet a kiút, azaz az, hogy a vállalatok ne a teljes, Egyesült Államokba irányuló exportérték után fizessenek vámot, hanem csak az amerikai export és import közötti különbözet után.
Az interjúban szó volt a japán–magyar kapcsolatokról is: Nagy Márton a japán gazdasági miniszternek felvetette a közvetlen Tokió–Budapest-légi járat létrehozását, és beszélt arról is, hogy egyre több japán turista érkezik Magyarországra.