Meghallgattuk Tiborcz Istvánt, hátha megosztja sikerének kulcsát

Sok mindenen lehet vitatkozni Magyarországon, de azon aligha, hogy Tiborcz István egy sikeres üzletember. Hiszen minek neveznénk azt, aki 38 évesen a tizenötödik leggazdagabb embernek számít ebben az országban, ráadásul egy év alatt megduplázta vagyonát, ami a Forbes számításai szerint már több mint 150 milliárd forintot tesz ki? Ki ne akarná meghallgatni, ha mindezek után Tiborcz István elárulja sikere titkait? Nyilván erre épített az Economx.hu gazdasági hírportál, amikor szuperexkluzív Money Talks konferenciájának záró- és fő programpontjaként Tiborcz Istvánnal szervezett beszélgetést.
Mivel Tiborcz Istvánt ritkán látni mostanság Magyarországon, nyilvánosan, Ferrari nélkül, elmentem meghallgatni az ifjú milliárdost a Millenárisban szervezett konferencián. Így most már egy fokkal közelebb kerülhettem a gazdasági sikerhez, hiszen ha messziről és rövid ideig is, de beleláthattam egy ilyen sikeres üzletember agyműködésébe. A pénz beszélt – ha nem is nagyon hosszan, és ha nem is árult el annyit, mint talán szerettem volna.
Az „üzletember” beszél
Bár explicit ezt nem mondta ki senki, a Money Talks konferencia szervezői amolyan üzleti guruként kezelték Tiborcz Istvánt. A konferencia legtöbb előadásának és panelbeszélgetésének volt konkrét tematikája, az előadókat többé-kevésbé aszerint hívták meg ezekbe a szekciókba, mert az adott témához értettek, abban érintett iparágakat képviseltek, legyen szó a szállodaiparról, kifektetésekről, egészségügyről. Tiborcz Istvánt viszont a viszonylag semmit, és így mindent mondó, „Értékmentés, értékteremtés az üzleti életben” című beszélgetésre hívták el. Gáll Csongor műsorvezető, az Index videó rovatának vezetője (aki korábban a Hír TV-s állása mellett a KDNP politikusainak gyártott videós tartalmakat) Tiborcz mellett még Juhász Lászlóval, a Boston Consulting Group tanácsadócég kelet-európai vezetőjével beszélgetett, mert miért ne.
A beszélgetők mögötti kivetítőn és a konferencia programjában Tiborcz Istvánról csak annyit tartottak fontosnak megosztani a szervezők, hogy ő egy „üzletember”.
A témafelvetés tökéletes alkalmat adott Tiborcznak, hogy viszonylag visszafogottan, de eldicsekedjen a BDPST csoportban összefogott cégeinek sikereivel, így organikusan szóba jöhetett Tiborcz méregdrága műemlék ingatlanokat felújító, szállodákat üzemeltető BDPST Zrt.-je, valamint a Gránit Bank és a szállítmányozó Waberer's, amibe Tiborcz bevásárolta magát az elmúlt években. Azt pedig egyáltalán nem tette szükségessé sem a téma, sem a formátum, hogy ezeket a sikereket történeti kontextusban tárgyalja, vagyis hogy az üzletember elmesélje a saját verzióját az első millióinak történetéről.
Pedig ez nagyon érdekes, ezért nem is illik állítólag direktben megkérdezni, sem Tiborcz Istvántól, sem senki mástól. A konferencián mindenesetre in medias res kezdődött a kérdezősködés értékteremtésről, nemzetközi sikerekről, üzleti hitvallásokról. Így nem kellett hogy szóba kerüljenek az Elios Zrt. uniós pályázatai, amik miatt annak idején az EU csalás elleni hivatala is vizsgálódott, és amikért a magyar kormány végül inkább nem kérte el az uniós támogatást, vagy az, hogy a BDPST mennyi társasági adót fizet vagy nem fizet a kormány adóügyi módosításainak hála. Vagy hogy mennyire könnyíti meg az üzleti sikereket, ha az ember apósa Orbán Viktor. Szerencsére minderről már egy egész film is elérhető, bár Tiborcz szerint ez csak egy politikai motivációk szerint összemazsolázott lejárató kampány.
Tiborcz István taója
No, de ha mindezekről nem, akkor miről volt szó abban a cirka félórában, amíg Tiborcz István a színpadon volt? Sok mindenről, bár semmiről sem igazán mélyen, de azért megpróbálhatunk belőle valamifajta üzleti filozófiát kiolvasni.
Megtudtuk például, hogy az értékteremtés minden szektorban mást jelent, de mindenhol nagyon fontos. Tiborcz István egyik kedvenc témája, hogy a BDPST csodálatos műemlék épületeket ment meg, tölt fel új tartalommal, új értékekkel. Ez az értékteremtő, értékmentő munka az épületeknél kézzel fogható, hiszen ott a tégla, ott a fal, mondja Tiborcz. A pénzügyi szektorban már nem ennyire kézzelfogható, hogy mi az értékteremtés, -mentés, de szerencsére a Gránit Bank, aminek Tiborcz 2021 óta többségi tulajdonosa, azért közel jár a megoldáshoz: a lakossági ügyfeleknek a legnagyobb érték az idő, amit megspórolhatnak a szolgáltatások gyorsaságával, így a bank ilyen irányba fejleszt.
Mondjuk akkor összefoglalhatnánk az üzenetet: meg kell látni, mi az érték, amit teremteni, menteni kell.
Ennél talán kevésbé ezoterikus üzenet, hogy Tiborcz István szerint a sikerhez be kell hozni a külföldi tudást, sőt, szakembereket. Az üzletember szerint Budapest (BuDaPeST) azért fejlődhetett akkorát a XIX-XX. század fordulóján, azért épülhettek meg például azok az épületek, amelyek értékét menti a cége, mert nagyon sok külföldi szakember volt, akik behozták a tudást az országba. Apósát idéző stílusban Tiborcz arról beszélt, hogy mi, magyarok nagyon jók vagyunk abban, hogy kitaláljunk dolgokat, abban is akár, hogy megcsináljunk dolgokat, de abban nem, hogy eladjunk dolgokat. Ezért el kell menni külföldre, haza kell hozni a tudást, meg a szakembereket. Ahogy például a BDPST teszi, aminek egyik üzletágát már egy külföldi szakember vezeti, angolul leveleznek a kollégák, meg minden. Van is siker.
De mi a siker igazi titka? Mindenki ezért jött, ezért fizetett, ezért ült végig egy napot a Millenárison, hogy megtudja. A moderátor végül meg is kérdezte a résztvevőket, mi a hitvallásuk, tanácsuk, mitől lehet sikeresen nemzetközi piacra lépni? Merthogy a BDPST, a Gránit meg a Waberer's is a határokon túl is bizniszel már.
Tiborcz István el is mondta: a csapat a legfontosabb!
A hozzáértő, elkötelezett menedzsment, amelyik szenvedélyesen tolja nap mint nap a munkát, és mer nagyot álmodni, ambiciózus stratégiákat tesz le, és azt végre is hajtja. Mint a Waberer's vezetése, amely az ötéves tervében azt vállalta, hogy megduplázza a cég árbevételét és eredményességét, terjeszkedik külföldön, tör előre. A Gránit és a Waberer's vezetése ugyan már jóval azelőtt a cégnél volt, hogy Tiborcz István házon belülre került, elismerően is beszélt a cégvezetők elkötelezettségéről és teljesítményéről. Akkor talán azt lehet itt megtanulni, hogy jól kell tudni válogatni, meg kell látni a fantáziát, az értéket, a jó vezetőket a cégekben, és azokba kell sok pénzt beletenni. Ilyen egyszerű. Köszönjük, mindenki mehet haza.
Címlapkép: Orbán Ráhel / Instagram