Magyarország, Szlovákia és Svédország veszítheti a legtöbbet, ha az Egyesült Államok vámokat vet ki az európai autókra

2025. április 15. – 10:12

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

307

A nagyon gyenge, 1,7 százalékos 2024-es növekedés után idénre is csak 1,5 százalékos bővülést várnak az Allianz Trade szakértői az európai újautó-eladásokban – írják sajtóközleményükben. Ez nagyon rossz hír azoknak az országoknak, amelyek nagyobb mértékben specializálódtak az autók gyártására, például Magyarországnak. Európában komoly autógyártási túlkapacitások vannak, a gyártók jóval több autót tudnának előállítani, mint amennyit a vevők megvesznek.

Az Egyesült Államok által kivetett, illetve potenciálisan szigorított vámok is komoly károkat okozhatnak majd az európai autógyártóknak, mert az európai autógyártás szorosan kapcsolódik az észak-amerikai kontinenshez. Az USA az EU autóiparának második legnagyobb exportpiaca, amely a teljes exportérték mintegy ötödét teszi ki (2023-ban 60 milliárd USD, a gépkocsik volumenét tekintve 12 százalék). Ennek eredményeképpen az USA és Európa közötti esetleges kereskedelmi feszültségek az iparág valamennyi tagja számára súlyos vérveszteséget okozhatnak – írja a közlemény.

Első pillantásra úgy tűnik, hogy nominális értékben Németországot fenyegeti leginkább a potenciálisan szigorodó kereskedelmi keretrendszer, de ha az európai feldolgozóipar által országos szinten megtermelt teljes hozzáadott értékhez viszonyítva súlyozzuk az USA-val szembeni gépjármű-kereskedelmi kitettséget, akkor Svédországban, Szlovákiában és Magyarországon nagyobb érzékenységet tapasztalunk – hívta fel a figyelmet Bujdosó Tünde, az Allianz Trade magyarországi kockázatkezelési igazgatója.

Az európai autógyártók ráadásul erősen integrálódtak az észak-amerikai ellátási láncokba, az alkatrészeket és komponenseket Mexikóból és Kanadából is beszerzik. Emiatt az európai autóipar különösen érzékeny az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó közötti geopolitikai dinamikára.

Bujdosó Tünde szerint a magyar autóipar számára a legfőbb kockázat a gazdasági függőség Németországtól: bármilyen ottani gazdasági lassulás közvetlenül érinti a magyar exportot, ami a magyarországi termelés csökkenéséhez vezet. Nem véletlen ezért, hogy az elmúlt hónapokban a németországi kereslet csökkenése a járműgyártás jelentős visszaesését eredményezte.

Ugyanakkor az Allianz Trade kockázatkezelési igazgatója szerint a magasabb költségszerkezettel működő országokban a vámháború miatti esetleges elbocsátások és kapacitás csökkentések egyfajta lehetőséget is teremtenek Magyarországnak, ahol az alacsonyabb költségszerkezet versenyelőnyt jelent.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 405,57 Ft
USD 356,71 Ft
További élő árfolyamok!